Vähän ohi aiheen, mutta tällä hetkellä kannattaa hyvin, hyvin tarkkaan laskea ja miettiä kaikki polttomoottoriveneille tehtävät julkisen rahan investoinnit ja mieluimmin kahteen kertaan.
Koska vihreä siirtymä ja energian hinta.
Jos joku asia vähenee vihreän siirtymän ja energian hinnan takia, niin se on huviveneily.
Josta päästään siihen, että sama tulee käymään muille päriseville laitteille.
Luulen, että joku rallin SM-sarja, jokkis, motocross ja mitä niitä onkaan, on eri näköistä touhua 2030 ja sinne on aikaa enää seitsemän vuotta.
Hallitrial pärjää, kun sitä voi helposti ajaa sähköpyörillä
Moottoriratoja tarvitaan edelleen, koska kyllä ihminen haluaa "sinkkiä" vähän tiukemmalle, oli alla sitten vaikka sähköavusteinen fillari.
Mutta miten paljon niitä moottoriratoja tarvitaan ja minkä tasoisia, sitä ei vielä miun kristallipallo näytä.
Sähkövehkeet varmaan takaavat Ahvenistolle loistavan tulevaisuuden, kun ei melua enää tule?
Juuri muuten luin Hesarista, että kaupunkin koittaa siirtää Kivikon hiihtohallia pois omalta vastuultaan. Sen piti olla superkannattava kun kaikki pääkaupungin hiihtoniilot ryntäävät sinne kun lunta ei muualla ole. Ei ole tainnut ikinä tuottaa sekään mitään ja kannattavuuslaskelmissa ei varmasti ollut maailmancupin osakilpailua suunniteltuna.
2x HD, 2x Savage
Ups "vihreä siirtymä". Meinasi päästä ties minkälaisia sanoja, niin paljon negatiivisuutta nuo sanat minussa herättävät.
Tuli vain mieleen että mites ne kaikki jäähallit ja muut hallit. Yhteiskunta rakentelee niitä ihan huvikseen verorahoilla ja sitten jauhaavat kalliilla ja säännöstellyllä sähköllä niihin jäätä kesällä ja nurmikkoa talvella. Minusta Iitin rata on juuri sellainen hanke jossa yhteiskunnan tuki tulisi alussa olla voimakas. Sitten jatkossa ylläpito muilla varoilla. Itse jättäisin pari hallia tekemättä ja rakentaisin radan kuntoon. On hölmöläisten hommaa jättää se nyt puolivalmiiksi.
Ducati Streetfighter V4 -2021
Olen liian vanha ajaakseni tylsillä moottoripyörillä.
Valtio ei juurikaan rakentele jäähalleja.
Yhteiskunta, eli kunnat on yrittänyt laittaa rahaa Kymirinkiin, mutta ne torpattiin monella eri perusteella..
Esim.
Kouvolan kaupunki oli myöntämässä hankkeelle kahden miljoonan euron pääomalainan. Laina oli tarkoitettu Kymi Ringin ajokoulutusratoja ja testausaluetta varten. Hallinto-oikeus kuitenkin kumosi kaupungin lainapäätöksen torstaina.
Hallinto-oikeuden mukaan kaupunginvaltuuston päätös lainan myöntämisestä sisälsi oikeuden mielestä liian suuren riskin. Kaupunginvaltuusto oli myöntänyt kahden miljoonan euron pääomalainan ilman lain edellyttämää vastavakuutta.
https://yle.fi/a/3-9925310
Löytyi Googlesta historian havinaa...
Euroopan aluekehitysrahaston (EAKR) rahoittaman hankkeen kuvaus
1 Hanke
Hankekoodi: A71010
Hankkeen nimi: KymiRing liiketoiminnan luominen ja kehittäminen
Toimintalinja: 1. Pk-yritystoiminnan kilpailukyky
Erityistavoite: 1.1. Uuden liiketoiminnan luominen
Suunnitelman mukainen toteutusaika: Alkaa 1.7.2015 ja päättyy 29.2.2016
Toiminnan tila: Toiminta päättynyt
Vastuuviranomainen: Uudenmaan liitto
https://www.eura2014.fi/rrtiepa/proj...tikoodi=A71010
Ajatella jospa omassa kotikylässäkin olisi neljä kunnan rahoittamaa moottorirataa..
Vähän offtopicina, motogp:ssähän testataan nyt uusiutuvia polttoaineita ja siirrytään kaudelle -24 E40 ja
-27 E100 eli täysin uusiutuviin polttoaineisiin.
Miten tämä sitten meidän tavan tallaajien ajeluissa näkyy, vaikea sanoa.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Suurimmassa osassa autoja ja muita moottorivehkeitä on max. 10% etanolia valmistajan mukaan. Voihan se toimia isommallakin prosentilla, mutta valmistaja pesee kätensä.
BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Sekös sitten on uusiutuvaa?
https://www.motouutiset.fi/fi/mootto...htm?ref=newest
Triumph toimittaa moottoripyörät Moto2-sarjaan vuosina 2022-2024. Yhteistyössä sarjan oikeuksien haltijan Dornan kanssa brittivalmistajalla on menossa projekti, jonka seurauksena Moto2-sarjassa siirrytään käyttämään E40-polttoainetta vuonna 2024 ja E100:a vuonna 2027.
