On tullut testattua käyttämällä chin strap jutskaa. Kyydissä ei haitannut, mutta omaa ajoa radalla kyllä haittaa kun ei saa päätä minne haluaa.
http://www.youtube.com/watch?v=cPP1H52QHcs
Perus ECU flashaus + quickshifterin aktivointi onnistuu GSX-R 1000 K5-L1 ja 600/750 K6-L5
Vented helmet strap olikin sen virallinen nimi.http://gopro.com/camera-mounts/vente...et-strap-mount
Perus ECU flashaus + quickshifterin aktivointi onnistuu GSX-R 1000 K5-L1 ja 600/750 K6-L5
Simppu, tarttis vissiin jonkunäkösiä ilmareikiä olla kypärässä. Eikä tuossa umpiluussa kyllä ole. :S
No, vois koittaa lärttästä siihen vaan semmosen tarrakiinnikkeen.![]()
Yamaha FZS 1000cc
Ex: Kawasaki er-5
Joulupukki kantoi hieman avustettuna GoPro 3 Black Editionin Gigantin alemyynnistä. Se levisi jo samana iltana ja lähti takaisin kauppaan. Ei ollut enää 3:sta jäljellä, joten sain tilalle 3 plussan parin viikon odotuksen jälkeen. Hienosti toimittu siellä Gigantissa.
Nyt kun testaillut tuota, niin onko mitään kikkoja saada tuulen kohinaa pienemmäksi? Heti kun vauhtia on 50+, niin eipä juuri muuta kuulu kuin tuulen suhinaa.
Ja toinen kyssäri akun kestosta. Tuntuu aika nopsaan olevan akku tyhjä, jotakuinkin tunnissa. Miten muilla?
Muuten on kyllä loistokapine, hyvä kuva ja yksinkertainen käyttää. Kuvausnapin löytää käsikopelolla hanskakädelläkin.
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Tuohon suhinaan on myynnissä sellaisia takakanteen liimattavia karvaturreja jotka sitten vähän etää suhinaa, mutta ei tietty poista kokonaan.
Jotkut on myös laittaneet mielestäni ulkoisen mikin jonnekkin katteiden suojaan taikka penkin alle ettei tuuli ota mutta esim. Putken kuulee
Kaveri on ostanut batterypackin kaveriksi kameraansa joka käytännössä tuplaa akunkeston. Paketissa tulee mukana toinen akku, sekä uusi kotelo kameralle johon mahtuu sisään kamera sekä akku. Taisi olla teknik magazinetistä hommannut tuollaisen. Itellä menee kanssa tuo hankintaan kun rahaa repii jostain.
Harley Davidson Sportster 883/1200 - 2006 - Nykyinen
Kawasaki Z750 - 2004 - EX
Yamaha XJ Diversion S 600 - 1992 - EX
Ei löytynyt karvaturreja nopealla hakusella. Brasilian waxing -sivuja tuli vastaan. Vaimo uhrautukoon äänenlaadun puolesta.
Tämmöinen vinkki löytyi suhinaan, pala vaahtomuovia tai vastaavaa: http://youtu.be/Yexscr4OfNE
Kuullostaa toimivan.
Mutta kuinka kauan tuolla pitäisi saada kuvattua ylipäätään ja kuinka paljon pelkän virran tai wifin pitäminen päällä syö akkua?
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
eBayssa on noita karvavaimentimia.
http://www.ebay.com/itm/30-MPH-Storm...-/121065191076
BMW R1100RS
Missä sä pidät kameraa? Kokeile jotain toista paikkaa, koska esim. tässä olen käyttänyt avointa takakantta, eikä ole mitään ongelmaa tuulen suhinan kanssa. https://www.youtube.com/watch?v=o-KnULv3vmE
Perus ECU flashaus + quickshifterin aktivointi onnistuu GSX-R 1000 K5-L1 ja 600/750 K6-L5
Itse hommasin alkuvuodesta tuon Hero 3 Black Editionin ja mitä sitä nyt on ehtinyt testailemaan, niin akku tyhjenee kyllä laittoman nopeasti. Ostoslistalle päätyikin melko pian tuo batterypack ja pari snadisti alkuperäistä tehokkaampaa akkua. Vielä en ole tien päällä ehtinyt testaamaan. Wifiä ei kannata pitää päällä, ainakin oman kokemuksen mukaan akku kuluu vielä nopeammin tyhjäksi.
Tuon batterypackin ehkä ainoa huono puoli on, että se lisää kameran painoa jonkin verran ja sen kyllä huomaa, mikäli kameran kiinnittää kypärään.
Tuollainen mikkiröllikin löytyy, mutta siitäkään ei ole vielä mitään raportoitavaa![]()
Lahjomaton myyttinen sankarihahmo
YZF-R6R -06
&
FZ6-S -05
Tämä on kyllä ehdottomasti ensimmäinen neuvo akun säästämiseksi. Itse teen niin, että käytän wifiä ainoastaan silloin, kun kiinnitän kameran pyörään. Käytän puhelimen näyttöä apuna, jotta saan kameran kohdistettua oikein ja kuvakulman sopivaksi. Sen jälkeen wifi kiinni ja eikun filmaamaan.
Batterypack on hyvä lisä, jolla saa pidennettyä kuvausaikaa. Lisäksi, jos on varaa ostaa vielä yksi ylimääräinen akku, niin tuolla paketilla kuvaa jo melko pitkän aikaa. Vielä kun muistaa, ettei jätä kameraa 'turhaan' päälle, vaan sulkee kameran aina heti ajon päätyttyä.
