Tuohon tietämykseen kun lisätään, että jarrunestesäiliön kumin ja kannen välissä pitää olla myös pieni reikä, että sen välinen paine saadaan tasattua, niin alkaa nestejarrujen perusalkeet olla hallussa.
14902944_10209299104212865_4773688341572332576_o.jpg
Trumpassa oli kiinakahvat ja ei mitään moittimista.
Ducatissa vaihdoin Pazzojen tilalle 16.50€ kiinakahvat säätöhanikoiden värin takia. Kiinalaiset ovat pinnalaadultaan huomattavasti siistimpää työtä kuin Pazzot. Sen verran meni vituilleen, että jarru jäi kantamaan kiinan adapterissa. Painintapin reikä on väärässä kohtaa. Laitoin sitten kiinakahvoihin pazzon adapterit, jotka kävivät heittämällä. Nyt siis käytössä Pazzo/kiina hybridit ja ei moitetta.
Triumph Bonneville Bobber Black -18
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
LSL:n vipusia ja Dragrace.fi:n Kiinanihmeitä on tullut käytettyä.
Ihan nysväämisen ilosta noita on sitten toiminnallisen tarkistuksen jälkeen vähän hipistelty.
Olisivat toimineet kyllä ihan vaan asentamallakin, ei siinä mitään.
Eihän erilaisten osien asennuksen kanssa voi koko ajan lähteä siitä, että joku salaliitto niillä
on kuitenkin mopoilijan pään menoksi kehitelty.
Mopo on kuitenkin laite, jonka kanssa on syytä varmistua monesta jutusta ihan oman
turvallisuuden suhteen. Hommassa kun on jo liikennöinnin suhteen ajoittain hieman jännitysmomenttia.
Monien tarvikeosien kanssa, mitä ne sitten onkaan, kannattaa jo lähtökohtaisesti varmistella asennuksessa
niiden sopivuus ja toimivuus hieman eri ajatuksella kuin OEM- osien kanssa.
Ei tuohon elämä tuhraannu, eikä taida edes ajoilometrit vähentyä.....
jos jotain, niin paremminkin sitten toisin päin.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Nuo kiinakahvat ovat pikavilkaisulla samaa kamaa kuin 20+-5€ Ebay-kahvatkin. Laatua voi vain hämmästellä hintaan nähden. Pazzo jää kakkoseksi, jos viimeistelyä tutkii. Pazzo on vähän sellainen tylsällä tappijyrsimellä kalutun näköinen ja kinuski viimeisen päälle. Valitettavasti. Kiinalaisissa saattaa kuten todettua oll joissakin malleissa adapterissa mitoitusvirheitä, mutta ulkonäkö on vimosen päälle.
Triumph Bonneville Bobber Black -18
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Olen pohdiskellut alulaukkujen tarroittamista tulevaksi kaudeksi. Ei niissä mitään naarmuja ole, mutta onhan ne hiukan tylsän näköiset. Olen yrittänyt muutamalla hakusanalla etsiä sellaista pick-upin lavan suojamaalia vastaavaa hiukan rouheempaa tarraa. En osaa perutella miksi tuollainen, varmaan näyttää liki samalta kuin mattavärinen perustarra. Onko foorumilaisilla tietoa onko tuollaista olemassa?
Ja jos jollain on tuoretta tietoa tuollaisen operaation hinnasta niin voi vinkata. Sinällänsä ei pitäisi olla kovin hankala homma.
Moro!
Ostin moottoripyörän ja kyselisin pari perus kysymykstä. Missähän mahtaa sijaita moottoriöljyn suodatin Yamaha XJ600 vm.1984:ssa ? kun en löydä kuin öljyropun ja öljyntäyttö korkin. Sitten toinen kysymy, mikä on tämä moottorista tuleva huohotinputki ? (kuva alhaalla) ja toinen kysymys, kone ei starttaa aina, mutta kun kyseistä nippusiteellä paketissa olevaa osaa räplää, kone örähtää hienosti käyntiin. Onko kyseessä startin solenoidi yms. joka on ihan perus osa ? (kuva alhaalla). Vielä viimeinen kysymys jäähdyttimestä, koneessa on jäähdytin mutten löydä jäähdyttäjän korkkia mistään, onko kyseisessa mallissa jäähdytin vain ilmakiertoinen ?
https://imgur.com/a/F9Q26 Musta nippusiteessä oleva mötikkä (solenoidi?)
https://imgur.com/a/oklXd Huohotinputki ?
