En muista mitä kuskille näkyy, mutta lämpötila- ja paineanturit on vanteissa. Hälyttävät liian korkeasta ja matalasta paineesta ja laskevat myös kuskille kuinka monta kierrosta on ajettu liian pienillä paineilla, koska sääntö sallii tietyn kierrosmäärän tai prosenttiosuuden ajaa alle minimipaineen.
Tuo varoitushan sitten laittoi Markun tekemään, mitä teki.
Vauhtiero hitaamman ja kovemman välillä on joitain kymmenyksiä per kierros. Ihan eri asia kuin ajaa kymmeniä asteita kuumemmassa likaisessa ilmassa.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Taitaa olla niin, että nuo nykypyörien siipiviritykset aiheuttaa ainakin jossain määrin sen että takana tulevan pyörän ilmavirta häiriintyy ja sitä myöden eturengas kuumenee. Pidon takia ilmanpaine varmaan vedetään niin lähelle alarajaa kuin mahdollista, tai vähän sen alle, ja tämän takia sitten joudutaan tekemään tuollaisia ratkaisuja kuin Markku teki nyt ettei tule penalttia liian alhaisista rengaspaineista.
Oli aika vahvaa suorittamista Markulta kyllä, aika täydellistä kontrollointia molemmissa lähdöissä.
Oguran motogp-ura alkoi lupaavasti, toivottavasti jatkuu samaan malliin. Vauhti oli hyvää ja aika kypsää ajamista, ei lähtenyt yliyrittämään.
Viime kaudella raportoivat kuumemmassa kelissä ajetuista kisoista, että siellä keskijoukossa ajavat olisivat saaneet kaulaan palovammoja edellä menevien pyörien kuumentamasta ilmasta. Eli paljon kuumemmassa ilmassa siinä toisen takana ajetaan, eilen nähdyn perusteella vaikuttaa eturenkaan lämpötilaan selkeästi. Vaikka sitä kuvittelisi että 35 asteen lämpötilassa 55-asteisella asfaltilla pysyisi renkaiden lämmöt ylhäällä, mutta ei.
Pitää Marcin tiputtaa lämppäreistä lämpötilaa, niin osuu sitten paineet paremmin kohdilleen![]()
1835
Täysin samaa mieltä. Tässä alkaa tulee vähä samat vibat kuin 2000-luvun alussa ku F1 kisaaminen oli tylsää ku mikä. Ja sitte FIA:n supernerot kehitti sääntöjä joilla saatais ohituksia enemmän ja parempaa kisaamista... ja joka ikinen sääntö mitä ne keksi, teki vain paskempaa ja paskempaa kisaamista koko ajan.
Meni 14 vuotta tajuta se mitä fanit on yrittäny sanoa jo 90-luvun lopusta asti : tuokaa venturi-tunneli takas ni ei oo vitunkaa väliä kui lähellä edelläolevaa ajaa, ku ei likainen ilma juurikaa vaikuta.
Onneks parempi myöhään ku ei milloinkaa... mut nyt tuntuu että MotoGP menee samaa kaavaa ku missä F1 oli vuonna 2002.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Onhan aeroa rajoitettu. Etenkin etuosan määritelty "aero body" alue eli etukatteen ja etulokarin välilen alue. Siinä on maksimikoko, ei saa olla terävä ja saa päivittää vain kerran.
Tietty on niin, että kaikkea sen takana olevaa josta ei ole sääntöä muutetaan aina kun mahdollista. Mulla kuitenkin toivo elää siinä, että kun "shapeshifter" eli perän korkeussäädinlaite kielletään parin vuoden päästä, niin aerodynamiikkakin menettää merkitystään automaattisesti, jo ihan siitä syystä että nykyisellään voidaan optimoida siipiä yhteen kulkukulmaan mutkasta ulostuloon, sitten suoralle perä alhaalla ja lopulta mutkaan ja/ tai jarrulle perä taas ylhäällä. Eläähän pyörä toki joka tapauksessa asennoltaan noissa tilanteissa mutta jää muutama asento välistä pois.
