Vesikelillä ainakin alkoi usealla palamaan se valo mutta joillakin se taisi johtua myös pyörän kuristuksista. Oli täällä jossain jotain juttuakin siitä...
Tuossahan sitä, yliherkästä ecusta tuntuu johtuvan.
http://www.moottoripyora.org/keskust...-06-Ongelmia-o
Benelli RZ 125cc -> Yamaha TZR -> Kawasaki ZX-9R -> Yamaha XT 600 (Varastettu) -> Kawasaki Er-6n
Purin kannen ja sylinteri ryhmän pois, männät OK, kansi, venttiilit, ohjurinkumit OK, ainoa mikä oli niin öljy renkaissa ei ole juuri puristus voimaa ja suuremman ihmetyksen aiheutti sylinterien aivan kiiltävä peili pinta, siinä kohtaa missä on mäntä liikkunut niin ei ole havaittavissa minkään asteisia hoonaus jälkiä?
GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750
How far can you travel when you're six feet underground?
Koneesta ei kukaan tiedä? Mutta Nicasil pinnotteista sylinteriä ei paljon hoonailla![]()
Onk sulla korjaamokäsikirjaa ERrään. Aikaisemmin sen sai suoraan tuolta http://homepages.slingshot.co.nz/~shanetp/Index.html nyt joutuu vähän hakeman
Taivas saa odottaa
Meneppä tarjoon Jonnekkin koneistamoon hoonaukseen? "Marjapussilla" olen nicasil pyttyjä hiukan pyöräyttänyt mutta ei se silläkään kauheasti kestä!
Kiitän tiedosta tälle ominaisuudelle ei sitten vissiin ole mitään juuri tehtävissä. Täytyy vilkaista se maadoitus missä kunnossa on. Epäilen sitä kyllä koska aina tuolla kostealla tai sateisella kelillä on sen sytyttänyt. Tällä hetkella kawa on purettuna maalausta varten. Huomenissa tarkoitus ruiskia uusi maali pintaan, väriksi tulee kawan vihreä lime green 777 koodilla, runko jää orkkis punaiseski. Samanlaista en ole googlettamalla löytynyt toivottavasti sointuu hyvin nuo värit yhteen.![]()
Kaipaisin neuvoa keulaöljyjen vaihtoon, ei ole sellaista juuri tullut koskaan tehtyä. Elikkä miten tuo homma hoituisi helpoiten? kawa sai viime viikolla uuden maalin pintaan ja lopputulos kohtuu hyvä näin itse tekemäksi, ehkä runko voisi olla toisen värinen tai kirkkaamman punainen jotta värit sointuisi paremmin yhteen.
Minkäs verran tuollaisen -07 Kwak kwakin tankissa on polttoainetta jäljellä kun valo alkaa vilkkumaa/palamaan?
Suzuki DL1000 v-strom.
SLAVA UKRAINI!
FUCK PUTIN!
Pyörä pukeille tai keula muuten ylös. Etupyörä irti, tankki pois (ettei vahingossa kolhi) , jarrukaliperit irti, etulokari irti, löysätään teleskooppien ylätulpat, löysätään ylä- ja alakolmion ruuvit (varotaan pudottamasta varpaille teleskooppeja). Kun teleskoopit on irti niin avataan se ylätulppa, laitetaan purkautuvat osat järjestykseen, valutellaan ja pumppaillaan vanhat öljyt pois, huuhdellaan uudella öljyllä ja lopuksi laitellaan oikea määrä öljyä per putki ja kasataan telari. Ja kun putki on kiinni kolmioissa niin kiristellään se ylätulppa. Ja kasataan osat nippuun ja homma on tehty. Sellainen parin kolmen tunnin homma.
Edittiä: Tuolla aikaisemmin linitetyssä korjaamokässärissä on neuvottu aika tarkkaan koko öljynvaihtohomma.
Viimeksi muokannut: BlackCat; 16.06.2014 klo 23:48.
