Kyllä näitä nyt sattuu turhan tiuhaan
https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000011243412.html
FJR -17
Eilen kuoli moottoripyöräilijä kaatumisonnettomuudessa myös Tarvasjoella Kodantiellä. Molemmat tapaukset oman tutun vakiolenkin varrella. Let's be careful out there.
Born to be middle aged.
Tuo oikeastaan Kyröntiellä, Kodantiestä seuraavan tilustien liittymään päättyi moottoripyöräilyt.
Suora tie, 300 metriä stop-risteyksen jälkeen, 60 rajoitus, hyvä näkyvyys, päiväsaikaan jolloin ei vielä peurojakaan liikkeellä.
https://www.avl.fi/2025/05/moottorip...-tarvasjoella/
https://www.google.com/maps/@60.6039...UzSAFQAw%3D%3D
-=Aprilia ETV1000 Caponord '04 || Dnepr K650 '68=-
Itsekin maanviljelijänä ajelen kylvöaikana n. 4 metriä leveällä maatalouskalustolla jonkin verran siirtoajoja isommillakin teillä ja tosiaan ei kannata ohitusta perustaa yllätykseen ja suureen nopeuseroon kun prätkällä saavuttaa jonkun kylvöyhdistelmän, ehkä olisi hyvä odotella että olisi joku vaikutelma että traktorikuski olisi huomannut että joku on pyrkimässä ohi kun näissä vehkeissä tuppaa olemaan katveita takasektorissa jonne ei näe koko aikaa mistään peilistä. Myöskin näillä ylileveillä vehkeillä ajaessa on syytä tarkkailla ympäristöä ennenkuin taittaa yllättäen pellolle, takaa tulija kun ei välttämättä pysty kuun asennosta ja tuulen suunnasta arvaamaan että työkone kääntyy yllättäen vasemmalle.
Born to be middle aged.