Noin 10 vuotta vanha AGV:ni alkaa olemaan vaihdon tarpeessa, visiirin tiivisteet ovat rispaantuneet ja ne falskaavat ja vihellys kuuluu iloisesti jo melko hitaassakin ajossa..
Ainakin 3 viimeiseintä kypärääni ovat olleet AGV -merkkisiä, ja kiinalaista tuotantoa ne ovat kaikki tainneet olla. Aloin miettimään että joskohan sitä vaihtaisi välillä merkkiä, ja Shoei voisi olla yksi vaihtoehto. Shoeit kai tehdään yhä Japanissa?
Shoei GT-Air 3 olisi kiinnostava vaihtoehto. Muissa kun näyttäisi olevan tupla-D -lukitus hihnassa, ja sellaista en huoli. Arai taitaa käyttää tuota kaikissa umpikypärissään? Näin ollen sen firman tuotteet eivät tule kyseeseen.
Onko jollakulla henk. koht. kokemuksia tuosta GT-Air 3 -kypärästä? Onko sopiva arkikäyttöön ja kaupunkipyöritykseen ynnä matkantekoon moottoriteillä? Ratakypärästä ei siis omalla kohdallani tosiaankaan olisi kyse.
Pakko kysyä, miksi ei tupla-D? Sehän on kuitenkin paras tapa kiinnittää kypärä ja huolehtia, että hihna on sopivalla kireydellä.
Minulla käytössä molempia ja kyllä tupla-D vie ja pikalukot vikisee.
Triumph Thunderbird 1700 -10
Yamaha FJR 1300 -13
Suzuki "SolluSuitsa" PV 50 -86
Ei varmaan mikään, mutta mikä vika on tupla-D:ssä? Molempia ollut, mutta tällä hetkellä sattumalta kaikissa kolmessa käyttökypärässä (umpi, crossi, avo) on tupla D ja ei sitä edes tule ajateltua käytössä. Nykyisin hihnan päässä on niitti ja hihnassa erillinen vetohihna avaamiseen. Hihnan löysääminen riittää, eikä sitä D-hässäkkää tarvitse edes purkaa.
Teoriassa tupla-D on vähän vahvempi kuin pikalukko ja teoriassa hihna on varmemmin oikealla kireydellä. Käyttömukavuus on makuasia
Triumph Bonneville Bobber Black -18
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
No syy on lähinnä käyttökelpoisuus kylmän kangistamilla nakkisormilla. Noin muuten uskon kaikkien lukkojen kestävän enemmän, kuin kuskin niskat, mutta perinteinen pikalukko kyllä muuttaa kireyttään ja löystyy pikkuhiljaa mikäli on liian laiska pitämään siitä huolta. Tuo Schuberthin pikalukko on minusta todella hyvä, enkä huoli kuin sen tai vastaavan. Kuka mitenkin, kunhan kiinnosti, että onko siinä jokin heikkous.
Oikeastaan vasta autokeitailla ja kokoontumisajoissa tajuaa, miten ruma kansa olemme...
Muutama vuosi sitten MP messuilla oli Shoei Europen tyyppi saksasta ja hän kertoi että he voivat korvata DD.n pikalukolla tai pikalukon DD.llä kunhan suomen maahantuoja lähettää kypärän heille modattavaksi.
Tuolloin joku pikalukollinen malli kiinnosti, mutta pikalukko on itselle total-no-go ja tähän tarjottiin ratkaisuna DD muutosta. En muista hintaa mutta ei ollut mitään järisyttävää harrastuksen kokonaiskustannuksissa.
En sitten tiedä onko 22.06 vaikuttanut tähän palveluun.
-