Tuli eilen ensinmäistä kertaa käynnistettyä pyörä kylmänä. Käynnistyi hyvin, mutta papattaa/räpättää kyllä oudosti pakoputkesta, ääni muuttuu kun lämmöt nousi LO->50°. Kävisköhän rikkaalla.... Yritän videoida tilanteen, kun kerkiän.
Sääsin kytkinvaijerista löysät pois, kun siinä oli aika paljon löysää. Kiristin myös ketjut. Ilmeisesti nämä Triumphin vaihteistot kuuluu klonksahdella? Öljymäärää en vielä ole tarkastanut, mutta lapun mukaan vaihdettu juuri motorex power synt 10w-40.
Tässä vuosimallissa ilmeisesti jäähdytys nesteen taso katsotaan penkin alla olevan säiliön(paisuntasäiliö) kyljestä kylmänä/kuumana? Vanhemmissa pyörissä tankin edessä säiliö?
Triumph Speed Triple 955i - 04
Ex.Ducati Multistrada 1100s -07
Ex.Yamaha MT-01 -05
Ex.Buell M2 Cyclone -01
Nii, tähänki piti vastata. En tiedä kuuluuko kolahdella mutta ei mulla ainakaan laatikko ole koskaan ollut lähellekään yhtä hienosti toimiva kun nyt vaikka japseissa. Oon ollu huomaavinani että öljyllä oikeesti on merkitystä siihen miten vaihde menee silmään. Monta vuotta oon käyttäny shellin (advance tjsp) äljyä ja sillä on toiminu hyvin. Nyt keväällä sitä ei just siitä kaupasta löytyny josta sitä satuin ettimään, joten ostin halvempaa Motulia. On tuntunu että ei toimi niin hyvin, mut toisaalta voi olla vaan että muistan väärin![]()
Triumph S3 955i
Noni, tuli otettua video turhan pitkä ja huono, mutta luulen että papatus tulee vaimentimesta. Kai sielläkin voi jotain olla löysällä? Öljyt oli ylärajalla joten sen vähyydestä ei vaihteiston toiminta johdu, pitääkö kytkinkopan päällä olevassa säädössä olla välystä myös?
https://youtu.be/0P9HgZqPw0g
Triumph Speed Triple 955i - 04
Ex.Ducati Multistrada 1100s -07
Ex.Yamaha MT-01 -05
Ex.Buell M2 Cyclone -01
No kyllähän tuo räpätys tuossa alussa todella epäterveeltä kuulostaa. Loppuuko se siis kun se lämpiää? Ihan kun se paukuttelisi palamatonta bensaa putkessa. Jääköhän siellä kipinää välistä jossain sylinterissä tai jotain.
Triumph S3 955i
Sanoisin että minusta on liioittelua kutsua tuota röpöttelyä varsinaisesti epäterveeksi. Kylmärikastettu seos on ehkä vähän turhankin rikkaalla, ja sen seurauksena joku sylinteri ei polta ihan parhaalla mahdollisella tavalla. Kone kuitenkin selvästi käy kaikilla pytyillä ja reagoi nätisti kaasuun, niin tuo on enemmän osastoa kauneusvirhe kuin vika mille tarvitsisi mitään tehdä. Käyntiä voi mahdollisesti saada tasoitettua uusilla tulpilla, ilmanputsarilla ja ruiskun synkalla, tai sitten ei jos tuuri ei ole omalla puolella.
Kauniistihan se käy, tuuninki-pakoputkesta voi kuulua jotain pakopulssien resonansseja ja seoksia ja sytytystä ja kaasuläppiähän säädetään koneen lämpötilan perusteella niin käynti muuttuu kun kone lämpiää. Mun 6R Kawa kuulostaa ensin traktrorilta, sitten Zetorilta, sitten pesukoneelta missä on kiviä ja sitten kierrokset laskee ja se taistelee pysyäkseen käynnissä ja sitten se siitä tokenee.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Hei, kiitos kommenteista. Tosiaan pyörässä on jokin kokoputkisto ilman mitään merkintöjä. Papatus loppuu lämpimänä vaikkakin moottorijarrulla piereskeleekin jonkin verran.
Ajattelisin että voin turvallisin mielin ajella pyörällä, ilmansuodattimen vaihto, kaasuläppien puhdistus ja synkronointi on tekemättä suurella todennäköisyydellä. Joten ei varmasti olisi pahitteeksi niitä tehdä. Ilmansuodatintakin on kahta tyyppiä paneeli ja ovaalin muotoinen malli. Jäähdytysnesteen vaihdostakaan ei ollut tietoa joten sekin menisi samalla, käycisiköhän motonetin halvin neste? Kuitenkin bs 6580 standardin täyttää.Ehkä toiset moottoriöjyt voisi myös vaihtaa jos vaikuttaisi vaihteiston toimintaan.
Tulpat oli juuri vaihdettu ngk cr9ek, dynossa säädöllä ja kyseisillä huolloilla pitä viimeistään saada kone minttiin.?