Vastaan itselleni hiukan tietoa etsineenä, öljynsuodatin ilmeisesti on jäähdytysrivalisen valetun metalipalan alla, tai kenties se koko paketti on suodatin. Toinen vastaus liittyen jäähdyttäjään joka on etulokasuojan takana, onko kyseessä sittenkin öljynjäähdytin eikä moottorin jäähdytin ?
Öljynsuodatin on pakosarjan takana ns. "normaalissa" paikassa, eli sen kopan alla jossa on jäähdytysripoja ja pultti päässä, se pultti auki niin koppa aukeaa, laita sitten ne osat samassa järjestyksessä takaisin (räjäytyskuva)
Tuo irtonainen letku on kampikammion huohotusputki ja menee vakiossa varmaan suodatinkoteloon, laita siihen joku suodatin päähän.
Kone on ilma/öljy jäähdytetty joten siellä jäähdyttimessä kulkee moottoriöljy sisällä.
Poista häiritsevät mainokset: https://getadblock.com/
ABSillinen turbobusa powered by delvac.
Kiitos vastauksista, asiat selkeyntyi huomattavasti ! vielä on tuo starttiin liittyvä solenoidi ongema tai lähinnä osan nimi ja pyörä on saatu pakettiin !
Mikä on helpoin tapa laittaa vilkut eteen ja taakse punakilpi wr450 -04?
Niin kuollu foorumi, laitan oman panokseni kehiin, helpointa on kun laitat akulta virran releelle, josta lähtee katkasijalle ja siitä vilkulle johdot. eli minimi varustus, sähköjohtoo, sopivan iso rele joka kestää lamppujen kuorman, ja itse vilkut, oletan että katkaisija on jo valmiina, jos ei ole niin se myös.
Näkyykö tuo dagar rally mahdollisesti jostain teeveestä. Sitä mp luokkaa olis kiva seurata töllöstä.
gs lc
BMW, askel kohti aikuisuutta..
Otin 600cc hornetista nokka-akselia pois ja löysäsin sen akselin päälle tulevan laakeripedin rauhassa ristiin. Ei lähtenyt irti ja huomasin, että jäi se toinen ruuviholkki kanittamaan niin, ettå toinen puoli pedistä oli noussut pari milliä. Haynes varoittaa erityisesti siitä, ettå peti ei pääse taipumaan. Kuinka herkkä tuo osa käytännössä on? Miten saan todennettua, onko tuo peti nyt vaurioitunut?
Honda CB600F Hornet 1998
Mistä saa mahdollisimman huonoja ruuveja, jotain M8-M10-kokoluokkaa? Pitäisi kotilon takapenkin kiinnityspisteet vetäistä tukkoon murtoruuvilla, ja jos siihen laittaa tavallisen 8.8 tai 10.8 lujuusluokan ruuvin, se voi olla v-mäinen porata vastakierretapin kanssa pois joskus kun on taas tarvetta katsastaa auto henkilöautoksi.
Pitäisi siis olla jotain hyvin pehmeää valualumiinia tai magnesiumia, tai sellaisia kiinalaisia rautapultteja jotka pyöristyvät kun siirtää jakoavaimen lähelle. Jokainen halpislaitteita koonnut tietää millaisia. Niitä ei vain tunnu saavan kaupasta, vaan 8.8 lujuus on minimi mitä myyvät.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Kiinalaisista minimotoista.
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * KTM 690 Enduro * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Vieläkö Lidlistä saa niitä hyviä alusasuja?