Toinen toivo tulee tehottomampien pyörien myötä, aero syö tehoja ja jos kuutioita on 15% vähemmän, pitää siivestä tinkiä ja keskittyä enemmän nopeuteen.
Kawasaki Gpz900R '86, ZL1000 Eliminator '87, ZZR1100C '90, Ltd454 '88, KZ440D '75
H#nda CR 250R '96 (viimein valmis)
Aprilia RSV Tuono '03, RS250 '97
ex: Kawasaki Z750 LTD Twin '83, ZZR1400 '09, Aprilia RSV Mille '03, Tuareg 125 '88
Mass damper on mielestäni kanssa kyseenalainen laite ja saisi poistua 27 kauden muutoksissa.
Ducati investoi tähän varmasti tolkuttomasti, sai sen toimimaan ja saa siitä nyt kilpailuetua.
Honda yritti kaksi vuotta ja luovutti sen jälkeen, en tiedä onko heidän 25 pyörässä sitä lainkaan.
KTM on tätä kehitellyt ja täksi kaudeksi näytti olevan salaattikulho ilmestynyt pyörän perään.
Jos tuonne meinaa saada uusia tiimejä niin tekniikan pitäisi olla jotenkin järjellistä kustannustasoltaan.
-
Toisaalta prototyyppiluokassa pitäisi myös uuden teknologian kehitys olla mahdollista. Näistä edellä mainituista tuo mass damber on jo niin yksinkertainen kampe, että jos sitä ei saa edes esimerkin avulla toimimaan, on väärässä paikassa töissä. Sehän on kirjaimellisesti vain murkula painoa jousena toimivan elementin varassa. Massan määrä ja jousisysteemin jäykkyys sitten määrittää ne taajuudet, joita tuolla vaimennetaan. Jos joku tiimi ei tuota käytä, johtunee se siitä, että ko. paikkaan pyörässä on keksitty jotain muuta, josta saadaan enemmän hyötyä irti.
Superbike #7
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Olipas tylsä kisa. F1 alkaa olla MotoGP:tä kiinnostavampi laji tätä menoa. Peccolla lienee tosiaan jotain henkisiä vastustuksia tai sitten pelaa ylivarmasti ja kerää niitä pisteitä, jotka jäi 2024 saamatta kaadon/ulosajon seurauksena. Mutta tätä menoa MM saa kyllä aika ison piste-eron näin kauden alussa. Sekin lie selvä, ettei veljesten välillä todellista kisaa ole ollut näissä kahdessa ekassa kisassa. Ogurakin näemmä diskattiin ilmeisesti väärän softan vuoksi, harmi kun näin kävi. Mitähän ne siellä oikein säätävät?
-- Brake later and open the gas earlier --
Jep. Aerot on paskonu kisaamista F1:ssä jo 20 vuotta, nyt onneks valoa tunnelin päässä ku venturi tuli ees jossai määrin takas ja aeron merkitystä on vähennetty.
Mutta MotoGP:ssä on tosiaan kisaaminen menny koko ajan huonompaan suuntaan jo nelisen vuotta... Toivottavasti ei tarvi MotoGP päättäjien odottaa 20 vuotta järkeviä päätöksiä niinku F1 sankarit teki.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Mutta kakkoset oli aika viihdyttäviä. Kolmosia en ehtinyt väijyä, vielä.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Ainakin -27 on tulossa aika isot muutokset, kun moottorit pienenee 150cc verran, aeroa rajotetaan, shape shifterit ja holeshot vehkeet kielletään sekä rengasmerkki vaihtuu Pirelliin.
P.S. Formulat ajaa nyt neljättä kautta maaefektiautoilla. Ne parhaat kapinat oli sillon -22 kauden alussa. Nyt ollu jo monta vuotta aikaa keksiä tapoja, joilla ohittaminen tehdään hankalammaksi eikä edes Mersu pompi enää suorilla.