Taivas saa odottaa
Joo Kiitos sinulle neuvoista. Asustan täällä pohjois-savossa, joten ei tuo näyttäminen taida olla mahdollista. Uskoisin, että saan tuon homman tehtyä. Huoltonostin löytyy, mutta sillä se ei onnistu kun se tulee juuri noihin pumppujen alapuolelle noh jospa siihen nostoon jonkin konstin keksis. Mites tähän sais välityksiä vähän pidennettyä? itselläni ainakin matka-ajossa noin 100kmh vaudissa on kierrokset siellä 5000rpm hujakoilla. Voisi olla mielestäni vähemmänkin ainakin näin enemmän autolla ajelleena ja suht tuoreena motoristina tuntuu, että vähän turhan paljon huutaa moottori kovemmassa vauhdissa. Erikokoisia takarattaita en ainakaan ole löytänyt motonetissa taisa olla yhden hampaan pienempi muita en ole löytänyt.
ERn saa aika hyvin tuettua rungosta, siinä koneen takana on ne muoviläpyskät joiden alta löytyy moikittain oleva putki johon saa pujotettua sopivan tangon joka laitetaan sitten vaikka auton huoltopukkien varaan. On huomattavasti tukevampi. Etupään uskaltaa sitten nostaa vaikka Motonetin tai Bilteman alakolmiosta nostavalla pukilla. Välityksiä en lähtisi muuttelemaan, jaksaa paremmin mennä vastatuuleen ja ylämäkeen vakiovälityksillä. Missäspäin Savoa asustelet?
Taivas saa odottaa
täällä on ainakin isompia etu rattaita. en tiiä lähettääkö erikseen vai pitääkö tilata koko satsi ketjuineen päivineen.
http://www.leovince-hamburg.de/index...=25_49_269_458
tai sitten ebaysta valkkamaan mieleistään
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_fr...sprocet&_rdc=1
zzr1400
Tuli hommattua vaimolle ekaksi pyöräksi ER6-N vm.2014. Nyt olisi sisäänajo menossa ja yksi asia kummastuttaa. Ohjekirjassa sanotaan että kierrokset eivät saisi ylittää 4000 rpm. Näillä kierroksilla mittarinopeus jää alle 90 km/h. Tällähän jää sisäänajossa jalkoihin. Todellinen nopeus on varmaan n. 80 km/h.
Onko tosiaan niin että pitää körötellä ensimmäiset kilometrit![]()
Olen ollut siinä uskossa, että sisäänajo tulee suorittaa vaihtelevilla kierroksilla eikä liki tyhjäkäynnillä köröttelemällä.
SV 1000N -05
Eikös tuo yleensä ole tonniin asti?
Ja sitten tonnimailiin asti kai se viis tonnia maksimikierroksia?
Jotain, jossain, silloin tällöin!
ER-6:n ohjekirja kehottaa ajelemaan alle 4000 rpm ekat 800 km ja alle 6000 rpm 800-1600 km.
Mutta järjenkäyttö sallittua, eikä kannata vedättää liian isolla vaihteella ja pienillä kierroksilla, sekään ei oo hyvä. Lähinnä ne ekat 500 km ajaa vaikka vaihtelevilla alle 6500 rpm. Ja sen jälkeen sitten reippaampaa, normaalia menoa pyörän kanssa.
Ensimmäisillä sadoilla kilometreillä moottori sovittuu ja silloin sen joko pilaa väärällä sisäänajolla tai tekee siitä hyvän itselle pidemmäksi ajaksi.
Viimeksi muokannut: WKurki; 03.07.2014 klo 20:21. Syy: Kirjoitusvirheitä korjailtu...
2018 Kawasaki Z 900
ex 2010 Kawasaki VN 900 Classic 10-18 (13-MBA)
ex 2006 Kawasaki ER 6 F, 06-10 (IX-799)
ex 1998 Suzuki GS 500 E, 03-06 (JN-405)
ex 1999 Yamaha Virago XV 125 S, 99-01 (JZ-895)