Poista häiritsevät mainokset: https://getadblock.com/
ABSillinen turbobusa powered by delvac.
Varmaan jos 4.jotain pultteja löytyisi, niin niitä porailisi hyvin jo tavallisilla terillä.
Pelimiehenä tuli mieleen sellainenkin hätäratkaisu, että laitan tavalliset pultit alakautta; silloin ne on helposti ruuvattavissa irti, mutta näyttävät varsin katu-uskottavilta kun auton sisältä katsoo.
Sikäli täysin typerää säätämistä, ettei tuollaisilla pulteilla ole mitään vaikutusta siihen, onko autossa takapenkki vai ei. Minähän vedän siihen sohvan kiinni vaikka sikamassalla jos siltä tuntuu ja sitten makselen sakkoja ja veroja.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Jos mä haluisin mahdollisimman heikkoja niin tilaisin varmaan iibeistä tms. mahdollisimman halpoja alumiinipultteja(jotain fantsuja eloksoituja), voisin kuvitella että eivät ole kovin laadukkaasta materiaalista tehtyjä. Tuosta kokoluokasta ei kyllä juuri kokemusta ole alumiinisten suhteen, pienemmistä jonkin verran.
Ne pitää avata ja kiristää pikkuhiljaa ristiin, koska rivinelosessa jonkun pytyn venttiilit on aina auki. Venttiilinjouset siellä kanittaa vastaan jolloin nokka ja pukki aina vääntää johonkin suuntaan. Siksi siellä on myös ne ohjuriholkit. Kun koneen laittaa ajoitusmerkkeihin (1&4 pytty TDC:ssä) niin purku ja kasaus onnistuu helpoiten.
Pukit eivät taivu mihinkään vaan murtuvat jos niitä yrittää väkisin irroittaa ja asentaa, eikä se tapahdu helpolla eikä pienellä voimalla. Itse olen huomannut käteväksi keinoksi koputelle pukkeja kevyesti alaviistosta kumivasaralla irroituksen aikana, jolloin pukki nousee tasaisesti samalla kun ruuveja löysää pikkuhiljaa.
- T -
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Jotain lukitusruuveja saattaisin itse harkita, ei tarvi katkoa. http://tuotteet.etra.fi/fi/g20798325...4--iso-4027-a4
Oma kokemus vastaavasta on vuosituhannen vaihteen tienoilta ja ainakin silloin mm lukkopihdit eivät olleet 'tavanomainen työkalu', joten vedin muistaankseni 8.8 lujuiset kuusiokolopultit kiinnityspisteisiin ja porasin kuusiokoloon hieman isommalla poranterällä kannan sisältä pyöreäksi, ettei sitä saa enää kuusiokoloavaimella auki, mutta lukkopihdeillä saa.
Tämä riitti silloin, nykytilanteesta en tiedä.
Ducati 1098S, KTM 950 SuperEnduro R, ProBoost M1 V8 BiTurbo
exät: Busa K9 KuMu, Street Triple R '11, gsx750f '91, gsx600f '91
Teoriassa pitää hajottaa. Trafin ohjeen mukaan joko hitsataan rikki (jolloin ei ole enää mitään mahdollisuuksia katsastaa takaisin ha:ksi) tai vedetään katkeavalla pultilla ruuvinreiät kiinni. Asiassa tuntuu olevan aika paljon konttorikohtaista hajontaa joten pitää vaihtaa putiikkia jos ei homma toimi.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Pidätin ruuvit on sitten usein 10.9 tai jopa 12.9 lujuusluokaltaan, että niitä ei sitten paljon perus hss terällä enää välttämättä porailla. Ihan vaan vinkkinä.pidätin ruuvilla kuitenkin usein tarkoitus tehdä kolo/painauma siihrn vastakappaleeseen silloin kun sillä joyain yritetään pidätellä.
2016: Honda CBF125 -09
2012: MP-kortti: Kawasaki ER6-n
2002-2014: Honda Monkey Z50J vm.94