Tälläinen julkaistu
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Superduke.net poimittua..
http://www.superduke.net/forum/viewt...p?f=19&t=22964
Ex Kawasaki Z1000 -10
Ex Aprilia Tuono V4 Aprc -12
Ex Aprilia RSV4 RR Race Pack -15 kilvetön
Juttu oli oikein hyvä ja kuvastaa hyvin ihmeellistä perversiota Suomessa, että vain isoin, voimakkain ja kallein pyörä on jotain ja mitä enemmän hilpettä, vitkutinta ym. varustelua pyörässä ja ajokamoissa on sitä kovempi äijä on ja kerää selkään taputtajia. Lisäksi suoritukset(tässäkin) on tärkeitä. Ja maassa on max. 120 km/h rajoitukset.
Itsekin tunnustan syyllistyneeni tähän joskus, mutta nähtyäni moottoripyöräilyä vuosikausia muissakin asuinmaissani on alkanut sen pullistelupyörän tarve olla heikonlainen.
Niin, eksyin ketjuun, koska 1290 SuperDuke on hyvän näköinen, pystymmän ajoasennon (kyykkyyn verrattuna) omaava pyörä. Nätti laite.
Honda Monkey Z50J - Honda CB 125 K - Honda CB 125 T - Kawasaki Z 650 - Yamaha FJ 1100 - Kawasaki ZZR 1100 - Kawasaki ZZR 1100 ...(10v. taukoa)... Suzuki GSX 1300 Hayabusa...(14v. taukoa)... Honda CRF 1100 Adventure Sports - Honda GL 1800 Goldwing DCT
Oiskos tässä tykit vaimentimet? Itseäni miellyttää kovastikin. Vähän duksu-henkeä, mutta haittaakse?
![]()
Orange is orange: SD1290R '14 + EXC-F350 '15
No on noi siistimmät kuin ne Austinrancing yhdet vain.....![]()
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Näyttää löytyvän myös katalysaattorin ohitusputki sekä E-leima
http://www.bodis-exhaust.com/artikel...del=82&lang=en
...Siitä se lähtee kun kaasua kääntää...
Hayabusa -09T 361.23 km/h Halli 2014
KTM 1290 Superduke
Tuolla sivulla on myös ääni näyte klippi myös
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Dege ja kumppanit, mitäs olette laittaneet pyöräänne kiinni? Tarkoitan suojatatteja jne. Oma pyörä pitäisi saapua just pääsiäisen jälkeen, mutta sitä ennen voisi katsella mm. ebaysta osia, niin pääsisi heti ruuvaamaan kiinni.
Onko esim. etupyörän akselin päihin tulevista kaatumatateista hyötyä asfaltilla eli osaatteko sanoa, ottaako tatti vastaan vai jääkö stongan ja renkaan "katveeseen". Entäpä runkoon asennettava kaatumatatti, mahtaako se olla mielekäs hankinta eli sama kysymys kuin etuakselin tattien kanssa, että ottaako kaatuessa kiinni maahan ollenkaan? Tarkoitus nyt ei tietty ole lähteä vehjettä kaatamaan, mutta...
Vanneteipit tuli tilattua ebaystä, kun ei taideta lähteä maalaamaan niitä vanteita kuitenkaan ensimmäiseksi. Kilpitelinettä pähkäilen myös, tekisikö itse vai ostaisi reilulla satasella.
Alkuperäinen vaimenninkaan ei tossa vajaan viikon kokemuksella ole kovinkaan paha, vaan sanotaanko yllättävän hyvä vakioksi. Luulen, että ekan huollon jälkeen tulee vaimentimen vaihto kuitenkin eteen, ihan vaan vaikka esteettisistä syistä, kun tuo on aika raskaan näköinen, vähän kuin olisi pienempää vaimenninta synnyttämässä.
EDIT: aijoo, unohtui sellainen kysyä, että mikä mahtoi olla stongan paksuus, jos laittaisi Bilteman kahvalämppärit kiinni? Niitä taisi löytyä vain 22,2millisenä. Vai saako KTM:n omat kahvalämppärit toimimaan ajotietokoneen kautta vasemman käden nappuloilla operoitavaksi?
Orange is orange: SD1290R '14 + EXC-F350 '15
Vaikeaa sanoa noista etupyörän tateista ottaako ekana asfalttiin . Toivottavasti ei tartte kokeilla , omassa ne kumminkin on. Kotarin omia runkotatteja ei ole vielä saatavilla , ehkä myöhään kesällä. Kilpiteline kannattaa ottaa power partseista. Ei vakio änkkärissä mitään vikaa ole mutta itse laitoin akran. Unohda biltemat ja hanki kotarin omat lämpökahvat. Ehdottomasti kannattaa.
Itse ostin tämän uutuuden koska on mielestäni ylivoimaisesti käteen sopivin ja hienoin pyörä mitä on tarjolla tällä hetkellä ja siihen sitten lähes kaiken hilppeen mitä saatavilla on ja ihan itseäni miellyttääkseni ja jos joku siitäniin voi voi ... . Vaikka tuo pyörä on aikalailla voimakkaimmasta päästä niin se on myös erittäin lempeä ja helppo käsiteltävä ja kaikkea muuta kuin ISO pyörä .
Makeempi on kyllä tuo akran slipari...minun mielestä. Toisaalta kyllä se väliputki on kiinnostava.
Ultrafast KTM machine .
^Onkohan tuo jo liian avonainen/suora putki kun meteliä on mutta laatu kärsii. Jopa tylsän kuuloinen tuossa klipissä.
Ihan pakko laittaa tännekkin, kyllä se on hieno
Kyllä ne valko/oranssit vanteet on hienommat. Vielä ne pipari levyt, racing tarrat, nuo Bodis putket![]()
Viimeksi muokannut: Husky510; 03.04.2014 klo 18:33.
