Tekoälyn mielestä vastaohjaus toimii vasta, kun nopeus on yli 20 km/h.
Ja on tuossa jutussa muutakin kummaa.
Tuossa tekoälyn ajatuksia asiasta:
"Moottoripyörän vastaohjaus (engl. countersteering) perustuu fysiikkaan, erityisesti gyroskooppisiin voimiin, renkaan sivuttaisvoimiin ja massan keskipakovoimaan. Se on menetelmä, jolla moottoripyörä saadaan kääntymään tehokkaasti ja hallitusti suurissa nopeuksissa.
Käytännössä:
👉 Kun kuljettaja haluaa kääntyä vasemmalle, hän työntää vasenta ohjaustankoa eteenpäin (eli kääntää eturenkaan hetkellisesti oikealle).
👉 Tämä saa pyörän kaatumaan vasemmalle, minkä jälkeen se alkaa kääntyä vasemmalle.
Miksi näin tapahtuu?
Gyroskooppinen esisäteily (precessio):
Pyörivällä renkaalla on gyroskooppinen ominaisuus, joka vastustaa sen suunnan muutosta.
Kun ohjaustankoa käännetään nopeasti oikealle, etupyörän pyörimistaso kallistuu vasemmalle — tämä aiheuttaa pyörän rungon kallistumisen vasemmalle.
Painopisteen siirtyminen:
Kun eturengas käännetään hetkellisesti "väärään suuntaan", moottoripyörän painopiste siirtyy renkaiden kosketuspisteen ulkopuolelle. Tällöin pyörä alkaa kaatua siihen suuntaan, johon halutaan kääntyä.
Kallistus mahdollistaa kaarteen:
Kun pyörä on kallistunut, renkaiden sivuttaisvoima kääntää pyörän siihen suuntaan, johon se on kallistunut. Näin moottoripyörä seuraa kaarretta vakaasti.
Tärkeää:
Vastaohjaus toimii käytännössä vain yli noin 20 km/h nopeuksissa — hitaissa nopeuksissa moottoripyörä kääntyy kuin polkupyörä, suuntaan johon käännät ohjaustankoa.
Kaikki moottoripyöräilijät käyttävät vastaohjausta, vaikka eivät aina tiedosta sitä — se tapahtuu automaattisesti kokemuksen myötä.
Jos haluat, voin piirtää tai selittää havainnollistavan kaavion, jossa näkyy, miten voimat ja suunnat vaikuttavat vastaohjauksessa. Haluatko sellaisen?"
Pekka
Ajat mutkaisella polulla, jossa kierrettäviä esteitä, aivan hiljaa. Käännätkö etupyörän siihen suuntaan kun haluat kiertää esteen, vai vastakkaiseen?![]()
Tekoälyihin ei pidä koskaan luottaa 100%, ne eivät ole mitään tietosanakirjoja saati sitten oppikirjoja vaan niiden antama tieto perustuu keskiarvoistuksiin verkosta löytyvästä datasta. Lisäksi noilla on yhä paha tapa ajoittain alkaa hallusinoimaan, siis tuottamaan täysin virheellistä ja jopa ihan posketonta dataa.
Totuus vastaohjauksesta on se että jos moottoripyörä, tai polkupyörä, tai mikä tahansa kaksipyöräinen, kääntyy tuo käännös alkaa aina vastaohjauksella. Tuo vastaohjaus vain on niin pieni ja lyhytkestoinen että sitä ei oikeastaan kukaan osaa tiedostaa. Tuosta löytyy netin syövereistä jopa useita videoita. Kaksipyöräisellä jonka ohjaus on estetty oikealle, ei voi kääntyä vasemmalle.
Varsinaisen käännöksen aikana suurissakin nopeuksissa eturengas itseasiassa on sinne käännöksen suuntaan, tuossa kohtaa kuljettaja kuitenkin tuntee tekevänsä vastaohjausta koska keulan geometrian vuoksi moottoripyörä nousemaan pystyyn ja kallistuskulman ylläpitämiseksi on oikealle käännyttäessä painettava vastaan vasemmalle. Tuosta keulan geometrian vaikutuksesta vastaohjaukseen seuraa se että mitä pienempi keulakulma, sitä ketterämmältä ja helpommin mutkiin taittuvalta pyörä tuntuu.
