Kiitokset taasen hyvästä tapahtumasta huurukselle. Raatteelta Lieksaan paluumatkalle 7 pyörän muodostelmassa. Välistoppi kuhmossa, matka-aikaa vajaa 3h. Kiitos kaikille paluumatkalaisille ja tapahtumaan osallistuneille. Kevättä odotellessa![]()
AVJ #98
Super 10
GR
"Jeesus sanoi, "Minä olen tie, totuus ja elämä."
Jäi mieleen tuossa päivällä Teuvo Saharisen sanoissa mieleen sen uuden muistomerkin "Tässä auttoi Herra" paljastus Suomussalmella että oli joku "karinkuvat" niin pitihän se mennä katsomaan. Siellähän ne
Hyövyvaaran muistomerkki
Kuva muistomerkistä
Viimeksi muokannut: Mako_; 29.09.2019 klo 11:15.
AVJ #98
Super 10
GR
"Jeesus sanoi, "Minä olen tie, totuus ja elämä."
Kiitokset taas kerran matkatoimisto mc huurteelle. Hyvä ruskareissu oli.
Tunturi Sport > Monkey > GT125 > CB350T > yli 20v.taukoa > XT600Z > R1100GS savuna ilmaan, tuhopolttaja iski, > R850GS (pappamopo), lastutettuna, pörinäputkella ja hieman näpelöitynä peräti tältä vuosituhannelta (2001). AV-jutaaja 35.
Kotona on oltu jo yli tunti ja tavarat pengottu ja purettu.
Kiitos hienosta syysretkestä mchuurteelle. Kiitokset myös Loma Kitsi majoitusvinkistä ja Lieksan osastolle kiitokset Kontiovaarantie-vinkistä. Oli todella upea tie!
Matkaa navigaattori kerrytti tällä retkellä neljän päivän aikana 1698 km. Ennakkokaavailuista poiketen tänään sunnuntaina sää yht'äkkiä selkeni Rääkkylässä, tiet olivat kuivat, taivas sininen ja aurinko paistoi. Heinävedellä alkoi pilvistyä ja Varkaudessa sataa tihuutella. Pieksämäeltä lähtien sää oli pilvinen ja sateinen, mutta missään vaiheessa ei satanut ihan oikeasti. Jämsän jälkeen alkoivat tiet taas kuivua. Ja nyt sataa.
Jotain varustetappiota tuli. Kotona en enää löytänyt sähköhammasharjaa, hammastikkuja enkä lähes tyhjää hammastahnatuubia. Oli siinä pussissa jokunen buranakin. Onneks en hukannu itseäni. Yleensä tavarat, joihin kosken, katoavat hetken kuluttua.![]()
Suzuki AN400 Burgman (2018) - vaimo
Suzuki DL650 (2009) - mä
Suzuki GSF 600 s bandit (2002) - mä
Ex-pyörä: Honda Shadow 750 ACE (2001) - vaimo
EX-pyörä: Yamaha XV250 Virago (2000) - vaimo
Kiitos V - P , olit taas kerran järjestänyt hienon Jutauksen meille mukana olleille.
Toivottavasti keväällä tulee Raatteentienjutaus kakkonen mihin pääsen myös minä osallistumaan oikealla kalustolla.
Jutausporukalle toivon turvallisia loppuvuoden kilometrejä .
Raatteentieltä, Puraksentielle.
https://www.youtube.com/watch?v=QzV-1Qe4XNY.
"RaateJutaus II" on sitten tulollaan toukokuussa 2020! (Jos Herramme tahtoo, ja elämme.)
Päätös oli toisaalta helppokin tehdä, etenkin kun jo heti "RJ I":n päätöspäivänä, sekä seuraavana, oli jo kymmenkunta ilmoittautujaa kasassa, .......vaikka mitään en ollut edes kysynytkään!
Laitetaan siispä samoilla "specseillä", mutta mukaan myös ne 5 muuta muistomerkkiä, joita ei nyt käyty tsiigaamassa, sekä myäs ohjelmaa sunnuntaille, jossa mm karhupongausta...
Seppeleenlasku Liekkipatsaalle....?
Haukiperän lossirannalle?
Hyvä se on , että tiettyjä aatteentuputus / puudutus palopuheita karsitaan paikoista joihin ne ei todellakaan kuulu, se vaatii vaan toimittajalta selkärankaa.
Motoristi hommat ja poliittiset / henkiset palopuheet ja vihjaukset on suurimmalle osalle harrastajia vain noloa kuultavaa. Luulisi noille asiolle löytyvän muitakin paikkoja.
