Onko tuo 1/2 litraa paljon vai vähän, noin niinkuin verrattuna koko öljymäärään?
Tikku kuiva, vai alarajan yläpuolella?
Voisko liittyä bensansaantiin ennemmin kuin öljyyn. Jos sulla on tankin pohjalla vettä ja kun lorautit pumpusta uutta gasoa, niin se vähän sekottui siellä? Tai sitten bensapumppua alkaa ahdistamaan kuumuus ja kylmä bensa auttaa?
Tuo putkessa paukkuminen kuulostaisi että menee seos laihalle.
Riku #666
www.trackpunkracing.com
Vesihän tuppaa kertymään sinne pohjalle pikkuhiljaa isoksi klöntiksi ja hajoaa sitten pienemmiksi pisaroiksi kun lorautat sekaan uutta nestettä (näin mutu-pohjalta pohdittuna). Ei varmaan paha rasti olis tyhjätä ja putsata tankkia ja vaihtaa mahdollinen bensan suodatin näin alkuun?
Mulla Aprilia oireili laukeamassa olevaa bensapumppua niin että tyhjällä tankilla kun bensa kuumeni alkoi tehot katomaan. Loraus kylmää bensaa tankkiin ja taas toimi vähän matkaa. Eilen vaihdoin pumpun ja ei ainakaan tänään työmatkalla enää tehot kadonneet![]()
Riku #666
www.trackpunkracing.com
Tankissa oleva pumppu kärsii lämpöongelmista kun tankki tyhjenee, eikä jaksa pitää kunnolla painetta ruiskusuuttimille??
Näin ainakin oli mun bemarissa.
Life is a trip
Do it on two wheels!
--F850GS--
Mimmosia momenttiavaimia porukat käyttää pyörän huoltamisessa? Tekeekö motonetin avaimilla mitään?
Snap-Onin digitaalisia.Jäi firmasta ylimääräiseksi.
Kyllähän Motonetin avaimilla saman asian ajaa,kyllähän niissä tarkkuus riittää,joskus verrattu kalliimpiin sellaisessa kalibrointipenkissä.Hinta/laatusuhde kohdallaan.
<p>Man cannot live on beer only.
Helkama,Sachs,Tunturi,Hånda,Kawasaki;Suzukeita 5kpl,pari Kawasakia,kaksBemaria,ZZR 1400 SE,Triumph Tiger 1200 XRT,nyt 2 Kawasakia ja BMW K1300 GT.
^ Järeämpiin juttuihin käytän Bilteman momenttiavainta (tuote 10-241, 10v takuu) joka taannoin pärjäsi hyvin jonkun autolehden vertailutestissä. Tuon momenttiväli on 20-210Nm, joten pienempiin juttuihin alle 20Nm momentteihin pitäisi oikeastaan hankkia toisenlainen lisäksi.
Plastic Padding hoiti homman.
Viimeksi muokannut: mlou; 08.06.2014 klo 17:30.
" Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death. "
Nyt ajossa: -
Muistoa kunnioittaen: Ducati Streetfighter V4 -20, Super Duke R 1290 -14, RC8 -09, CBR1000RR -11, GSXR 1000 K5, RC8 -08, ZX10R -04, GSXR 1000 K4.
tuli tuossa ostettua laatu peli eli kxd crossi 2t mopo.
pari tankillista sillä on ajettu suht ongelmitta.
nyt on vain käynti ongelmat täydellä kaasulla,eli sammuu.
putki vuotaa alku käyrän vaimentimen välistä johon nyt ei löytynyt lääkettä,olisko vika vain siinä?
koitin nostaa ja laskea neulaa.ei apuja.
myös ilman putsaria kokeiltu.
kaasarissa ei ole kuin neulan säätö ja tyhjäkäynnin säätö.
Horo Elää !
Terve!
Onko kukaan vedelly tommosta kumituttia katteen reijän läpi mihin kateruuvi kiristyy. Yhestä reijästä tommonen oli menny vähän entiseks ja nyt pitäs uus saada tilalle, mutta mun järki ei riitä että millä ja mitenOnko mulle annettu täysin väärä osa marmoritiskiltä mukaan. Kierre on oikee ja siitä pitäis jollain ilveellä puristua tuon näkönen kun kuvassa.
