Sivu: 3 / 3:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 123
Tulokset 61:stä 68:een 68:sta
  1. #61
    Lainaa Kiwikasa kirjoitti Katso viesti
    Itsellä meni juuri gsx1400 ketju/ratas-setti vaihtoon, originaaleilla ajettu vähän reilut 40tkm. Mitään vikaa ei ollut toiminnassa mutta olivat avistuksen verran epätasaisesti kuluneet (ilmeni rengasta pyöräytettäessä vapaan välyksen hienoisena muuttumisena) , 20tkm kohdilla viskasin uuden eturattaan. Oli selvästi ja silminnähden kulunut verrattuna uuteen, varmasti helpotti oloa ketjujen jatkokilometreille. Viimeiset 20tkm pidin mielestäni ketjuista hyvää huolta, mutta tätä aiemmin ensimmäisestä omistajasta en ollut niinkään varma kun pyörän ostaessani ketjut oli paikoittan kevyessä ruosteessa..

    Setin oisin vaihtanut varmaan jo viime kesänä jos budjetti ois antanut periksi.. Kannatan kuitenkin vaihtamaan ajoissa! Muistelisin että tuossa rk:n setissä luki ketjujen paino per 100-lenkkiä olevan jotain melki parin kilon luokkaa, jos tuollainen massa lähtee vauhdilla niin en tahtoisi olla kyl edessä..

    Nyt tuli tilalle nimihirviö Rk 530Gxw Xw-Superrengasketju, saa nähdä tekeekö mitään.?

    Hyvää kevättä kaikille motoristeille ja turvallisia kilometrejä!
    Kyllä noilla seuraavat 50tkm pöristelee sujuvasti kun pitää hyvässä rasvassa, ei liian tiukalla ja
    vaihtaa sen eturattaan puolimatkassa.

    Puolimatkassa alkaa myös näkymään, miten se ketjun niittaus todellisuudessa onnistui riippumatta
    vehkeistä ja sepästä.

    Tuosta niittauskohdasta se "laulu loppuu" usein ensimmäisenä ja sen nopeammin mitä huonommalla hoidolla
    vitjat ovat yhdistettynä vähänkään epäkuranttiin niittaukseen.

    Surullisen usein se ensimmäinen "jäykkä lenkki" joka sitten vemputtaa ketjua håmona, on juuri
    se niittauskohta .
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  2. #62
    Lainaa woke kirjoitti Katso viesti
    Aika hurjia ajomääriä tuntuu joillakin ketjut kestävän ja pysyvän hyvänä. Mulla ei ole koskaan sama pyörä ollu alla niin kauaa että oisin päässyt kokeileen kuinka kauan ketjut kestää. Edelliseen suzukiin vaihdoin ketjut ja rattaat ja ehdin niillä 10tkm ajella. Tuohon ajomääräänkin niitä piti pari kertaa kiristää. Tuntuu hullulta että jotkut ajaa 50tkm ja vain muka pari kertaa ketjuja joutuu kiristämään tuolla matkalla. Tietenki ajotapakin vaikuttaa että minkälaiselle rasitukselle ketju joutuu. Rajut kiihdytykset varmaankin eniten sitä ketjua singuttaa. Tasainen ajo ei varmaan niinkään jos rasvaus on kunnossa.
    Justiinsa vaihdoin trumppaan eturattaan. Oli alkuperäinen ja ajettu yli 48tkm. Oli toki jo kulunut ja piikit hiukan taipuneet. Takaratas ja ketju vielä hyvässä kunnossa. Ketjua ei ole vartavasten tiukattu kertaakaan, mutta muissa huolloissa on muutaman kerran laitettu uudelleen kohilleen. Takarenkaita mennyt kymmenen kirjanpidon mukaan. Ajo ei ole äärimmäistä piiskausta, mutta keula kevenee kyllä herkästi. En ole ennen moista suoritusta todistanut. 25tkm oli aika vakio entisillä pyörillä.

