Näin on, harvemmin se vaan hirveästi siitä tietystä AFR:stä poikkeaa, jottaa saadaan parhaat tehot ja väännöt. Sen takia tuossa kirjoittelinkin, että usein vedetään "pohja" tietyllä target AFR:llä ja sen jälkeen vielä kokeillaan hienosäätää.
Ja huomautan vielä, että liian monilla säätöpajoilla osakaasut jäävät aivan liian pienelle huomiolle. Eli vedetään tosiaan se maximi vääntökäyrä täyskaasulla, siinä on pääpaino. Osakaasuissa ehkä hiukan "raapaistaan pintaa", jos sitäkään. Osakaasut ovat kuitenkin (varsinkin katupyörissä, mutta myös ratapyörissä) se ylivoimaisesti käytetyin ja tärkein alue. Drag racingissa ja maililla niillä ei hirveästi ole väliä, kaikkialla muualla kyllä. Ja nimenomaan ne osakaasut tulee esim. Dyno-Mightissa todellakin säädettyä hyvin.
Aiemmille postaajille; enpä usko, että säätöpajojen olisi mitään järkeä yrittää säätää kone pakokaasuanalysaattorin avulla (siihenhän tuolla EGA:lla viittaatte). Sen käyttötarkoitus kun on yleensä vähän toinen. Pakolämpöantureista taas on tietyissä tapauksissa apua, varsinkin jos on ahdettu/ilokaasutettu laite, ja sellainen löytyy jokaisesta pakokäyrästä.
Käykää ihmeessä katsomassa ja kokeilemassa esim. Dyno-Might. Ehkä sen jälkeen olisi järkevämpää kommentoida (=arvostella). Itse on tullut aika monessa penkissä käytyä (varmaan alkaa olemaan 10 penkkiä testattu tässä vuosien varrella), Dyno-Might on kokonaisuudessaan vakuuttanut eniten. Esim. tilat on pikkasen eri tasolla kuin monessa muussa pajassa, jossa penkki seisoo keskellä sotkuista pajaa ja ilmanvaihto on mitä sattuu..
Viimeksi muokannut: Tylyttäjä; 18.02.2012 klo 10:58.
Kirjoitukseni ja mielipiteeni ovat henkilökohtaisia. En edusta kirjoituksillani mitään yritystä tai organisaatiota.
*** Suzuki GSX-R 1070 K5, +200mph Motorcycle Club Edition ***
Tästä olen samaa mieltä.
Kyllä siinä on järkeä jos penkin mittaustekniikka perustuu pakokaasujen analysointiin. Onhan siitä ääretön apu kun saa kuvan koko palamistapahtumasta pelkän jäännöshapen määrän sijaan. Voikin sanoa että happianturi kertoo onko kone laihaalla vai rikkaalla, EGA miksi.
Jep, eli se on nimenomaan kätevä silloin, jos esim. etsitään vikoja. Sitä meinasin tuolla, että yleensä EGA:a käytetään eri käyttötarkoitukseen. Pääosin pyörissä voi kuitenkin säätää vaan ruiskua, eli silloin AFR-säätö on se mitä tarvitsee/kannattaa tehdä. Lähtökohtaisesti oletetaan, että penkkiin säätöön tuotavien pyörien olisi syytä olla ehjiä.. Hyvä mun sanoa, koska viimeksi kun vein penkkiin (Samin autopaja), niin jotain häikkää siinä oliTosin pääosin seisonutkin jo vuodesta 2008 (Joensuun kenttäajon jälkeen ajettu vain satunnaisesti), eli ei oikeastaan ihme..
Uskoisin, että jos lähdettäisiin EGA:lla säätämään kaikkia kaasunasentoja ja kierrosalueita optimiin, niin ensinnäkin siinä menisi tolkuttoman kauan ja lopputulos ei olisi yhtään sen kummempi kuin AFR -säädössä, näin pääpiirteissään.
Omassani on säädetty ruiskun lisäksi sytkää. Tämäkin tehtiin Dyno-Mightissa, eli katsotiin mihin suuntaan käyrät/AFR ja koneen herkkyys menee, kun sitä säädeltiin. Tuossa olisi EGA:sta ollut mahdollisesti pieni hyöty. Tosin eipä sytkän säätelystä juuri iloa ollut, tehtaan sytkäkartat kun ovat yleensä todella hyviä. Eli oikeastaan samaan lopputulokseen olisi päässyt ilman sytkän säätöäkin.
Enemmän laitetuissa speciaalivehkeissä saadaan jo sitten hyötyjä, jos voidaan analysoida pakokaasuja enemmän.. Omaakin on laitettu keskimääräistä selvästi enemmän (esim. kansi tehty, säädettävät nokat ja jäykemmät jouset, männät, veivit, puristuksia, bensapainetta nostettu jne) niin silti sen sai varsin mallikkaasti säädettyä ihan AFR -pohjaisesti. Säädettiin sekä pumppubensalle että VP MS 109:lle ihan AFR-pohjalta (toki haettiin viimeiseiset hienosäädöt "käsipelillä"). Ja toimi ainakin ihan suht hyvin, taitaa olla edelleen tämän maan ainoa alle 1100cc vapari ilman kaasuja, joka on ylittänyt 200mph maililla. Vieläpä ensi yrityksellä ja rajoittajaa vasten, sellaisen kuskin alla joka ei ollut sillä aiemmin ajanut (hiukan vaisu lähtö ja yksi vaihdemissi tuli).
