Moi
Tuli tehtyä reilun satkun lenkki nyt illan aikana - kun vielä kesää jäljellä... Muutaman kerran matkalla pysähdyin, kunnes Hangon Silversandin parkkipaikalla osui pohja puunjuureen. Ei paha, enkä usko että liittyy asiaan, mutta pitää mainita. Siitä pyörä seis ja tutkimaan josko kävi jotain. Yllätyksekseni tiiviille hiekkapinnalle muodostui jopa pienenpieni lätäkkö. Hetken porisi ja loppui siihen.
Koska säiliössä oli nestettä vielä hyvin päätin että suorinta tietä 50km kotiin. Matkalla lämmöt 78-82 riippuen vauhdista (60-130km/h). Hieman ennen kotia vielä paikalliseen S kauppaan ja taas sama, porina ja asfalttia pitkin useamman metrin puro kallistuman suuntaan. Siitä sitten kotiin jossa ei enää ongelmaa, lämmöt edelleen normaalit. Paisarissa oli neste joku mm alle alarajan (edit. 30min myöhemmin ei enää näy ollenkaan).
Olen ostanut pyörän reilu 1v sitten ja silloin mittarissa 9tkm, nyt 6tkm enemmän, eli ihan uudenkarhea siis. Tein heti viime syksynä muun muassa jäähdytysneste vaihdon koska sitä ei ehkä oltu ikinä tehty. Täytin paisarin vahingossa hieman yli. Tänä kesänä olen tällaista porinaa/vuotoa 1 tai 2 kertaa havainnut mutta silloin on ollut kuumaa. Luulin silloin että kyseessä on se ylimääräinen neste paisuntasäiliössä.
Kaupunkinopeuksissa lämmöt sahaa jatkuvasti 90-100°C ja siinä tuuletin saa painaa hommia.
Mitä (rakentavia) ajatuksia tämä herättää? Neste on ihan puhdasta-ei öljyä seassa ja samoin öljyikkunastakaan ei ole havaittavissa värinmuutoksia. Oma tuntuma on että tämä ei enää ole normaalia?
Solifer SM -78, Honda Z50J -87 Rothmans, Honda CB350 -74, Suzuki GSX-R 1100 -94, Yamaha FZ6s -05, Yamaha FZ1s -08
Haiskahtaa siltä, että kannentiiviste vuotaa tai huonolla tuurilla kansi on halki.
EDIT: Tai oikein hyvällä tuurilla voisi ehkä olla termostaatti vaihtoa vailla
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
eikö kansi halki/tiivistevuoto aiheuta öljyn sekoittumista jäähdytysnesteeseen? Myöskään ei savuta mikä luullakseni on näissä tapauksissa joskus ominaista (vesihöyry pakokaasussa).
Katselin tässä autopuolelta tuubivideoita ja ihan helpoin ratkaisu voisi olla testata josko syylärin korkki on jumissa jolloin paineet yrittää ulos paisarista - se jos mikään olisi hyvä tuuri
Solifer SM -78, Honda Z50J -87 Rothmans, Honda CB350 -74, Suzuki GSX-R 1100 -94, Yamaha FZ6s -05, Yamaha FZ1s -08
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Ei vesi ja öljy välttämättä sekoitu, jos sopivasti pakopuolelta rikki. Haihtuu sieltä pihalle ja kerää kuitenkin painetta.
Valkoinen tulppa voi auttaa diagnosoinnissa, mutta löytymättömyys ei välttämättä sulje pois.
Jos on kansivaurio, niin pahenee kyllä ajan kanssa.
Paska korkki olisi hyvä löydös.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Solifer SM -78, Honda Z50J -87 Rothmans, Honda CB350 -74, Suzuki GSX-R 1100 -94, Yamaha FZ6s -05, Yamaha FZ1s -08
Kansivuodon vesitilaan saa diagnostisoitua kemikaaleilla, tässä yksi kitti mikä googlella löytyi.
https://www.drheadgasket.co.uk/COMBU...-HEADGASKET-UK
Halvimmillaan näyttio olevan 15 puntaa, eiköhän ebay.de:stä löydy vastaava niin ei tule tulleja. Tuon kanssa ei tarvitse miettiä vaan saa oikeaa tutkittua tietoa vuotaako se kansi vai ei.
Jos kannen puolelta työntää painetta vesitilaan niin puskee vettä paisariin aikalailla lämpötilasta riippumatta. (Ellei nyt sitten ole pienen pieni vuoto, joka aukee, kun lämpötila kasvaa jne.)
Jos korkki tai tiiviste on huono / jousi kuoleentunut, pullauttaa pienehkön määrän nestettä, kun lämmöt koneessa nousee normaalin yläpuolelle. Elikkäs juurikin sillon, kun pysäyttää mopon ajon jälkeen.
Superbike #7
Saman kaltaista oiretta oli toisen merkkisessä reilusti enemmän ajetussa pyörässä keväällä. Stormista uusi korkki syyläriin ja ongelma poistui. Toivottavasti tässäkin tapauksessa näin, ei nimittäin ollut kallis korjaus.
.
itsekin päättelen, että jos moottorin pysäytettyä alkaa tällaista tekemään niin asiaan liittyy hieman ylikuumeneva järjestelmä jolloin paine ei pääse muualta pakoon. Jos kansi tms niin silloinhan sitä painetta ja samalla vuotoa olisi jatkuvasti joten vuotaakin pitäisi jatkuvasti. Kävin paikallisella kyselee korkkia, menee tiistaiksi. Kuulemma toyotan korkki on sopiva
Solifer SM -78, Honda Z50J -87 Rothmans, Honda CB350 -74, Suzuki GSX-R 1100 -94, Yamaha FZ6s -05, Yamaha FZ1s -08