Tomi
Toisaalta Radio Kajaus on hiukan kallellaan tunnustukselliseen, joten sillä perusteella olisi voinut kuvitella, että haastattelun tulokulma olisi ollut enempi GR / CMA-suuntainen.
Tai sitten GR / CMA edustaa väärää oksan haaraa.
Mitä itse haastatteluun tulee, niin "toimittajan" otteet ei oikein vakuuttanut, tai sitten toimittaja ei ole toimittaja.
Vartiotorni ei sitten kaatunut, vaikka hieman vapisikin..... karttakuvassa sen tarkka sijainti.
Kapea ja hilijainen tie, toista oli marraskuussa -39...tai no, kapea silloinkin, vaan ei hilijainen....
Vanha vyöhykkeen raja kulkee vartioaseman kohdalla..
Melkoiset rakennukset, kelkka- ja korjaamotallia myöten, jonne saisi heleposti talvella pärrät suojaan..(Talavi-Talavisotajutaus?)
"Yleiskuva" kahden hengen majoitushuoneista...
Mariannet oli loppu, mutta jotain kuitenkin tilalle....
Päärakennuksen huoneista kuva..
Nopeimmat kaasukäet pääsi siten päärakennuksen hoteisiin....
Päärakennuksen saunaosastolta...
Suomalaisillahan oli vuosimallin 1871 Berdan kivääreitä. Tuosta kun äijät valittivat, niin everstiluutnantin neuvo oli "ryssillä on hyvät aseet, vaihtakaa itsellenne paremmat". Vaihtaminen, tai uusien aseiden hankinta onnistuikin sitten yli odotusten.
Tuossa PV:n uutiskatsauksessa on elävää kuvaa sen jälkeen, kun tilanne on rauhoittunut. Saattoi video olla aiemminkin esillä, mutta ehkä poistettu:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005898562.html
Viimeksi muokannut: vetomies; 10.10.2019 klo 22:44.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Ryti oli vaalinut valtion äärimmäistä säästäväisyyttä. Asehankinnat olivat olleet Rytin mielestä törsäystä.
Mannerheim oli raivostunut kun valtiotalouden supistuskomiteaa johtanut Ryti oli tivannut vuonna 1931: "Mitä hyödyttää myöntää puolustuslaitokselle näin suuria summia, kun ei kuitenkaan tule sotaa".
Maailmansodan kynnyksellä Ryti piti huolen, ettei aseita vain ostettaisi velaksi.
Nykyään puhutaan "malli Cajanderista (Pääministeri 2.3.1937–1.12.1939)", mutta historia tietää kertoa, että pitäisi puhua "malli Rytistä" tai "malli Tannerista (Tanner valtionvarainministeri 12.3.1937–1.12.1939)"...
Timo J. Tuikka Vuosisadan sankarit ja pelurit Otava
Kiitokset vielä Huurrukselle Jutauksen järjestämisestä. Paljon jäi vielä näkemättä.
Tässä oma parin minuutin video syksyisestä Raatteentien Jutauksesta.
https://youtu.be/ZpF-Z9SfRF4
Yamaha T700
Mukana jos elossa ollaan yhen yö kattauksella jahka ettään periltä ajoissa pääsen.
Viimeksi muokannut: Mako_; 14.10.2019 klo 22:48.
AVJ #98
Super 10
GR
"Jeesus sanoi, "Minä olen tie, totuus ja elämä."
Fjodor Besshtanko koki Raatteentien kauhut, haavoittui ja jäi suomalaisten vangiksi – rangaistus ”sotilasvalan rikkomisesta” Neuvostoliitossa oli ankara
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006272792.html
Syksyn Raatteentiejutaus jäi minulta väliin, kun BMW Nordic halusi välttämättä kustannuksellaan vaihtaa toisen sylinterikannen.
Kevään jutaukselle en myöskään voi osallistua, kun perheessämme asuva teini pääsee ripille kyseisenä viikonloppuna. Vai voisiko rouvalle ehdottaa minulle vaihtoehtoista ohjelmaa lapsemme rippikirkon sijaan...En taida uskaltaa
Onneksi Huurus-Matkojen tarjonta näyttää alati laajenevan, jotta eiköhän sieltä jotain muuta minullekin löydy.
Juke
- - - - - -
BMW R1300 GSA 2025 + Yamaha SR 400 2016
Exät:
BMW R1250 GS 2019
BMW R1200 GSA 2016 (R.I.P.)
BMW K1200 RS 2002
BMW F650 GS 2002
BMW K100 RS 1990
BMW K100 RS 1986
BMW R100 RS 1979
Yamaha SR 500 1980
Suzuki TS 125 M 1975
Täältä keväälle ilmoittautuminen!
Vai laitatko V-P vielä erillisen ketjun kevään Raatteentiejutaukselle?