Tulokset 1:stä 3:een 3:sta
  1. #1
    Elikkä potilaana Yamaha RX-1 moottorikelkka 4-syl.1000-koneella vm.2003/2004.

    Kahesta koneesta, toinen kansivikanen, toinen alakertavikanen, tarkotus tehä yks toimiva.
    Nyt ongelmana kannentiiviste. Siitä jo toista vuotta, ku nuo purkasin. Mielestäni toisessa oli yksi paksu, n.1.5mm vahvuinen "levytiiviste", ja toisesa päälekkäin 2kpl n.0.7mm "peltisiä". Tilasin tottakai uuden, ja se on tuo 0.7mm peltinen. Kysymys kuuluukin, mitä tuonne väliin oikeasti kuuluu laittaa?!?

    Toisena kysymyksenä, onko jossain moottoripyörässä käytetty tätä samaa konetta?
  2. #2
    Yamaha R1 moottoripyörän konehan tuo taitaa olla, vaan en tiedä millaisia pieniä eroja kenties kelkkakäyttöön on siihen tehty.
    Osaluettelo näyttäisi vain yhden mallista kansitiivistettä siihen. noitahan on paljon turbotettu jälkikäteen ja ehkä madallettu puristussuhdetta mahdollisesti tiivisteellä?



    Tuolta löytyy räjäytyskuvat;
    https://www.ronniesmailorder.com/oem...owmobile/parts


    Ja tuolta varmaankin rx-1 tietäjiä ja kelkoista muutenkin;
    https://kelkkalehti.com/keskustelu/index.php
  3.  
  4. #3
    Toinen koneista vakio, toinen modattu jälkikäteen ruiskuks. Voi olla, et oon sekottanu nuo tiivisteet. Ruiskuun laitettu ehkä se 1.5mm "korotus". Niputan tuolla yhellä, ja katon, miten käy.