Huolto-ohjelmassa oli myös 40tkm kohdalla polttoaine suodattimen vaihto joka on tankin sisällä pumpun yhteydessä. Onkos niitä kukaan vaihdellut?
https://www.suomenpikaliitin.fi/page...PC_MCjaLC.html
Tuolta varmaan voisi kysellä pikaliittimiä polttoaine letkuun ja tankin lähtöön.
Viimeksi muokannut: Kernwaffe; 26.05.2023 klo 08:58.
Triumph Speed Triple 955i - 04
Ex.Ducati Multistrada 1100s -07
Ex.Yamaha MT-01 -05
Ex.Buell M2 Cyclone -01
Oon vaihtanu. Ei oo vaikee homma, mulla ainakaan ei tarvinnu tankin ja sen laipan välistä tiivistettäkään vaihtaa tai mitään. Uusi suodatin vaan. Mun mielestä Stormilta tais saada niitä ihan alkuperäistä vastaavia Mahle Knehtejä paljon halvemmalla ku Triumph-kaupasta. Se on sama ku jossain Bemareissa ja Ducatissa.
Triumph S3 955i
Motonetissa halvemmalla kuin Stormilla.
https://www.motonet.fi/fi/tuote/1995...echt-MahleMann
Triumph Bonneville Bobber Black -18
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Motonetista nyrkkisääntönä öljyt, suodattimet, ketjut, rattaat, tulpat ja jarrupalat pyörään kuin pyörään halvemmalla kuin mopoliikkeistä. Laatumerkkejä kaikki.
Jostain Virosta ja muilta mailta sitten vielä edullisemmin.
Triumph Bonneville Bobber Black -18
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
^Poikkeuksena toki Delvac MX 15W-40, joka on siellä rajusti ylihintainen.
Vai delvakkia. Onkos nuo bensatankkiin tulevat kaksi letkua eri halkaisijalla? Pitäs tilata nuo uudet liittimet ja en tiedä minkä kokoisen letkukaralla olevan uros liittimen tilaan.
Triumph Speed Triple 955i - 04
Ex.Ducati Multistrada 1100s -07
Ex.Yamaha MT-01 -05
Ex.Buell M2 Cyclone -01
Löytyiskö keltään obd:tä tai vikakoodin lukijaa lainaan PK-seudulla Trumpan 2018 Speed Tripleen? Tarve n-yyyy-tee nyt. Tai tarvittaessa vaikka ostetaan. OBD link LX ilmeisesti toimii sekä dealertool.co.uk palikka.
Jos vikakoodien luku riittää, niin mikä tahansa toimii. Trumpassa on normaalit protokollat kuten autoissa.
Triumph Bonneville Bobber Black -18
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Riittää. Kiitti tästä. Helpottaa huomattavasti palikan löytymistä.
Eli periaatteessa esim. tämän pitäisi toimia:
https://m.motonet.fi/fi/tuote/493148...d-yhteensopiva
Paha antaa takuuta mistään, mutta itsellä speed triplessä aikoinaan ja nyt bobberissa toiminut kaikki mitä minulla on. Trumpan obd-protokolla tietääkseni aina ollut normaali autojen ISO-protokolla ja pistoke normaali OBD2.
Toki kaikista autokorjaamoistakin löytyy lukija ja Motonetin Motomaatista.
Triumph Bonneville Bobber Black -18
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Mätänetin Bluetooth palikalla oli yllättäen yhteysongelmia (paska mikä paska), mutta Tokmannin "perinteinen" OBD-lukija toimi moitteetta. Ei vikakoodeja. Syyksi lopulta selvisi löysät liittimet vilkun katkasijalla joka aiheutti sen, että ei pyörittänyt starttia. '18 RS:n kanssa tämä.
Onkos jollain tietoa miten saisi molemmat ajovalot (lyhyet ja pitkät) palamaan samaan aikaan?
Tällä hetkellä palaa siis lyhyillä toinen ja pitkillä toinen+parkki tjsp.
Bomber foorumeilla oli ikivanha ketju missä mainittii vain että lisää yhden 5 napaisen vaihtoreleen penkin alle tyhjään kohtaan ja homma on siinä.
https://m.motonet.fi/fi/tuote/481865...V-3040A-5-napa
Toimiikohan noin?
Triumph Speed Triple 955i - 04
Ex.Ducati Multistrada 1100s -07
Ex.Yamaha MT-01 -05
Ex.Buell M2 Cyclone -01
Siitä on nyt liki 20 vuotta kun tuon tein, mutta muistaakseni sinne piti laittaa kaksi noita releitä niihin tyhjiin paikkoihin. Eli silloin molemmat valot toimii lyhyinä ja pitkinä. Niin se on ollut alun perinkin, mutta sääntö-Suomessa laki ei tunne (tuntenut?) erillisiä umpiota.
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Tossa 1050 triplessä ne on aina toiminut yhtä aikaa. Noita 2004 sia näkee välillä toissilmäisinä.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Viimeksi muokannut: Kernwaffe; 25.07.2023 klo 21:15.
Triumph Speed Triple 955i - 04
Ex.Ducati Multistrada 1100s -07
Ex.Yamaha MT-01 -05
Ex.Buell M2 Cyclone -01