Juuh.
Itellä on ollut vähintään yks kotari tallissa viimeiset 10 vuotta.
Sen seurana on ollu Kawaa, Hondaa, aprilliaa ja yks Ducati.
Jotenkin oon vaan noihin Kottaraisiin tykästyny.
Tällähetkellä ku RC8 o myyty nii uusi pikku Duke 690 on ainoo kotari tallissa.
On vaa nii veikee lelu nuhaseks 70hp vehkeeks että kävin 2012 cannonball bike runin nykäsee sillä 2012 ja ei tarvinnu hävetä mutkapätkällä kilokyykkyjen seurassa.
En oo yhtää merkkiuskolllinnen vaa vetlen sillä vehkeellä joka itelle luo hymyn kypärän sisää ja siinä noi kottaraiset o jotenki onnistunu aina.
Aina mutkia matkassa.
Toi Huskyn Nuda 900 R vähän houkuttais ens kesäks ku ne on kohtuu hintasia.
Keula on kuulemma suht paska ja nyt kun kotarin pomo osti Huskyn pois ni huoltaminen on kuulemma hankalaa ja osia ei saa mistään.
Harrastuksessa pitää olla haastetta ni sehän sopii mulle. =)
.Ducatin Hyperretad SP on hinnoiteltu silleen ettei sitä voi ostaa (halvimmalla sais uuden 1290 Sd:n) nykyiseen pikku Dukeen pitäis saada ruutia lisää ni toi Nuda...
Duke 690 on titaani Akraa ilman katalysaattorii, DNAn sage 1 & 2 filtterii, kaikki powerparsit mitä catalogist löytyy, Shorain akkuu, BST vannetta, kartat. ... kulkee ja taittuu mutkaan kivasti mut parikyt heppaa tarviis lisää.
Viimeksi muokannut: Wiwwee; 23.12.2013 klo 05:34.
Aina mutkia matkassa.
Mulla on toisena pyöränä 690 enduro R. Katunappuloillakin sillä kestää mutkateillä hyvin ajoseurassa, pyöristä tai kulusta riippumatta (<150kmh). Ei voi kuin ihmetellä miten hauska ja yllättävän nopea tuollainen tehoton peli on ajaa tielläkin. Saattaa myös johtua siitä että se on kotari![]()
RC8R 2012
EnduroR 2013
Kyse ei ole epäilystä. Moottori ei toimi ennen kuin ahdistukset ovat poissa ja motti säädöissä, sehän on selkeä asia joka pyörän kohdalla, niille äänille aivan se ja sama.
Alusta taas ei voi olla koskaan liian hyvä ja ainakin itse panostaisin sen sopivaksi räätälöimiseen ennemmin kuin kaiken maailman dingeldongeleihin. Onneksi jokainen saa laittaa mitä tykkää, eikä se ole keneltäkään pois vaikka sijoittaisi tuplat siihen 900€ koriste-slipariin.
Supermoto
Juuri näin minäkin ajattelen, että alusta ja koneen toiminta niin hyväksi kuin saa järkevästi. Alkaa mennä vaan kipurajan yli 3500 Eur alustaan kun uskon tulevaisuuden hyvin piankin menevän HP4 tapaisen automaattisäädön suuntaan, on se niin ylivoimainen. Sama vaihtaa sitten koko pyörä semmoiseen. WP ei tosin ole semmoisia tehnyt. Testaan sen vakion ensin tai no jos 2500 saisi sen alustan niin sitten joo.
Ducati Multistrada V4S, KTM 790 Adv R Rally, Kawa H2 ja Z H2, H-D FXDR 128, H-D CVO Street Glide VVT121, KTM 1290 Superduke, Ducati Desmosedici, Ducati 1098R Troy Bayliss, Husqvarna 701, KTM 450, Honda CR 500
Aika kovan tason vetomehiä jos tarvii SDR:n vakioalustaa päivittää eikä vakion säädöt riitä. On meinaan jo sellaisenaan parempi kuin millä 50% rataharrastajista kiskoo melko matalia aikoja. Eli onko kyse rakentelun hauskuudesta vai aikuisten oikeasti siitä että tahti kasvaa oleellisesti racing alusta alla ? Epäilen jälkimmäistä varsin voimallisesti...
youtube channel "austrianoutlaw"
Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter
Toisaalta kyllähän tässäkin topicissa on useempi sellanen kirjotellu, joka saa selkeää hyötyä tuosta rata-alustasta. Vakio nyt vaan on käytännössä kaikissa pyörissä enemmän tai vähemmän huono. Kottaraisissa yleensä vähemmän, mielenkiintoista päästä testaamaan, että miten tämän uuden kanssa. Ainakin esijännityksen säädön puute ajaa aika nopesti jousikauppaan. Tuossahan on muuten krossipyörätyyliin menovaimennus toisessa ja paluuvaimennus toisessa etuputkessa. Onko tuo hyvä vai huono, on aika vaikeaa kokeilematta sanoa. Mitenköhän tuo powerpartsina myytävä rata-alusta? Onko siinä kaikki säädöt?
Superbike #7
Minä en aja millään kovaa, mutta nautin siitä jos peli on teknisesti hyvä. Saa se olla kauniskin, mutta pääasia on se, että siinä on munaa tai jotain muuta. Taas jos on esim teknistä vikaa tai nykii ym. ottaa päähän. Yritän kyllä säätää alustan aina itselle sopivaksi ja kelkkahommissa monesti se on yhden naksun tarkkuudella. Kalliimmissa iskareissa on yleensä paremmat säädöt ja herkemmät koko alueelta, jonka minäkin tumpelo huomaan. Se tekee mieli kun on saatavilla, mutta rajansa hinnallakin.