Turbo- ja ilokaasuvehkeiden kanssa tuleekin sitten jo hyötyä, että esim. pakolämpöjä voidaan seurata.. Omassakin on myös ilokaasulaitteisto, mutta ei ole tullut muutamaan vuoteen käytettyä.
Kirjoitukseni ja mielipiteeni ovat henkilökohtaisia. En edusta kirjoituksillani mitään yritystä tai organisaatiota.
*** Suzuki GSX-R 1070 K5, +200mph Motorcycle Club Edition ***
Tiedä tuosta niin kiinnostaako ketään mutta kun AFR:sta on puhetta niin omassa on nyt 13,5 joutavallakäynnillä ja muuten 13,2...ja toimii![]()
ZZR 1400 -08
CBR XX 1100 -06
GSX 750F -03
ER-5 -97
+100tkm/120kmh
Onko kokemuksia Lempäälässä olevasta mp-tehopenkityksestä, ainakin vaikuttaa asialliselta paikalta sivujen perusteella. Säätävätkö koko kierrosalueen vai vaan ylärekisterin?
Kirjoitukseni ja mielipiteeni ovat henkilökohtaisia. En edusta kirjoituksillani mitään yritystä tai organisaatiota.
*** Suzuki GSX-R 1070 K5, +200mph Motorcycle Club Edition ***
Nämä nyt ei oo ihan siinä kuopiossa mutta kohtuu lähellä ainakin.
Iisalmessa: http://www.ohenmaenteho.fi/
Tuusniemellä: http://www.lekasteel.fi/
990 Adventure '06
EXC Racing 250 '06
Jyväskylään näemmä auennut Probikers niminen paikka.
Onko kellään kokemuksia ko. paikasta tai onko samat jannut tehnyt säätöhommia aiemmin muualla?
Erikoinen firma kyllä.. missään ei voi kertoa hintoja?
..Probikes Jyväskylä Vanteelle tai pyörään, se ei oikeestaan tässä tapauksessa tuo suurta hintaeroa, koska me ollaan omat hinnat poljettu alas kun ottaa sen rengaspaketin, niin ollaan suunniteltu se niin ettei enää lähe maksamaan samalla reissulla riistohintoja vaihdosta..
Mut kun hintoja en vielä saa paljasta, varsinkaan julkisesti, sanon vain että; Halvempi kuin Vianorilla, ja jos haluat voin pistää privaa vielä päälle. Nyt avajaisviiko(i)lla saa säästettyä eniten rahaa tarjousten avulla kun ottaa esim renkaat, tai yhden, huolto toimenpiteen, tai kaksi, ja esim. penkitys päälle.
Poista häiritsevät mainokset: https://getadblock.com/
ABSillinen turbobusa powered by delvac.
Perustajathan muuten taitavat olla kilpailevan foorumin vakkareita. Käsittääkseni ovat keränneet kasaan aikas kattavan verkoston erilaisia osaajia mm. CNC koneistajasta lähtien![]()
Tervehdys. Olisiko kenelläkään tietoa, mikä paja säätäisi vanhan Twinin kaasarit edullisesti ja laadukkaasti PK-seudulla/Uudellamaalla? Tuli asennettua Dynojetin suutinsarja, joka kaipaisi vielä pientä hienosäätöä.
Terv. Cona
Feel the noise! At 99db you won't miss a piston beat! Nothing sounds like a big twin, especially when the crank pins are set at 180 degrees.
^ Vähän edelliseen liittyen, mitäs sellaisia pajoja jotka ymmärtää vielä kaasarivehkeiden päälle? GSXR1100W johon tulossa suoravetokaasarit.
Kronoby Racing Team
missä pohjois pohjanmaalla voi säädättää kaasuttimet ?![]()
Karppi96
Onko missään pajassa OFT osaamista? Olisi halukkuutta talven aikana muuttaa vähän imu- ja pakopuolta, ajaa uusi kartta ja säätää afr läpi kierrosalueen. Pyöränä siis 1290 SDR? Open flash tabletilla saisi tehtyä kaiken, mikäli on osaamista. Kiinnostaa myös jos jollakulla on tämä masiina myytävänä tai lainattavana korvausta vastaan.
Onkos Oulunseudulle tullut uusia paikkoja?
TT Motorsportin ja Bikefoxin tiedän.
-Nopeat elävät, ainakin talven yli-
Bike&Tuningilla Hollolassa saattaisi onnistua, kannattaa kysäistä Teemulta.
Honda CBR1000RR Fireblade
Yamaha YZF-R6R (ex)
Suzuki GSX650F (ex)
http://mopollasuohon.blogspot.com/
https://www.youtube.com/@Qassu78
Mikä on lähin paikka Vaasasta, jossa pystyy säädättämään 2010 BMW S1000RR ruiskun pyörän omalla ECU:lla?
Kysyppä AJ-Bike:lta
Suzuki V-Strom 800DE -24
Exät:Yamaha Tracer 900 -18, Suzuki GSF1250S -09, Suzuki GSF 1250SA -10, Suzuki GSF 1200S -05, Suzuki GSX750 -00