E40 tarkoittaa sitä, että polttoaineessa on etanolia 40 % ja bensiiniä 60 %. E100-polttoaine puolestaan on sataprosenttisesti etanolia. Näin korkeat etanolipitoisuudet edellyttävät moottoreihin teknisiä muutoksia..
BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Vakiomoottorilla joo mutta onhan noita E85 muutossarjoja ollut saatavilla (pääsääntöisesti autoihin) jo ties kuinka pitkään. Etanolin "ongelma" on sen pienempi energiasisältö joka edellyttää sitä poltettavan n. 30% bensaa enempi saman tehon saamiseksi eli muutoksia polttoainelinjaan tarvitaan ja kulutus tietty nousee, joskin haitalliset päästöt paljon pienemmät. Etanolilla on myös ikävä alumiinia ja tiettyjä kumilaatuja syövyttävä vaikutus joka myös joissain tapauksissa tarkoittaa polttoainelinjan osien vaihtoa etanolin kestäväksi. Ahdetut moottorit puolestaan rakastavat etanolia sen suuren puristuskestävyyden vuoksiSuurimmassa osassa autoja ja muita moottorivehkeitä on max. 10% etanolia valmistajan mukaan. Voihan se toimia isommallakin prosentilla, mutta valmistaja pesee kätensä.![]()
-- Brake later and open the gas earlier --
Pari vuotta sitten kokeilin yhteen 2006 mallin 1,1 litraseen henkilöautoon etanolin toimintaa. Polttoaineen painetta nostin n. 0.3bar (en muista enää mikä oli alkuperäinen paine).
Tolla konstilla auton oma ruiskujärjestelmä osasi korjata seokset n. 40 % (arvio tämäkin, en kovin tieteellistä testiä tehnyt) etanolipitoisuuteen saakka jonka jälkeen korjaus alkoi olla niin suuri että alkoi sytyttelemään vikavaloa, seos alkoi mennä liian laihaksi.
Ei siinä mitään säästä kun soppaa kuluu sen verran enemmän mutta jos haluaa pelastaa maailmaa niin onhan noi muutos sarjat siihen omiaan.
Viimeisen 10-15 vuoden aikana valmistetut autot kestää ihan hyvin etanolia, ainakin sen 10%.
Kawasaki ZXR 750R K1
Honda VF 500F
Honda VFR 750F
Honda CBR 1000F
Honda CBR 1000F
Honda VF 1000F II
Honda CB 750K
Itse -vahingossa- kokeilin miten Aprilia toimii dieselillä.
Ei toiminut.
Old Suzuki never dies, it just looks that way.
Ei välttämättä, 95E:ssä alkoholia kuitenkin aika maltillinen määrä (max 10%) mutta voi olla vähempikin. Normibensan kanssa 98E yleensä aina parempi tai ainakin turvallisempi vaihtoehto jälkiahdetussa pyörässä.Eli jos prätkän turbottaa ni se kannattaa penkittää 95E bensalle?
RE85 taas on kunnon tenubensaa ja sillä saa luultavasti paremmat tehot ahdetussa. Huonona puolena tietty heikohko saatavuus ja selvä kulutuksen nousu. Tosin jälkiahdetuissa kulutus on aika usein ihan toissijainen asia.
Ja jos bensa-auton päästöt on yli rajojen katsastuksessa niin etanolia tankkiin niin paljon millä se suostuu käymään niin luultavasti menee päästömittauksesta läpi.
Minä laitoin epähuomiossa vanhaan Opel Asconaan (-82) n. 20l dieseliä tankkiin ennen, kuin huomasin erheen. Loput sitten korkeaoktaanista ja kovaa ajoa. Vähän se nyki, kone kilkatti vähän oudosti ja haisi erittäin pahalle mutta sainpa sekoituksen polttettua ilman kummempia operaatioitaEi toiminut mun vuoden 84 Sunny Coupekaan kovin hyvin dieselit tankissa.![]()
-- Brake later and open the gas earlier --
Ei missään nimessä 95:lle vaan 98:lle tai suoraan RE85 sopalle. Tuo kommentti, että ahdettu tykkää viinasta, viittaa siihen, että viinalla on hyvä puristuksenkesto, eli kone ei kovin herkästi ala nakuttamaan. 95E oktaaniluku (eli puristuskesto) on tuo 95. Sen mitä viina sitä nostaa, kompensoidaan lisäämällä vähemmän muita oktaaninkorottajia. Sama homma 98 kans. RE85 on sitten 85% etanolia ja bensaa siinä on se 15% seassa, että syttyy kylmänäkin. Sen oktaaniluku on sitten reilusti päälle sadan.
Superbike #7
Huomenna nähdään ehtiikö Kymiring mennä konkurssiin vielä tämän vuoden puolella.
Onhan saneerausehdotus julkaistu - se vaan oli kovin epäuskottava viritelmä.
Löytyy tästä ketjusta hieman aiemmin (joskus marraskuun puolesta välistä).
BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21