Tiiätkö monessa asteessa flekti lähtee pyörii ? tai onko kukaan mitannut?
Ei uskaltas hyvinpaljoo satasen päälle laskee
ja mitä mieltä oisitte tuollasesta akusta -> http://www.storm-motor.fi/osat/moott...2-s-geeliakku/
Flekti lähtee pyörimään (muistaakseni) joissain 101-103 välillä. Helteellä liikennevaloissa lämmöot on minulla käyneet maksimissaan 107 asteessa, mutta pyörähän alkaa varoittelemaan ylikuumenemisesta vasta 120 tienoilla. Siinä mielessä ei mitään häätää, vaikka nousevatkin reilusti yli 100 asteen.
Ex:
Ducati Hypermotard 1100 -08
Kawasaki ZZR 1400 ABS -09
Honda CBR 1100 XX -04
Kerran kyllä säikäytti pahasti: olin käyttänyt pyörän huollossa, jolloin vaihdettiin mm. jäähdytin nesteet. No huoltomies oli täyttänyt nesteet kylmänä ylärajaan, vaikka ne pitää olla ylärajassa kuumana. Sen jälkeen, kun lämmöt nousi 106 niin alkoi mukavasti valua vihreää nestettä ylivuotoputkesta keskelle liikennevaloja.
Hyvä puoli oli se, että ei tarvinnut enää miettiä onko nesteen pinta oikealla tasalla --> nyt siellä on just sen verran, kun siellä kärsii olla.![]()
Ex:
Ducati Hypermotard 1100 -08
Kawasaki ZZR 1400 ABS -09
Honda CBR 1100 XX -04
siinä 102 asteenpaikkeilla rupes pyörii ja tiputti johonkin 96 asteeseen
Tiiättekö mitää hyviä varaosasivuja pyörään? sellasia mistä löytyisi laaja osalista.. missä oisi staattorit, ketjunkiristimet yms. ite oon jo tuon löytänyt > http://www.storm-motor.fi
Hankala tää keskustelu, kun kaikki samassa ketjussa nii vaikee ehtii tuoltapitäs olla oma foorumi mikä osioitu..
Viimeksi muokannut: j3k3; 11.01.2012 klo 20:57.
[QUOTE=j3k3;6012444]siinä 102 asteenpaikkeilla rupes pyörii ja tiputti johonkin 96 asteeseen
Tiiättekö mitää hyviä varaosasivuja pyörään? sellasia mistä löytyisi laaja osalista.. missä oisi staattorit, ketjunkiristimet yms. ite oon jo tuon löytänyt > http://www.storm-motor.fi
QUOTE]
Tuolta enkuista vaikka:
Esim 1. Wemotolta
Esim 2. Jawsilta
Tuolta taas voi katsoa rakenne/hajoituskuvia Ronayers vaikka onkin 03 malliin asti, niin muutokset malliin 05 minimaalisia![]()
*******************
zx10r
*******************
Kyllä tän illassa(tai parissa) kahlaa läpite, ni ei tarvi kysyä jokaista asiaa erikseen...
Ja laitetaas vielä varaosalinkkiä http://www.davidsilverspares.co.uk/
Viimeksi muokannut: vanha; 12.01.2012 klo 03:14.
Honda CB350K4
"Work Less - Ride More"
Ite oon kanssa xenoneita suunnittelemassa... Eikö tuo kaikkein helpoin ole, kun rakentaa vaan pluspiuhan väliin oman katkasijanja laittaa valot päälle vasta sit kun pyörä käynnissä, niin ei sammuksissa vejä sitä kovaa virtapiikkii.. Ei tarvii releitä ja tälläsii.. ainut vaan et muistaa pistää valot päälle
![]()
^ ei siihen kannata alkaa mitään ihmeitä virittelemään, kyllä tuo järjestelmä kestää xenonit ihan normaalisti kytkemällä.
Sitä pitkän valon xenonin tarvetta kannattaa miettiä kaksi kertaa. Itsellä on, mutta jälkeenpäin ajateltuna vähän turha sijoitus..melkein väittäisin, että kunnon halogeenilla saa paremman valokuvion. Toki jos tuninkimielessä ajattelee, niin molempiin vain xenonit!