Tuo kaksipyöräisten ohjauksen geometria ja fysiikka on muuten kiehtovaa. Sitä ei ole vielä kukaan osannut mallintaa teoreettisella tasolla, siihen kun vaikuttaa niin moni toisistaan erillinen systeemi joilla ei välttämättä ole suoraa yhteyttä toisiinsa mutta joiden aiheuttamat voimat vaikuttavat toisiinsa.
Honda CBR1000RR Fireblade
Yamaha YZF-R6R (ex)
Suzuki GSX650F (ex)
http://mopollasuohon.blogspot.com/
https://www.youtube.com/@Qassu78
Käytän itsekin kyseistä kaveria välillä, ja olenkin huolissani, kuinka se nyt kaksipyöräisellä pärjää. Ei ole varaa loukata itseään, kun ei ole kuin Grok ja pari muuta tuuraamassa.
Olet Pekka hyvin ansioitunut tässä lähetystyössä, ja toivoisin, että ottaisit loppuelämän tehtäväksesi korjata Chatin virheelliset ja jopa vaaralliset käsitykset jo sen itsensä vuoksi.
Vuosittain voidaan sitten katsoa, kuinka projekti etenee.
JMH
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Tuli tuossa mieleen edellä ollut väite " Kaksipyöräisellä jonka ohjaus on estetty oikealle, ei voi kääntyä vasemmalle".
Ei sellaisella vempeleellä pysty ajamaan hiljaa suoraakaan.![]()
Jollain tapaa se tasapainopiste on ensin horjutettava ja sitten napattua kiinni haluttuun kaartoon nopeudesta riippumatta. Ohjaus on käytännössä ainut tehokas tapa siihen.
Tota voi miettiä sillä, että piirtää ylhäältä päin tukipisteet maata vasten ja painopisteen mopolle ja miettii miten sen saa mihinkin suuntaan siitä tilasta kallistumaan.
Superbike #7
Pelkällä painonsiirrolla ilman vastaohjausta saa kyllä pyörän kääntymään - paljon hitaammin tietysti, mutta saa kuitenkin. Kaikkihan ovat ajaneet polku- ja moottoripyörällä 'ilman käsiä' ?
"Älä koskaan siirrä huomiseksi sitä, minkä voit tehdä ylihuomenna." (Mark Twain)
Onnistuu vielä motarivauhdissa kaistanvaihdot. Tiellä pysyminen on aika vaivatonta. Ja semmoista perus mutkatietä ajaa jotenkuten tikkarin mukaan ilman käsiä. En ole voinut vastustaa kiusausta kokeilla kun on ollut vakkarillisia pyöriä lainassa.
Polkupyörällä kannattaa kokeilla vastaohjausta hitaissa vauhdeissa.
-- Brake later and open the gas earlier --
ChatGPT voi tarjota mielenkiintoisia näkökulmia moottoripyörän ajonhallintaan, mutta käytännön toteutus vaatii vielä paljon kehitystä. Teknologia voi kuitenkin tuoda tulevaisuudessa uusia mahdollisuuksia turvallisuuteen ja ajomukavuuteen.
Oletko varma ettei systeemiin tule vastaohjausta kun painon siirtää. Oma adventuremallin pyörä haluaa kulkea suoraan ja jos sillä vaikka vaihtaa kaistaa motarilla ilman käsiä, niin joutuu nykäisemään painolla kääntösuuntaan ja samalla ohjaustanko kääntyy vastakkaiseen suuntaan ja vastaohjaus tapahtuu. Jos painoa hivuttaa hitaasti, niin vastohjaus on huomaamatonta.
