Tulokset 1:stä 2:een 2:sta
  1. #1
    Hei!

    Aloitetaan tarina näin... kävin ajamassa pyörällä reilu 300km lenkin ja pyörä toimi täysin moitteetta, muutaman kerran pysähdyinkin ja joka kerta lähti laakista käyntiin niinku pyörällä on ollut tapana. Tulin reissusta kotiin ja ajoin pyörän suoraan talliin, ja sammutin avaimesta.

    Pari päivää myöhemmin meinasin lähteä pikku lenkille, niin startti ei pyöri... solenoidi napsuu ja lopuksi vinkuu mutta startin päässä ei tapahdu mitään, vasaralla kun paukutteli niin välillä starttaili niinkuin kuuluikin. Otin startin käteen ja kyllähän kollektori oli tullut tiensä päähän, mutta putsailin ja laitoin nippuun, ja sama ulina jatkuu... Annoin isoa vasaraa startille samalla kun yritin startata niin se suostui pyörähtämään muutamaankin kertaan.

    Totesin että startti rikki ja tilasin uuden. Tänään tuli uusi startti ja sama homma jatkuu, ei pyöri eikä pyöri vaikka ohittaa solenoidin, hyppyjohto tosin haluaa hitsaantua kiinni, että kyllä virtaa tulee... Siitä sitte alkasinkin miettiä että onko moottori jotenkin jumissa, ja miten helvetissä se voi olla edes mahdollista. Lykättiin sitä asfalttia pitkin 5 vaihde sisässä eikä pötkähtäny kertaakaan, vaan takapyörä lukkoon kun kytkimen nosti... jolloin aloin miettimään ettei kaasarin koho olisi pettänyt ja sylineri olis tulvinut, jolloin ei vain olisi edes mahdollista lykätä... otin tulpat irti ja ne olivat kuin uudet mutta eipä se tulpattomana suostunut lykätessä kulkemaan... eli nyt meni sormi suuhu mikä sielä voi jumittaa niin että koko pata on jumissa ja miksi se antaa startata jos hakkaa samalla vasaralla
  2.  
  3. #2
    Vika paikallistettu, eli Starttikytkimen kuori on räjähtäny ympäri konehuonetta.