Ps.yks joutava H7R- xenonsetti vois olla kaupan.
Honda CB350K4
"Work Less - Ride More"
Kyllä se munkin mielestä pitäs kestää ihan heittämällä vaan.. Akku jos kutaa ja pitää virtansa nii ei pitäs olla ongelmia..
Onko sulla normaalista kytketty sinne ja ei mitää ongelmia oo ollut? Ja en ainakaa toistaseksi oo pitkille pistämässäja voisin vaikka sit ostaa, jos tuo tuleva ei kestä tai muuten vaa susi..
Jep. Ihan on kytketty suoraan polttimoiden omiin johtoihin. Ei ole ollu mitään ropleemia! Jossain oli keskustelua että saattaa nollata kelloa tms. jos ballasti on sijoitettu liian lähelle mittaristoa tai sen johtoja, eli kannattaa toi ballasti yrittää johdottaa jonnekin etemmäs esimerkiksi katteiden väliin.
Mulla on lyhyen ballasti vasemmalla puolella katteen välissä ja pitkän ballasti valoumpion takana kiinni 2-puoleisella teipillä. Hyvin on pysyneet. Asentaessa irrottelin pleksin, mittariston ja katteet sen ympäriltä, jolloin tuli sopivasti työskentelytilaa. Mukavia asennushetkiä![]()
Honda CB350K4
"Work Less - Ride More"
Millä ihmeellä tuon parkkipolttimon saa vaihettua? pitääks se koko paketti pyöräyttää ympäri vai vetää se kumiputki sen kiinnikkeen läpi? Ei kovin brutaalisti uskaltanut vetää jä käännellä :S
Onko kokemuksia tuollasesta geeliakusta? ite oon autoon haaveillu jo monta vuotta.. ei oo tullut vaa aikaseksi.
Mietin jos pyörään nyt laittasi sellasen -> http://www.storm-motor.fi/osat/moott...2-s-geeliakku/ Mielipiteitä ja jos jollai kokemuksii![]()
Siitä umpion alta, vaan se läppä pois (olet ilmeisesti sen jo ottanutkin) ja sitten vain se kumituubi vetäsemällä pois niin hehku tulee matkassa. Saattaa olla vähän lujassa, mutta kyllä se sieltä tulee.
Laita parkiksi ledi niin ei tartte enää vaihdella. Vaikka ei se kyllä muutenkaan ole herkkä palamaan.
Ex:
Ducati Hypermotard 1100 -08
Kawasaki ZZR 1400 ABS -09
Honda CBR 1100 XX -04
Älä nyt hemmetissä pelkästään vedä! Sitä parkkipolttimon kantaa pitää myös kääntää, että tulee pois. Omistajan käsikirjaa kannattaa lueskella.
Itelläkin on ledi ollut parkkipolttimossa, nyt ihan normipoltin tosin tällä hetkellä. Edellinen oli linssillinen led ja sehän näkyy sitten tosi surkeasti eteenpäin.
-H-
No licence team 8.9.2010 - 16.12.2010
XX
ei se ledikään maailman tappiin kestä, riippuu vähän. ittellä ollu ledi keulalla viimeiset 3vuotta suunnilleen. malli on sellainen että tavallaan 4 lediä on vaakasuunnassa eri suuntiin ja yksi pystyssä. kaksi tai kolme niistä on heittäny toimimasta mut onneksi palaa vielä se joka eteenpäin näyttää. tuskin on palanut rikki tms mutta varmaan huonot liitokset sisällä tms..
saakohan noita ledejä sellaisena raskaan kaluston mallina tms joka kestäis enemmän kolauksia ja tärinää..?![]()
'07 XX, '09 GSA, '18 Monkey, '91 5900GLX, '19 900ACE Commander, '89 W124, '98 LN170 ja '07 S211
onhan se komia pyörä, mutta kuka sen viittis pestä...
6 x SS1000, 2 x SS1600K ja XXironbutt 2011 (SS1000)
Ei lediä tärinä riko, ei siinä ole mitään sellaisesta rikkoutuvaa, tosin jos on juotettu useampi kappale jollekkin piirilevylle, niin sitten on eri asia.
