Miulle kyllä kuittasi.
Tunturi Sport > Monkey > GT125 > CB350T > yli 20v.taukoa > XT600Z > R1100GS savuna ilmaan, tuhopolttaja iski, > R850GS (pappamopo), lastutettuna, pörinäputkella ja hieman näpelöitynä peräti tältä vuosituhannelta (2001). AV-jutaaja 35.
Tänään tuli kuittia![]()
AVJ #98
Super 10
GR
"Jeesus sanoi, "Minä olen tie, totuus ja elämä."
Tuo Larion suosittelema Keskisarjan Teemun kirja olikin mukava lukea. Tuppaan nykyään kyllästymään sotakirjoihin, lyhenteitä, kellonaikoja ym. faktaa tahtoo olla hengästyttävä määrä. Raaka tie Raatteeseen sisältää tarpeellisen määrän "kovaakin faktaa", jotta taistelujen kulusta pääpiirteissään pysyy selvillä, mutta näkökulma on pikemmin inhimillinen kuin teknokraattinen.
https://www.youtube.com/user/mtubeist
Keskisarja on aika hyvässä nosteessa ja mie tykkään Keskisarjan tyylistä.
Meidän paikallisPravda tänään:
Suomen kieli on heikossa hapessa — Historioitsija Teemu Keskisarja syyttää englannin kieltä ja Internetiä suomen kielen rappiotilasta
Internetin ja pelien kautta jo alle kouluikäiset osaavat englannin sanoja, mutta osaavatko he mitään muuta, kyseenalaistaa Keskisarja.
Historioitsija Teemu Keskisarja ei ole vain huolissaan vaan omien sanojensa mukaan raivostunut ja ahdistunut suomen kielen tämän hetken tilasta ja tulevaisuudesta.
— Joka tuutista rönsyää pakkoenglantia. Internetin ja pelien kautta jo alle kouluikäiset osaavat englannin sanoja, mutta osaavatko he mitään muuta, kyseenalaistaa Keskisarja.
Keskisarja itse havahtui suomen kielen rappiotilaan viimeistellessään Aleksis Kiven elämänkertaa Saapasnahka-torni.
— 1800-luvulla puhuttiin parempaa suomea kuin nykyisin. Puhekielen merkitys on näivettynyt 150 vuodessa, totesi Keskisarja Pieksämäellä lauantaina pitämässään luennossa.
Suomen kieli on menetty kieli
Keskisarja väittää, ettemme me tämän päivän suomalaiset selviäisi arjesta ilman hyvää puhekieltä ja kuullunymmärtämistä, jos meidät heitettäisi aikakoneella 1800-luvulle.
— Miettikääpä vaikka sitä, että teidän pitäisi viihdyttää viittä lasta pienessä savutuvassa aamusta iltaan vuoden jokaisena päivänä. Siinä olisivat ukin ja mummin tarinat kultaakin kalliimpia. Tai kuinka moni meistä osaisi piirtää sanallisen kartan seitsemän kilometrin matkasta?
Keskisarja on varsin pessimistinen suomen kielen tulevaisuuden suhteen.
— Enemmistö on menetetty. Hyvä jos pieni joukko suomalaisista lukee kirjoja ja lapsilleen iltasadun.
Positiivisena Keskisarja näkee orastavan kansanliikkeen, johon kuuluvat eivät halua olla somessa.
Elämässä sattumilla on iso rooli
Monelle Aleksis Kivi on yhtä kuin kirja Seitsemän veljestä, joka oli jokaisen pakko lukea jossain vaiheessa koulussa.
Historioitsija Teemu Keskisarjan aiheena Sylvi Symposiumissa Pieksämäellä oli Aleksis Kivi.
Salin täydelle yleisölle Keskisarja loi kuvan kansalliskirjailijasta, jonka lyhyt elämä piti sisällään mielenkiintoisia käänteitä.
— Kiven elämä on osoitus siitä, miten suuri rooli sattumilla on ihmisen elämässä ja myös kuolemassa. Kivikin olisi ilman onnellisia sattumuksia saattanut jäädä rengiksi luomaan lantaa Palojoelle.
Kivestä kehkeytyi kuitenkin tuottelias kirjailija ja Keskisarjan mukaan suurin suomalainen.
Yksi luetuimpia historioitsijoita
Keskisarja kertoo, että Aleksis Kivi kiinnosti häntä jo pikkupoikana.
— Ei kuitenkaan ollut mitenkään päivän selvää, että minusta tulisi isona historiantutkija. Olin jo 30-vuotias kun aloitin perustutkinto-opiskelijana, siis pahasti ikätovereistani jäljessä.
Keskisarja kiri nopeasti etumatkan kiinni ja valmistui maisteriksi kahdessa vuodessa.
Tällä hetkellä hän on yksi yksi luetuimpia historioitsijoita. Kirjoja ilmestyy kolmen tai neljän kirjan vuosivauhdilla. Aivan lähiaikoina ilmestyy Suuren Pohjan sodan historia.
Kirjojen aiheet ulottuvat muinaisista seksuaalirikoksista nykypäivän talouteen.
