Tulokset 1:stä 9:een 9:sta
  1. #1
    Asensin virranottoa gps:lle. Tankki irroitettuna laitoin virrat päälle ja mittasin takavalon liittimestä oikeat navat. Pyörä pitää tällöin kaikenlaisia ääniä. Tankki kiinni ja ajamaan. Ei meinaa käynnistyä. Kaasulla auttamalla käyntiin. Vikavalo palaa. Akku irti ja 30 min odottelua. Uusi yritys ei muutosta. Mikähän mahtoi tulla? Miten nollata ecu? Miten tulkita vilkkuvan moottorivan koodeja?
  2. #2
    Olisiko tullut oikosulku? Laitoitko sen virranototn minne kiinni ja tuliko oikein? Mikset laita suoraan akulle?
    Jaa...
  3. #3
    Maa runkoon. Virta takavalon johdosta. (mukavasti näkyvillä)Toimiin silloin virtalukon mukaan. Ei tullu oikosulkua.
  4. #4
    Lainaa mhas kirjoitti Katso viesti
    Maa runkoon. Virta takavalon johdosta. (mukavasti näkyvillä)Toimiin silloin virtalukon mukaan. Ei tullu oikosulkua.
    Jos sen laittaa suoraan akkuun, niin voi pitää puhelinta tms. latauksessa vaikka mopo olis parkissa ja sehän lataa vain silloin, kun töpselissä on jotain.
    Jaa...
  5. #5
    Lainaa speedheadshot kirjoitti Katso viesti
    Jos sen laittaa suoraan akkuun, niin voi pitää puhelinta tms. latauksessa vaikka mopo olis parkissa ja sehän lataa vain silloin, kun töpselissä on jotain.
    Osa usb-adaptereista ja jännitemuuntimen sisältävistä gps-telineistä kuluttaa sähköä myös silloin kun mitään laitetta ei ole kytkettynä, seurauksena herkästi akun tyhjeneminen pyörän seistessä muutamaa päivää pidempään. Siksi useimmat välttelevät suoraa akkuun kytkentää.

    Mitä viestiketjun avaajan tapaukseen tulee, niin virrat tuli siis kytkettyä niin että bensapumppu ja polttoainemittari olivat irti virtapiiristään? Jotenkin tuntuu oudolta että se olisi mitään aiheuttanut. Ettei sitä gps-telineen johtoa pujotellessa olisi joku alipaineletku irronnut paikoiltaan tai joutunut taitokselle? Reitin lähellä olevat lämpöanturin yms sähköliittimet kannattanee myös heilutella ja tsekata että ovat kunnolla paikoillaan.
  6. #6
    Juu pumppu ja mittari oli irti. Ei ole muissakaan pyörissä mitään aiheuttanut. Johdon reitti katsottu kahteen kertaan. Se vika koodi kiinnostaisi. Niin pääsisi ehkä helpoiten jäljille. Onkohan mitään kotikonstia niiden lukuun?
  7. #7
    Pikainen kuukkelihaku antaa tällaisen: https://www.vfrdiscussion.com/index....d-error-codes/
    GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750

    How far can you travel when you're six feet underground?
  8. #8
    Pikaisen googletuksen perusteeella joissain tilanteissa vikakoodin pitäisi tulla vilkkumalla siitä vikavalosta. Jos pyörä on sivujalalla ja kytket virran, niin jääkö valo vaan palamaan? Entä jos käynnistät moottorin, edelleen sivujalalla. Tai sitten niin, että sivujalka ylhäällä, sitten virrat päälle, kone käyntiin, sitten sivujalka alas?

    Jos vilkkukoodi tulee, niin esim yksi pitkä vilkku ja kaksi lyhyttä tarkoittaa vikakoodia 12.

    Nollauskin ilmeisesti pitäisi onnistua penkin alla olevasta diagnoosipistokkeesta. Sokkotulppa pois, hyppylanka vihreän ja ruskean väliin, virrat päälle, hyppylanka irti, kun vikavalo syttyy hyppylanka takaisin, vikavalon pitäisi sammua ja alkaa vilkuttaa nollautumisen merkiksi -> virrat voi katkaista ja hyppylanka pois.

    Edit. Näköjään olen pahasti myöhässä.
  9.  
  10. #9
    Hyvin toimi ohjeet. Valo vilkutti käynnissä, sivujalalla. Tuli koodi 2. Letku paikalleen ja pyörä kunnossa.