Superbike #7
Tekniset säännöt erikseen mutta kuka pysäyttää Marquezin veljekset? Itse uskon että Marc ei ole lyönyt todellista vauhtia pöytään, komeasta etupyöräluistosta huolimatta. Kun ohituksen hetki tuli, mopedi oli jo hyvissä ajoin edellämenevän rinnalla. Se oli ohi kävely, suorastaan. Mukava toki että toisellakin veljellä kulkee.
Minun kirjoissani nykyinen tilanne tarkoittaa, että jos Markku olisi jäänyt Gresinille, niin veljekset olisivat kuitanneet kaksi ekaa kisaa siniselle tiimille vanhalla pyörällä. Se pistää miettimään. Zarcon edesottamuksia katsellessa voi funtsata mikä olisi HRC:n pelikunto entisellä kuskikokoonpanolla.
Tosi tylsää jäsentää koko kauden alkua Marcin kautta mutta on tässä niin paljon dominaatiota ilmassa.
Kawasaki Gpz900R '86, ZL1000 Eliminator '87, ZZR1100C '90, Ltd454 '88, KZ440D '75
H#nda CR 250R '96 (viimein valmis)
Aprilia RSV Tuono '03, RS250 '97
ex: Kawasaki Z750 LTD Twin '83, ZZR1400 '09, Aprilia RSV Mille '03, Tuareg 125 '88
Sehän oli Markun dominanssikauden yksi relevantti tekijä. Se otti tasaiseen tahtiin podiumeja kauden alkukolmanneksella ku muut ympärillä otti voiton pari ja sit kaatuili koko ajan. Markku veti alussa niin kova pistejohdon ettei ees tarvinnu yrittää välttis voittaa kisoja, ni loppukaudesta mestaruus tulee paljon helpommalla ku etulyönti on niin iso.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Kawasaki Gpz900R '86, ZL1000 Eliminator '87, ZZR1100C '90, Ltd454 '88, KZ440D '75
H#nda CR 250R '96 (viimein valmis)
Aprilia RSV Tuono '03, RS250 '97
ex: Kawasaki Z750 LTD Twin '83, ZZR1400 '09, Aprilia RSV Mille '03, Tuareg 125 '88
Sunko mielestä 10 voittoa putkeen ei ole "tasaisesti podiumeja"?
Pointtini oli se, että kun katsoo tuota kausilistausta, ni Marquez oli ainoa joka ei kauden alussa ollu nurin, vaan ajoi joka kisan maaliin. Ku haastajilla oli tyyliin 2 hyvää sijoitusta ja sit 4 kertaa nurin ekan 8 kisan aikana... Sillä se ero siinä kauden alussa repes sellaisiin mittoihin ettei sitä enää ajamalla kii saada, jolloin loppukaudesta Marquezin ei tarvinnu ottaa minkäänlaisia riskejä.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Kausi on vasta alussa, mutta yksi ero on Markulla verrattuna niihin Honda-vuosien dominointiin.
Nyt tuo ajo on nopeudesta huolimatta hyvin varman oloista, Honda-aikoina Markku veti paljon enemmän limiitillä ja oli useilla mm-kausilla yksi eniten kaatoja tehneistä kuskeista.
Kaadot vaan tuli treeneissä jossa niitä rajoja etsitään, nyt tuntuu että lisävauhtia on vielä varastossa, jos sille on tarvetta.
Joo mun mielestä 10 voittoa putkeen ei ole "tasaisesti podiumeita" vaan täyttä dominointia."Tasaisesti podiumeita" olisi että tyytyy top kolmoseen ja ajelee joka kisan maaliin eikä tarvitse edes voittaa yhtään kisaa. Vähän kuin Mir 2020 neljännestä kisasta eteenpäin. Ihan pöllöä puhua podiumeista kun ne ovat voittoja, vaikka loogisesti tosi väite on kyseessä. Samoin kun "Lordi sijoittui Euroviisuissa kolmen parhaan joukkoon".
