Moro!
Ostin ko. kikkareeseen ketjut Motonetistä: http://www.motonet.fi/web/guest/etus...uctid=98-17314
Tänään vein mopoa huoltoon, jossa todettiin, että ketjut ovatkin liian lyhyet. Pitäisi kuulemma olla vähintään 112 lenkkiä pitkät.
Pitääkö paikkansa?
Entäpä mistä pääkaupunkiseudulla löytäisi suht edukkaasti moiset x-ketjut? Ei tarvi olla mitkään super-heavy-dutyt, sillä tulee lähinnä rauhalliseen cruisailukäyttöön.
Kiitokset!
En nyt muista tarkasti mikä tuossa on vakiorattailla ketjun pituus, mutta muistikuva että oltaisiin jossain 112-114 lenkin paikkeilla.
Sähän voit viedä motonettiin nuo ketjut takaisin ja ostaa pidemmät tilalle, mikäli myyntipakkaus on siistissä kunnossa, niin motonet kyllä vaihtaa tuotteen mukisematta.
Tosikot rakentavat itse oman helvettinsä!
Moralisti - Ihminen, joka pelkää kuollakseen, että jollakin jossakin on hauskaa.
Okei, kiitoksia tiedosta. Tarkoitus on tosiaan palautella nuo Motonettiin, mutta voiko tilalle ottaa esim. nämä (vaikka pyörän malli onkin erilainen?)
http://www.motonet.fi/web/guest/etus...uctid=98-17322
Eli onko tuolla pyörän mallilla mitään merkitystä, kunhan vain on 525-sarjaa?
Viimeksi muokannut: kannusma; 06.09.2012 klo 13:57.
Jos tuo pituus on oikea, niin nuo käy prätkääsi. Ketju on täysin universaali ja sopii prätkään kuin prätkään, mikäli leveys ja pituus on oikea ja sopiva rattaille. Moottoripyörä ei tiedä mitkä rattaat ja ketjut siinä on kiinni. Tärkeintä on että rattaat ja ketjut sopii toisiinsa.
Tuo 525 on Cebarin alkuperäinen ketjukoko ja alkuperäiset ja tarvikkeena myytävät rattaat ovat tuotakokoa tuohon malliin. Ainoa mitä sinun tulee miettiä on että riittääkö tuo pituus eli 112 lenkkiä. Sitä voisit kysyä sieltä korjaamolta jos et ole varma asiasta.
Vinkkinä että kannattaa ostaa mielummin liian pitkä ketju kuin liian lyhyt. Sitä ketjua pystyy aina lyhentämään.
Tosikot rakentavat itse oman helvettinsä!
Moralisti - Ihminen, joka pelkää kuollakseen, että jollakin jossakin on hauskaa.