![]()
Full throttle til you see God...Then brake!
Honda cbr1000rr -13
ex:Kawasaki ZX-6r -06
Kuvassa alhaalla on katteen "ulkopuoli", eli se suunta josta pujotat tuon uuden kumitutin reiästä läpi. Kun pulttia sitten alkaa kiristää, niin tuo "tasapaksu" osa uudesta kumista puristuu ruttuun tuonne katteen takapuolelle.
Tosin tuo sun alkuperäinen kumitutti on kyllä murjottu aivan käsittämättömän kireälle, jolloin siitä on tullut tuollainen muodoton möykky joka on juuttunut reikäänsä ihan täysin ja hyvä ettei ole rikkonut katetta ympäriltään.
Toi painetaan reikään ulkoapäin niin että lieri jää ulospäin. Sitten siihen kierretään edelleen ulkoapäin ruuvi, mikä kiristyessään vetää sen kumimutterin katteen sisäpuolelle jäävän osan lyttyyn, jolloin se ei pääse enää reijästä ulos. Toimii siis vähän samalla tapaa kuin popniitti. Alkuun kun pääsee niin ei pyöri tyhjää vaan kumi alkaa pitämään.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Kiitos nopeesta vastauksesta molemmille! Unohdin vaan mainita tuossa viestissä, että katteessa oleva reikä on pienempi kuin tuo tasapaksu osuus kumitutissa jossa kierre on. Eli ei mahdu työntämään läpi noin miten neuvoit, kierteen pitäisi jäädä juuri tuonne katteen taakse.
Oon yrittäny tunkee ton lieri osan (joka on pehmeä) reijän läpi takakautta jolloin lieri tulee katteen ulkopuolelle, mutta se menee niin kasaan ettei kateruuvi enää mahdu läpi..
Tuo on sivu ja alakatteen liitoskohta eli ton ulkopuolen päälle tulee toinen kate josta tulee kateruuvi läpi ja kiinnittyy tuohon takana olevaan kierteeseen Toivottavasti ymmärsit jotain tästä![]()
Full throttle til you see God...Then brake!
Honda cbr1000rr -13
ex:Kawasaki ZX-6r -06
^ Ehkä ne sitten kuitenkin ovat myyneet sinulle liian suurihalkaisijaisen kumitutin... Kyllä se normaalisti pitäisi siitä läpi mahtua ihan etukautta laittaen, eikä ruuvinreiän kuulu puristua vapaana lainkaan. Ovatko katteet kuitenkin tiettävästi alkuperäiset?
Joo on nuo alkuperäset tietääkseni. Voi olla että myyjä on ymmärtäny mun selityksen väärin mutta kovasti vakuutti että tuo siihen meneePitää käydä kysymässä uusiks. En ala kiusaamaan itteeni ja muita enempää tällä. Kiitos vastauksista
![]()
Full throttle til you see God...Then brake!
Honda cbr1000rr -13
ex:Kawasaki ZX-6r -06
Vilkut toimivat mopo sammutettuna normaalisti, mutta käynnissä ollessa välkkyvät (etu+taka) miten sattuu?
Eteen on vaihdettu jälkiasennusmallit, joten voisikohan vika olla ihan vain vilkkureleessä vai täytyykö varautua isompaa sähkövikaan![]()
Tarkistapa ensiksi vilkun polttimot (huono kontakti, hapettumaa) ja vilkkujen johtoliittimet,
sekä myös vilkkureleen liitännät.
Mikäli Led-vilkut, niin tarkista onko LED-vilkuille asennettu vastukset ja niiden liitännät, vai onko sitten vaihdettu ns. LED-vilkkurele joka oireilee![]()
*******************
zx10r
*******************
Mikähän on kun joskus ei meinaa vaihteet vaihtua ylöspäin vaihtaessa (etenkin 2->3)?
Poljin ei hievahdakaan vaikka kytkin on pohjassa ja ei auta vaikka käyttää kytkimen irti. Isommalle saa vaihdettua kun hidastaa vauhtia tai sitten tiputtaa pienemmälle ja yrittää uudestaan.