Huuuaaah......! CBR it is.
"If you know what you have done - you know what can be changed." -Keith Code
* Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
* Tuubi
Testattu. Totta, Wifi pois päältä ja kuvaa saa yhdellä tavan akulla puolikkaan iltapäivälenkin verran. Liki tuplat siihen mitä Wifi päällä. Tämä hyvä.
Vaahtomuovi suojakuoren takakannen ja itse kameran väliin auttoi tuulen suhinoihin. Korkein vinkuna tulee läpi, mutta hurinat ja pörinät katosivat ja tilalle tuli koneen äänet.
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Löysinkin oman ratkasun tuohon, unohdin aikasemmin sulle vastailla...
http://www.digitarvike.fi/tarvikever...kameraan_musta
Ko. pääpantajuttu maksaa 17e, mut siitä saa sen keskiremmin pois ja se sisäpinta on päällystetty kumilla. Näin ollen kun sen vetää kypärään leuankorkeudelle ympäri, niin ei tartte tosiaan pysyviä kiinnikkeitä liimailla. Seuraavassa kuva tuosta omasta kiinnityksestäni.
Ja mikäli katastrofi tapahtuisi ja kiinnitys ei pitäisikään, niin kamera ei silti päädy tonttiin vaa jää kaulalle keikkumaan.![]()
Yamaha FZS 1000cc
Ex: Kawasaki er-5
Mulla lähtee huoltoon tuo oma GoPro Hero3+ black edition. Päivityksen jälkeen kun kuvailee jotain ja antaa olla kameran sammuksissa niin ei lähde päälle enää ilman hard resettiä.
Yritin päivittää uudelleen, mutta ei suostu kamera lataamaan itseensä päivitystä muistikortilta uudelleen, vaikka downgreidaakin yritin.
Toivottavasti menee takuuasiat hyvin, ostin model exposta kyoshoproshopista.
Mulla ainakin hajonnut näistä 3:n mukana tulleista kiinnikkeistä kaksi siitä klipsin kohdalta, mennyt se toinen poikki kokonaan. Kun taas Hero 1:n kiinnikkeet kaikki on pysynyt ehjinä, toki ne onkin väljemmät kuin 3:n kiinnikkeet.
Tästä kohtaa siis:
![]()
s1000rr 2011
Jaa pitäiskös sitä ruveta taas jotain varmistuslankoja miettimään. Mulla oli sellainen viritys silloin kun käytin imukuppikiinnikettä. Siirryttyä tarrakiinnikkeeseen en ole käyttänyt mitään kun tarra tuntuu purevan kuin synti. Mutta jos se heikoin lenkki onkin sitten tuossa kohtaa![]()
Triumph Street Triple 765 -24
Pitkä lista exiä.
http://www.youtube.com/user/exhaust34
Tämä locking plug saattaa parantaa tilannetta, jolloin noi klipsit ei pääse liikkumaan:
![]()
Mulla noi on katkennut irrottaessa sekä laittaessa, ei kertaakaan onneksi "kesken kaiken".
s1000rr 2011
Itsellä meni kanssa hajalle tuo kiinnike, alkujaan ensimmäinen noista ns. siivekkeistä, sitten toinen. Kun Norjan reissun jälkeen irroitin ton ruuvin kiinnikkestä niin olikin jo kotelon muoviosastat toinen kiinnityskorva irti ja koko hässäkkä ruuvin ympäriltä jalustasta palasina. Onneksi ei kamera lähtenyt irti ajossa. Meni takuuseen tuo kotelo. En käyttänyt tuota silikonivarmistetta, ehkä kai olisi pitänyt..
GSX 1250 FA -13
GSF 1250 Sa -07
GSF 600 S -03
Onko noista takakannen karvavirityksistä mitään apua tuulen suhinaan?
Vai pitääkö porata kylkeen reikä ja vetäistä ulkoinen mikki penkin alle tms. jemmaan? Ärsyttää jo etukäteen se johtojen kanssa räplääminen.
Onkohan noi kiinalaisten kotelot laadukkaita, jos ostais sellaisen, jossa olisi valmiina avonainen kylki? Jäis sitten toi vedenpitävä kotelo ehjäksi, jos sille joskus tulisikin käyttöä kun ajaa mopon järveen.
Ja noin yleisellä tasollakin, onko noi kiinalaisten gopro tarvikkeet samaa laatua kuin orkkikset? Halvat hinnat houkuttaa, mutta jos vaikkapa kiinnike pettää niin se saattaa harmittaa.
Pala vaahtomuovia kotelon sisään ajaa saman. Kelaa ketjua pari pykälää taakse.
Ei suhinoita http://youtu.be/2z9BwL7uMhE
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Menikin ihan ohi toi vinkki vaikka muka yritin tätäkin ketjua lueskella, kiitos vain.
Ei muutaku siivouskaapille ja emännän ihmesieni palasiksi (jotain vaahtomuoviahan tuokin on), mutta eipä tuostakaan tuntunut olevan tarpeeksi apua. Pitääpä kokeilla vielä jotain toista materiaalia. Tai sitten tuollaista aikaisemmin mainittua hiuslisäkettä takakanteen.
Uutta pukkaa, GoPro 4.
Odotetun kaltasta parannusta, joskin jonkuntyyppistä vakainta kanssa hiukan itse kaipasin. Makea taustavideo julkasulle, nyt oletan, että tuo on uusikin.
http://gopro.com/
Testi