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Pyörä tilauksessa. Mahtaakohan kenelläkään PK-seudulla olla sitä Akran koko ränniä pyörässään? Ois kiva kuulla, että miltä kuulostaa..
Honda CBR600F -00,Kawasaki Z1000 -07,Yamaha MT01Stage3 -05,Suzuki GSX1300BK -10,Husaberg FE550 -07,HD Rocker C -09,KTM 450 SX-F -13,KTM 1290 Super Duke R -14, Triumph Speed Triple 1050 -09, Kawasaki ZRX1200 -07, Suzuki GSX1400 -07, Husaberg FE390 -10,
Tää on hyvä myynti puhe/mielipide
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Perjantaina kuulin että huhtikuun aikana pitäis kokoputkikin tulla, tilasin kuitenkin jo ennen joulua.
Tehtaalla on toimitusvaikeuksia kun tuntuu menevän kaupaksi.
Voisihan tietysti ajaa sisäänajon vakiputkella/kartalla niin pystyy sitten vaihtamisen jälkeen vertailee.
Runkocrachpadien valmistus on lopetettu, eivät ole kaikki kestäneet kaatoja.
HP4
Niin tässä taitaa käydä, että tämä kesä menee vakioputkella ja ens kesäksi saa sitten sen Akran rännin. Ei kai ne niitä runkopadeja kokonaan lopettanut, varmaan parantelevat vaan kun kuitenkin kaikilla sivuilla ne vielä tarjolla, tosin huomautuksella 15.5--> saatavissa. No ehkä menee ne paditkin ens kesälle... Ajellaan sitten " puolivalmisteella"
Honda CBR600F -00,Kawasaki Z1000 -07,Yamaha MT01Stage3 -05,Suzuki GSX1300BK -10,Husaberg FE550 -07,HD Rocker C -09,KTM 450 SX-F -13,KTM 1290 Super Duke R -14, Triumph Speed Triple 1050 -09, Kawasaki ZRX1200 -07, Suzuki GSX1400 -07, Husaberg FE390 -10,
Jos nyt tulee mieli tätä SDR:ää eikä ole jo tilannut sitä niin voi olla aika hankala saada ennen syksyä tai ensivuotta.
Ultrafast KTM machine .
Honda CBR600F -00,Kawasaki Z1000 -07,Yamaha MT01Stage3 -05,Suzuki GSX1300BK -10,Husaberg FE550 -07,HD Rocker C -09,KTM 450 SX-F -13,KTM 1290 Super Duke R -14, Triumph Speed Triple 1050 -09, Kawasaki ZRX1200 -07, Suzuki GSX1400 -07, Husaberg FE390 -10,
Olen antanut itselleni ymmärtää että noin 70 kappaletta maahantuotavien määrä , voin olla myös hieman väärässä. Maailmanlaajuisesti en tiedä mutta kotarin pörssi arvoa (osake ) seuraten mutta en omistaen () voi olla että myynti on aikas huimaa maailmalla ja yleensäkin tehtaan tuotteet menee kaupaksi ilmeisen hyvin.
Ultrafast KTM machine .
Katselin noita 2013 rekisteröintejä merkeittäin ja malleittain. Kuulostaa tuo 70 kpl aika kovalta kun bmw:n s1000r/rr:ää meni 20 kappaletta. Toisaalta kotarin 1190 adventurea meni 60 kpl. Niin tai näin, niin varmasti kotarille myyntimenestys ja kauppa taitaa käydä ko. Merkillä muutenkin kivasti, kun on tuossa viime vuosina ostettu useampi kilpailija tuolta monttukonepuoleltakin pois. Hyvät tuotteet ja onnistunut markkinointi!
Honda CBR600F -00,Kawasaki Z1000 -07,Yamaha MT01Stage3 -05,Suzuki GSX1300BK -10,Husaberg FE550 -07,HD Rocker C -09,KTM 450 SX-F -13,KTM 1290 Super Duke R -14, Triumph Speed Triple 1050 -09, Kawasaki ZRX1200 -07, Suzuki GSX1400 -07, Husaberg FE390 -10,
Veikkaisin ennemmin, että 40 kpl saadaan Suomeen. Luin jostain, että Saksaankin vain 500 kpl.
Saksan foorumilla on 2 konetta lauennut ja syyksi väitetään quickshifteriä. Venttiilin shimmi on irronnut molemmissa ja KTM:ltä tulee kuulemma nootti, että shifteriä ei saa asentaa. Melkein jo tilasin Tellertin shifterin.
Alustakitti tuli tällä viikolla. Pyörän saisi mustana 27.4, mutta odotan oranssia, joka tulee 9.5. Akrasta ei vielä tietoa, mutta toivottavasti pian tai edes toukokuussa. Jos nyt tilaisi koko Akran niin heinäkuun lopulle menisi kuulemma. Onko joku saanut Akran jo?
Ducati Multistrada V4S, KTM 790 Adv R Rally, Kawa H2 ja Z H2, H-D FXDR 128, H-D CVO Street Glide VVT121, KTM 1290 Superduke, Ducati Desmosedici, Ducati 1098R Troy Bayliss, Husqvarna 701, KTM 450, Honda CR 500
Kas kas ..race versio on jo loppuun myyty. Omalle pelille on jo tonnin huolto suoritettu . Ai ai sitä ajamisen nautintoa ja moottorin mylvintää imuäänien sinfoniaaa pakoäänien jytinää ja se vielä niin hienosti mutkille kääntyen kuin gepardi japsia saalistaen vai oliko se joku bajerin vesipuhveli .
![]()
Ultrafast KTM machine .