Ei tee tätä jos vaihtaa heti isommalle (siinä 3-4k rpm missä vääntöalue alkaa), mutta jo 5k rpm alkaa tekemään tuota.
Pyörä on vielä sisäänajossa, 700km ajettu. Jos jotain on vialla niin pitäisi kaiketi mennä takuuseen, nätisti olen ajellut joten ei sen ainakaan minun aiheuttama pitäisi olla.
Pitää varmaan huomenna soittaa huoltoon ja kysyä saako sillä vielä ajaa. Huolto on kyllä varattu, mutta se on vasta 2 viikon päästä.![]()
Ne pienet ruuvit ovat lähinnä koristuksena, että saat bensapintoja vertailtua keskenään tai valutettua kohokammiot tyhjiksi.
Lika mikä kohokammioiden pohjalle ja muutenkin kaasuttimeen kerääntyy, on laadultaan sellaista, ettei se sieltä lähde ko. ruuvien kautta valuttamalla kovinkaan helposti pois. Etenkin jos ja kun jossain välissä on bensansuodatin joka kuitenkin poimii isoimmat roskat pois, eli jäljelle jää vain hyvin hienojakoista ruostetta, kumia ym. mikä pääsee suodattimesta läpi ja mitä suodattimen jälkeen olevista bensaletkuista ja liittimistä ehtii vuosien saatossa kulkeutua. Bensa voi myös jämähtää tai kuivahtaa tukkeeksi, jos se vuoden, pari ehtii paikallaan istua - ei sillä, o-renkaat eivät tykkää kuivanakaan olla jos niitä on ensin liotettu vuositolkulla polttoaineessa.
Kaasutinjumpassa ei oikein ole oikotietä onneen. Valitettavasti kun tuo nykybensa tahtoo tehdä hallaa kaikille kumiosille, moni kahvion leivos on kovempi kuin jaappanialaisten pyöräyttämät ruuvinkannat jne. kannattaa varautua siihen, että pyörä ei ihan heti liiku siitä kun kaasuttimet ensi kertaa leväyttää auki.
Sinänsä ei rakettitiedettä, mutta tarkkaa puuhaa.
ZX9R -98 kawa kaikki valot kateissa vilkut toimii, manuaali edelleen kaupassa.
Onkos noi kaikki valot saman sulakkeen takana vai meneekö vaikeammaksi vian etsinnäksi?
Mikä on Hondassa ku kylmänä starttaa todella nätisti ja esimerkiksi tankkauksen jälkeen ku koittaa käynnistää nii ei jaksa pyörittää starttia lähes ollenkaan. Tänään joutu tankilta työntämään käyntiin.
Eli lämpinä ei siis jaksa pyörittää starttia. Akulta mittasin jännitteet ja 12.1V tulee normaalisti. Pyörä käynnissä 14.1V.
cbr600f, kempele
Sama laulu kuin muillekin viime aikoina...12.1V on tyhjän tai viallisen akun jännite. Täyteen varattu uusi akku on 12.8-12.9V tasolla. Koska latausjännite näyttää hyvältä, mitä ilmeisimmin akku on vaan tiensä päässä.
Onko kukaan löytänyt jotain hyvää hajunpoisto spraytä?
Tuolla ammattipuolella on kuulemma aine jolla lähtee ajoneuvoista jopa ruumiin ja tupakan haju tekstiileistä.
En siis etsi mitään parfyymiä joka peittää pahan tuoksun, vaan kemikaalia, joka oikeasti tappaa pahan hajun aiheuttajat.
Unohtui tuossa Juhannuksena kosteat nahkaiset gore ajokengät vuorokaudeksi muovikassiin, ja nyt ne haisee ihan vehkeeltä. Jotenkin ei raaskisi vielä heittää niitä pois, kun ulkopuolelta ne on virheettömät.
Tuntuu myös jotenkin siltä, että noihin mikrokuitu alusasuihin jotenkin vanha hiki palaa kiinni. Kun otta paidan kaapista, niin kylmänä se on raikkaan tuoksuinen. Mutta kun se on ollut tunnin päällä ja lämmennyt kunnolla, niin jostain kuitujen sisältä alkaa puskemaan edellisten käyttökertojen aromit taas esiin.
<p>reilu nurkkavääntö on parempi kuin huono pano</p>