Edelleen mun mielestä kuvauksesi tasaisesti podiumille sopii ennemmin Rossin kauteen 2014. Toki voimme kumpikin jäsentää pistetaulukoita omalla tavallamme. Itse vierastan ajatusta että koko keskustelun kohteena oleva kuski olisi edes osannut ajaa tasaisesti podiumille - ennen käden pipiä jos edes vieläkään - vaan se on all in ja järki pois.
Kawasaki Gpz900R '86, ZL1000 Eliminator '87, ZZR1100C '90, Ltd454 '88, KZ440D '75
H#nda CR 250R '96 (viimein valmis)
Aprilia RSV Tuono '03, RS250 '97
ex: Kawasaki Z750 LTD Twin '83, ZZR1400 '09, Aprilia RSV Mille '03, Tuareg 125 '88
Jep, mutta tämä pätee vain jos tuijotat vain niitä kausia joissa Marquez otti sen 10 voittoa putkeen.
Minä taas yleistin "tasaisesti podiumeja" noihin sen mestaruusvuosiin, ja jos katsot kautta 2016, ni siinä on ekasta 8 kisasta vain 2 voittoa ja muuten ..... arvasit oikein -> tasaisesti podiumeja.
Joten tuo mun yleistys pätee niin kauteen 2016 kuin niihinkin kausiin jolloin se otti 10 voittoa putkeen.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Pistekärki tiivistyi. Tekee hyvää. Kärjen osalta aika hohhoijaa menoa, taas, mutta keskipakassa oli helvetisti säpinää. Sanoisin, että showna Zarcon kipinöivät saappaat veivät niukan voiton Markun kierroksista ilman jalkatappia ja pleksiä.
Niissä nopeissa oikea-vasen-oikea yhdistelmissä kipinöiden sinkoillessa olin ihan jäykkänä.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Mielenkiintoinen kisa oli. Varsinkin siellä keskiryhmässä. Kärjessä tietty MM93 konttaus aiheutti ylimääräisen jännitysmomentin siitä kestääkö Peccon kantti ja kestihän se. Millerillä myös kelpo suoritus Yamahalla. Tästä on hyvä jatkaa, kun pisteet tasoittuivat ja mielenkiinnolla odotan sirkuksen siirtymistä Euroopan radoille Qatarin jälkeen. Itse en ehtinyt ihan kisan alkuun mukaan. Jotain hässäkkää näytti olevan, kun aloitus viivästyi ja kuskit juoksentelivat varikolle. Viime hetken renkaidenn tai siis pyörien vaihto kelin kuivuttua?
-- Brake later and open the gas earlier --
Markku pelasi rengassäännön optimiin. Laittoi sateiset kun muutkin pahimmat kilpailijat. Ja sanoi mekatsulle että onhan toinen pyörä valmiina. Sanoi että joo mutta ethän sä voi sitä nyt vaihtaa tai tulee rankkua. No säännöistäpä löytyy että jos vähintään 10 ukkoa vaihtaa pyörää liian myöhään niin tulee quick restart lähtö ja rankkua ei tule.
Markku luotti että hänen perässään tulevat muutkin ja näin kävi. Sekoiluahan se oli mutta sääntöjen mukaan pelattiin.
Kawasaki Gpz900R '86, ZL1000 Eliminator '87, ZZR1100C '90, Ltd454 '88, KZ440D '75
H#nda CR 250R '96 (viimein valmis)
Aprilia RSV Tuono '03, RS250 '97
ex: Kawasaki Z750 LTD Twin '83, ZZR1400 '09, Aprilia RSV Mille '03, Tuareg 125 '88
Oli vain kurja niiden kannalta, joilla oli slicksit jo valmiina.
Sääntö kaipaa ehkä viilausta. Uhkapelin pelaajille jokin hyöty, vaikka startti viivästyisikin. Esmes juoksuryhmän ollessa pieni, lähtö varikolta, ja sen ollessa suuri, lähtö toisilla valoilla gridin perästä. Tain long lappeja pari kolme.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.