Moro. Mites löytyykö neuvoja kun nyt on semmoinen tilanne että mopossa luistaa kytkin kylmänä. Vielä vähän aikaa sitten luisti koko ajan, sen jälkeen vaihdettu levyt, jouset, öljyt ja kruunun kuluneet jäljet viilattu sileäksi. Nyt toimii lämpimänä kuin unelma, mutta kylmänä ärsyttävästi luistaa. Eihän tuo mitenkään järisyttävän iso ongelma ole, mutta kiva olisi saada pois kun pitäisi mopo myydäkkin. Mopo on Beta RR 50 vm 2017. Koneessa tällä hetkellä Motorexin 10W-30 öljyt.
-Kiitos
Vaihdoitko sekä massa- että teräslevyt?
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * KTM 690 Enduro * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Kytkinvaijerissa liikaa pänninkiä?
Honda GL1800 -06
Vanhat: VF750C, GL1500C
Miten nestekytkin vaikuttaa toimintaan vs.vaijjeri? Kumpiakin ollu, nesteitäkin vaihdettu ja ei toimintaongelmia.
Kevariin joskus laitoin bel rayn oikein vaihteistoon suunniteltua öljyä ja oli vissiin liika hyvää, kun rupes luistaan juuri kuten ongelma kuvattu. Halvalla castrol gtx (muistelen) öljyllä pelas taas normisti.
- Mitä vanhemmaksi tulen, sitä vähemmän ymmärrän. -
Lorotin tuohon Gileraan huollon yhteydessä:
Motul Transoil Expert 10W-40 1l
Motonet 59-3058
Hyvin on toiminut, eikä kytkimen kanssa mitään ongelmia eli tuota nyt voin ainakin suositella.
Jos ei mikään muu auta, niin Delvac!
Triumph Thunderbird 1700 -10
Yamaha FJR 1300 -13
Suzuki "SolluSuitsa" PV 50 -86
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * KTM 690 Enduro * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Vaihdettiin tossa perjantaina nyt castrolin 5w-40 öljyr sisään, meni parempaan suuntaan. Nyt ei kylmänäkään enää kaikilla vaihteilla luista, mutta epäsäännöllisesti joillain vaihteilla. Kyseisilä öljyillä tuntui myös kestävän vähemmän aikaa ennen kuin alkaa toimia virheettä. Pitää nyt pari päivää seurailla pysykö tuollaisena.
Onko tuo uusi öljy märkäkytkimille sopivaa öljyä, vai tavallista moottoriöljyä? Märkäkytkinöljyn erottaa purkin kyljestä JASO MA, MA1 tai MA2 merkinnästä.
Mikäli luistamisen syy on olut tavallinen moottoriöljy, niin märkäkytkinöljyn vaihtaminen ei aina korjaa tilannetta heti johtuen kytkinpintojen kyllästymisestä ei-sopivasta öljystä. Kyseisissä tapauksissa tilanne joko paranee vähitellen tai sitten vain kytkinremontilla, mikäli lienee harvinaisempaa.
Tästä saa jotenkin semmoisen kuvan että tässä yhteydessä luistamisella tarkoitetaan sitä että kytkin ei irroita kunnolla? Eli vapaa on vaikea löytää ja vaihde kolahtaa kytkiessä?
Ei olisi eka kerta kun menisi tässä asiassa käsitteet ristiin. Enkä siis tarkoita kitistä terminologiasta mutta vaikuttaa aika paljon korjausneuvoihin.