Ani harva kirjailija tämän päivän Suomessa hankkii leipänsä pelkästään kirjoja kirjoittamalla. Keskisarjaa työllistävät erilaiset tilaustyöt, kuten yritysten historiikit. Värikkäänä persoonana hän on myös suosittu luennoitsijana.
Kun en pitkään aikaan ollut lukenut paljoakaan, niin Keskisarjan kirjan alku tuntui hämärältä. Hyvä, että jatkoin lukemista, koska aivot alkoivat kohta toimimaan ja kirjan anti tiivistymään. Nyt kirja on luettu jo reippaasti yli puolen välin. Tässä välissä tuli luettua kuin välipalaksi Kuljun kirja.
Seuraavaksi kai pitäisi alkaa tutkia karttoja. Jonkinlaisten taustatietojen kera tulevasta retkestä saa huomatavasti enemmän irti. Johan tässä on tullut uteliaaksi näkemään näitä paikkoja, joita kirjoissa mainitaan.
Suzuki AN400 Burgman (2018) - vaimo
Suzuki DL650 (2009) - mä
Suzuki GSF 600 s bandit (2002) - mä
Ex-pyörä: Honda Shadow 750 ACE (2001) - vaimo
EX-pyörä: Yamaha XV250 Virago (2000) - vaimo
HUOMIO!
Raatejutaukseen tulemme saamaan emännän lupaaman vyöhykeluvan. Tämä lupa oikeuttaa meidät johdettuun käyntiin aivan viimeiselle puomille asti, lauantaina, aamiaisen jälkeen, MUTTA, sen takia, rajaviranomaiset tarvitsevat jokaiselta vyöhykkeelle aikovalta seuraavat tiedot etukäteen:
- Nimi täydellisenä:
- Hetu:
- Osoite:
Eli mikäli haluat päästä viimeiselle puomille asti ilmoita tietosi: marjaelisa.valimaki( ät) gmail.com Kiitos!
Jos vielä pähkäilet osallistumistasi, tämä ilmoitus EI SIDO sinua vielä mihinkään, mutta lupaprosessin hitauden takia, lupa-asia kannattaisi laittaa kuitenkin vireille!
Toki tuon rastin voi jättää väliin, jos arkailet!
![]()
Tämähän on majatalonpitäjille varsinainen "jackpot"
Mutta mahutaanko kaikki, vai kuorsataanko vuorovedoilla...
Arto vissiin joutuu ottaa peräkärrin tahi jonkun muun raskaan kuljetusvälineen, jotta makkaraa riittää kaikille...![]()
Tunturi Sport > Monkey > GT125 > CB350T > yli 20v.taukoa > XT600Z > R1100GS savuna ilmaan, tuhopolttaja iski, > R850GS (pappamopo), lastutettuna, pörinäputkella ja hieman näpelöitynä peräti tältä vuosituhannelta (2001). AV-jutaaja 35.
Tunturi Sport > Monkey > GT125 > CB350T > yli 20v.taukoa > XT600Z > R1100GS savuna ilmaan, tuhopolttaja iski, > R850GS (pappamopo), lastutettuna, pörinäputkella ja hieman näpelöitynä peräti tältä vuosituhannelta (2001). AV-jutaaja 35.
Sääennusteetkin näyttäis hyvältä, ei ees luikasajo 101:sta saa suoritettuu....![]()
Tunturi Sport > Monkey > GT125 > CB350T > yli 20v.taukoa > XT600Z > R1100GS savuna ilmaan, tuhopolttaja iski, > R850GS (pappamopo), lastutettuna, pörinäputkella ja hieman näpelöitynä peräti tältä vuosituhannelta (2001). AV-jutaaja 35.
Laitan oman lusikka-haarukka mysteerion pakkiin. https://www.youtube.com/watch?v=QVBp803Ma-I
Tämä on nähnyt sodan kauheudet.
Viimeksi muokannut: 57pannu; 22.09.2019 klo 14:39.
<p>Tallissa odottelee ajovuoroa: WLA45-1942 _FLH74-1957 _FLSTC-1994 _T120R -969 _K100RS-1991 _CR500Hm-2005 _CR 500-1988 _RD125-1970 _HVA125-1974_KTM EXC300-2005_R 1200 GSA -2011_ Kawasaki G5 100_CR 250 -1996</p>
Pientä tiedustelua, onko kukaan muu lähdössä Pohjanmaan suunnasta reissulle? Itse ajattelin lähteä torstaina liikkeelle. Tarkoitus olisi edetä vähän pienempiä teitä ja yöpyä jossain Viitasaari - Kajaani välisellä alueella (sisämajoituksessa).
Triumph Tiger 800 XC + Triumph Tiger 900 GT + Triumph Explorer 1200 XRX
Suzuki AN400 Burgman (2018) - vaimo
Suzuki DL650 (2009) - mä
Suzuki GSF 600 s bandit (2002) - mä
Ex-pyörä: Honda Shadow 750 ACE (2001) - vaimo
EX-pyörä: Yamaha XV250 Virago (2000) - vaimo