    Syitä jos ettii niin ehkä asiaa auttanut:

    -DID
    -18-piikkinen eturatas
    -Shell tonna 220 työstökoneen johdeöljy
    -en aja huvikseni sateella enää tässä iässä (trumppa roiskuttaa kurapaskaa pyörän ja kuskin yltympäriinsä)
    Triumph Bonneville Bobber Black -18
    KTM 690 Enduro R -15
    Vespa GTS 300 SuperSport -21
  3. #63
    43000 km ajettu alkuperäisillä Busalla. 42 tonnin huollossa katsottiin ettei ole vielä syytä huoleen ketjujen ja rattaiden kanssa. Eturattaan kuitenkin vaihdoin talvella ja hyvä olikin, koska oli kulunut. Pyörässä ollut uudesta asti oileri eikä RG:n kettinkejä ole tarvinnut kiristellä renkaan vaihdon välillä.
    GSX 1300R L2
  4. #64
    Morjesta! Semmosta kyselisin, että kuuluuko ketjujen keskirullan heilua ja olla hieman väljän tuntuinen? Rullat pyörii hyvin, mutta kun rullasta ottaa kiinni niin se myös heiluu ylös alas? Kyseessä siis o-rengas ketjut.
  5. #65
    Täällä menty 47tkm (tietääkseni)yampan orkkisketjuilla sekä rattailla, nyt alkaa pikkuhiljaa olemaan eturatas vaihtokunnossa. Ketju ja takaratas olisi vielä ok-kunnossa mutta vaihdellaan koko setti kun tulee ajankohtaiseksi.
    Yamaha FZ6 - Suzuki S1 - Honda Monkey z50j
  6. #66
    Rahastonhoitaja shyhander:n avatar
    Pääylläpitäjä
    Hallitus
    Liittyi Mar 2010
    Vantaa
    MotOrg ry jäsen
    Lainaa Jerees kirjoitti Katso viesti
    Morjesta! Semmosta kyselisin, että kuuluuko ketjujen keskirullan heilua ja olla hieman väljän tuntuinen? Rullat pyörii hyvin, mutta kun rullasta ottaa kiinni niin se myös heiluu ylös alas? Kyseessä siis o-rengas ketjut.
    En ole kokeillut, mutt sanoisin että joo. Mutta ei nyt varmaan ihan hulluna, mitä se nyt tarkoittaakaan. Varmaan sitä, että älä kokeile niitä keskirullia. Ketjun kuluminen näkyy varsinaisesti siellä o-renkaiden takana olevassa akselissa, minkä voitelurasvan se o-rengas pitää siellä sisäpuolella.
    RF900R, ZX6R, (XJ600S)
  7. #67
    Justiinsa vaihdoin trumppaan eturattaan. Oli alkuperäinen ja ajettu yli 48tkm.
    43000 km ajettu alkuperäisillä Busalla. 42 tonnin huollossa katsottiin ettei ole vielä syytä huoleen ketjujen ja rattaiden kanssa.
    Täällä menty 47tkm (tietääkseni)yampan orkkisketjuilla sekä rattailla, nyt alkaa pikkuhiljaa olemaan eturatas vaihtokunnossa. Ketju ja takaratas olisi vielä ok-kunnossa
    Onkos tässä vähän havaittavissa, että ketjujen laatu on parantuntu vuosikymmenien takaisesta? yli 50tkm alkaa monella jo mennä heittämällä normiajossa.
    Triumph Bonneville Bobber Black -18
    KTM 690 Enduro R -15
    Vespa GTS 300 SuperSport -21
  8.  
  9. #68
    Nitrous:n avatar
    Rata & Koulutus
    Liittyi Mar 2004
    Järvenpää
    MotOrg ry jäsen
    Lainaa B12 kirjoitti Katso viesti
    Onkos tässä vähän havaittavissa, että ketjujen laatu on parantuntu vuosikymmenien takaisesta? yli 50tkm alkaa monella jo mennä heittämällä normiajossa.
    Voisko olla, että tekniikka kehittyy? En kyllä oikein usko...
    Superbike #7
Sivu: 3 / 3:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 123