Ducati Multistrada V4S, KTM 790 Adv R Rally, Kawa H2 ja Z H2, H-D FXDR 128, H-D CVO Street Glide VVT121, KTM 1290 Superduke, Ducati Desmosedici, Ducati 1098R Troy Bayliss, Husqvarna 701, KTM 450, Honda CR 500
No ainakin kymmenen vuoden takainen Rossi ansaitsee laittaa kottaraiseen sen putkiston ja iskarit. Muut voi vaihdella sitten lokareita, slipareita ja race tankinkorkkeja.![]()
Supermoto
Ahvenistolle on niin kova hinku ettei kokoputkistoa voi edes harkita. Ja kerran viety kilvet kokoputken ansiosta. Alustan päivitän jos tarvetta ilmenee en kylläkään usko että tarve tulee koska melkein kaikki ajo tapahtuu kadulla.
Siis mitä vittua? Ihan pokkana täällä keskustellaan, että kelle riittää ja kelle ei tuollainen hipoalusta. Ilmeisesti tuo 180 hummaa kadulle on ihan passelisti, kun ei enempiä nikota
Se on sillain, että jos on motivaatio kohdallaan ja/ tai pinkka kunnossa, niin hiekkalaatikolle ei tulla millään vessalla. Ihan sama millaiset tumput omaa. Se on oikein se.
Teoreettinen kysymys: Jos ilmaiseksi tarjolle tulisi perus beast hipoalustalla, mutta vain 160 hepalla ja perus beast nykystandardeissa, ja valinta olisi tehtävä näiden kahden vaihtoehdon väliltä, niin mikä olisi valinta? (modata ei saisi jälkikäteen, muuten tulis lasku)
Hyvää joulua!
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Esijännityksen saa liene säädettyä jousen päälle tulevilla säätöprikoilla (R514 SPRING SPACER KIT), on tietenkin vähän työläämpi vaihtoehto kuin ulkopuolelta ruuvaaminen...Nitrous kirjoitti
Ei muuten ole ihan ensimmäinen kotari jossa etuhaarukan vaimennuksen säädöt ja esijännitys on hoidettu noin, tuossa omassakin pikku-advessa on vastaava systeemi.
No okeij, oletettavasti vakialusta ja -putkisto ei kaikkien mielestä rokkaa (ajokokemus-ilometrejä = 0) katu- ja mutkatieajossa (ja miksei radallakin?), mut olisin taipuvainen toisenlaiseen uskoon...
![]()
Mun mielestä elämässä pitää olla myös blingblingiä , vaikka (epä)insinööri olenkin. Toivon vilpittömästi että uus suurherttua on vielä kierros(herkällä)koneella, ei siis mitään customlätkytystä. Ja se on tullut jo testiraporteista todettua - siinä on "sivistymätöntä" luonnetta maantielle ja kevyt keula![]()
= isolla tod.näk. tosi HERKKU myös "arkiajoon"- siihen nuo nakut on tehty!
Happy holidays!
Edittiä; arkiajo mulle = arjesta irtiotto!![]()
Viimeksi muokannut: Motoristorante; 23.12.2013 klo 21:35. Syy: seliseliä lisätty...
MAD (mean absolute deviation)
Ducati Multistrada V4S, KTM 790 Adv R Rally, Kawa H2 ja Z H2, H-D FXDR 128, H-D CVO Street Glide VVT121, KTM 1290 Superduke, Ducati Desmosedici, Ducati 1098R Troy Bayliss, Husqvarna 701, KTM 450, Honda CR 500
Would you love a monsterbike? Taitais olla tämän keskustelun perusteella sopiva menopeli Loordille...
Käväsin istumassa tuon pelin ja ihan käteensopivalta, kevyen tuntuiselta vaikutti, liekö sitten alhainen painopiste myös. Ihan rajun näköinen peli oranssina, vähän maltillisempi mustana. Pakkohan tuota on ensikesänä käydä koeponnistamassa kun myyjä niin pyyteli. Hinta on kyllä kova... köyhille kallista ja muille saman hintaista
Kuulemma 0-200 km/h taittuu yhtä nopeasti kuin R1:llä. Mitäpä tuollakaan tiedolla tekee, mulle ei noilla lukemilla kummemmin ole merkitystä.
CB K R
Kannattaa varmaan välillä pysähtyä tankkaamaan, muutaman viime sivun perusteella siellä on ajeltu jo niin paljon että taitaa bensavalot vilkkua.
Alkais nyt se talvi niin vois alkaa odottamaan kevättä...![]()
Tunturi Supersport '82, Honda CBR 600f '03, Yamaha YZF-R1 '07, Yamaha XT 660X '04, KTM smc 690 '09, KTM exc 300 '10 -> Suzuki GSX-r 1000 '07
paperifaktaa vaan on "kivempi" verrata essonpöydässä, sitten kun alkaa oikeesti viivalla tapahtua tulee monelle kuskille vaan liikaa muuttujia ja voimasuhteet kääntyy helposti pyllylleen.
vielä enempi kun tulee strippiin mutkia...
perjantaina lupas kauppias soittaa tarjouksen...
nyt vaan huomasin että ainoa asia mikä tossa maxissa oikeesti on painon lisäx ottanu pannuun on toi pieni toiminta säde ja se ei ainakaan SD;en vaihtamalla parane...
HRD vh125 silverhorse
V-max 1700 "Tohatsu"
CVO Breakout
GSX-R 1100
XJ650T
Legend TT
S600c V12
xj6
Route66 -16 with H&D heritage softail
eastcoast -19 with Indian chief vintage
kantatie66 -20 with HD cvo breakout