Mites kun Goldwingillä kääntyy pakittamalla parkkiruutuun, niin täytyykö vastaohjata ja mihin suuntaan? Wingeissähän on ollut pakki jo jostain 90-luvulta lähtien, varmaan jollain käytännön kokemusta? Tai kykyä hahmottaa asia teoreettisesti.
Att tänka innan man talar är som att torka sej i röven innan man skiter... - Arne Anka
Jumalauta vielä ei ole edes lumi maassa ja jutut on tätä tasoa![]()
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Tähän voi taas heittää tämän videon joka kumoaa tämän väittämän 100%. Tossa ajetaan polkupyörää tyyliin 5km/h ja silti sama laki pätee.
Jep, kaikki ovat ajaneet pyörällä ilman käsiä, ja se vastaohjaus tapahtuu renkaan ja tangon omakohtaisesta toiminnasta, käsillä vain saa saman reaktion rajummin. Ei se käänny ilman vastaohjausta. Ei nyt, ei ens talvena, ei sitä seuraavana, eikä vuonna 3400.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Kysyin joku kuukausi sitten Googlelta kuka MXGP-kuljettaja on lyhin kun kaveri sanoi että siellä oli joku tosi lyhyt et "ei voi olla yli 150cm". Halusin tietty sit tietää et kuka se on ja kui pitkä se on
Googlen tekoäly vastasi että "MXGP-kuljettajien pituudella ei ole väliä koska pituudet vaihtelevat päivittäin."
Ei oo kyllä hirvittävän kova luotto tekoälytyökaluiden antamiin vastauksiin. Meni pasmat niin sekaisin vastauksesta että en ikinä sitten muistanut edes katsoa että kuka se olisi ollut![]()
Tiettyä itsesuojeluvaistoa
Onko joky kysynyt digitaaliselta parviälyltä Delvacista....?![]()
Kylätason kurapyöräilijä.
Copilot heitti tällaisen:
"Vaikka Mobil Delvac ei ole suunniteltu moottoripyörille, joillain motoristeilla on kokemusta sen käytöstä, erityisesti vanhemmissa tai yksinkertaisemmissa nelitahtimoottoreissa. Keskusteluissa mainitaan esimerkiksi Mobil Delvac Super 1300 15W-40 käytettävän joissain pyörissä, kuten Suzuki-malleissa."
Tekstiä oli paljon kaikenlaisen yleistyksen kera ja ohessa linkki, yllätys yllätys.......tähän samaan foorumiin.
Täytyyhän tekoälyn silloin olla älykäs.![]()
Miten niin TEKOäly?
Vastaohjaus ei välttämättä toimi koko Suomessa. Silloin kannattaa kokeilla vihtaohjausta.
https://kotus.fi/sana/vasta-ja-vihta/
"Älä koskaan siirrä huomiseksi sitä, minkä voit tehdä ylihuomenna." (Mark Twain)
Tämähän on kuin "kahden juopon tragedia", molemmat ovat asiasta samaa mieltä mutta silti saavat riidan aikaiseksi. Jokunen vuosi sitten vastaohjaus keskustelussa, muistaakseni "Nitrous", ehdotti eräälle nimeltä mainitsemattomalle painon siirron nimeen vannovalle testiä. Hitsataan pyörästä emäputki jumiin ja aja Alastaron rata 70km/h vauhtia ympäri. Ei ottanut haastetta vastaan...
Eikös moottoripyörä käänny ilman vastaohajusta, kun lähdetään nollavauhdista eli pysähdyksistä liikkeelle ja aletaan kaartamaan heti. Ohjaustanko siis käännettynä kaarteen suuntaan ennen liikkeelle lähtöä.
-- Brake later and open the gas earlier --
Ihan järetöntä kääntää vasemmalle jos haluaa mennä oikealle, kait sen tajuaa jokainen skynetkin.
Supermoto
Kääntyy kuten aloitettaessa aivan hiljaisesta vauhdistakin.
Olisiko 10 km/h sopiva nopeus väistää.
Tuossa esimerkki.
Katso video loppuun saakka.
https://www.youtube.com/results?sear...ring+10+km%2Fh
Pekka