Oikeasti ledit ei tykkää lämmöstä ja sitä tuommosen umpion sisäpuolla kyllä piisaa. Lämmönkestävyyden tai sen puutteen takia ei saunaankaan kannata laittaa ledejä, ennemmin kuituvalot, jos sellaisia kaipaa.![]()
No licence team 8.9.2010 - 16.12.2010
XX
-03 Birdi ja Wingrack2, mahtuuko alkuperäiset vilkut olemaan ko.telineen kanssa paikoillaan? Tai näkyyks ne sieltä mihinkään?!
Muistelen että jotain höpinää asiasta ollu, mutta enpä tuolla haulla löytänä..tai en vaan osaa..
Honda CB350K4
"Work Less - Ride More"
Ex:
Ducati Hypermotard 1100 -08
Kawasaki ZZR 1400 ABS -09
Honda CBR 1100 XX -04
Mikä on Blackbirdin ohjaustangon halkaisija? Ja onko Hayabusassa saman vahvuinen?
Olen suunnittellut, että tilaan Jawsilta tangonpääpainon tilalle tulevan "vakionopeussäätimen", ja kaveri olisi myös siitä hieman kiinnostunut. Hänellä on kuitenkin pyöränä busa, niin nyt meillä ei ole tietoa noiden tankojen mahdollisesta kokoerosta. Jos on sama, niin silloinhan "vakkari" menis busaankin.
Ex:
Ducati Hypermotard 1100 -08
Kawasaki ZZR 1400 ABS -09
Honda CBR 1100 XX -04
tarviiko taka miniledi vilkut jonkun releen yms? tai väliin sellasen systeemin?
http://viewitem.eim.ebay.fi/21W-Wide...497270057/item
Viimeksi muokannut: j3k3; 26.01.2012 klo 21:32.
Kysytäänpäs nyt niin tyhmiä että melkein kaikkia:aa.Eli akulta naville pitäisi viedä virtajohto tankin alta(varmaankin?)...eli tankki irti tuosta noin vaan ?
.Navin mukana tuli johto jossa on sulake välissä ja jotain muutakin tarpeellista...
ZZR 1400 -08
CBR XX 1100 -06
GSX 750F -03
ER-5 -97
+100tkm/120kmh
ite tein niin että tankin pultit perästä irti, ne pari isoa akun edestä, sitten hivutin hieman taaksepäin tankkia ja nostin takaa ilmaan sellaiset 15-20cm. sitten tein hienon ja sormille vaarallisen tuen kakkosnelosesta ja se siihen pystyyn tankin ja rungon väliin, siitä kohdasta mistä oli kiinni ne pultit.
hyvin pysyi paikoillaan, johdot virranulosotolle pujottelin rungon oikealta puolelta ja vedin nippareilla kiinni olikohan jarruputkiin tms mikä metallinen putki siellä menikään, ohut metallinen musta putki. hyvin on pysyny kiinni. myös sormet.
p.s. onhan se johto mustaa, ettei pääse käymään niin että ensin laitat johdon sinne paikoilleen, tankki kiinni ja huomaat että jotain perk**een punaista piuhaa näkyy rungon ja tankin välistä vilahtelevan tietyssä kulmassa ja taas tankkia irti ja homma uusiksi... joo, ei mulle noin käyny tietenkään.. kaverit vaan kertonu sellaista, kröhöm..![]()
Viimeksi muokannut: XX-xenon; 28.01.2012 klo 12:28.
'07 XX, '09 GSA, '18 Monkey, '91 5900GLX, '19 900ACE Commander, '89 W124, '98 LN170 ja '07 S211
onhan se komia pyörä, mutta kuka sen viittis pestä...
6 x SS1000, 2 x SS1600K ja XXironbutt 2011 (SS1000)
Juu on mustat piuhat paitsi loppupäästä toinen vaihtuu punaiseksi varmaakin tuo + napaan kiinni.Piuhojen päässä ei ole mitään,pitää varmaan laittaa niihin reiälliset apicoliittimet jotka sopii akkukenkien pulteille.Pitikös tankkia nostaessa ottaa muoveja irti?
ZZR 1400 -08
CBR XX 1100 -06
GSX 750F -03
ER-5 -97
+100tkm/120kmh