Arvon org:laiset, teiltä varmaan saattaisi löytyä tietoa mutta myös kommenttia problemaattiseen valinta ongelmaan
Olen kiinnostunut hankkimaan keskikoon adventure pyörää ja nyt uusista pyöristä kiinnostaa Aprilia Tuoreq 660, myös Honda Transalp voisi olla vaihtoehto. Yamaha Tenere on auttamatta liian korkea ja siten ei vaihtoehto, muuten kyllä
Aprilia ja Honda ovat korkeudeltaan hyvät. Ajamaan en mitään noista vielä ole päässyt. Kestävyydeltään Honda lienee takuuvarma vekotin. Apriliassa on tiedossa ollut mm vesipumpun tiivisteen kanssa jotain (ei liene enään 2023)
Käytettynä samalla rahalla yksi vaihtoehto todennäköisesti voisi olla Trumpan Tiger Rally Pro. Tosin siitä pitäisi käydä kokeilemassa onko liian korkea.
Mihin tuota pyörää sitten käyttäisin? No, Etelä-Euroopan / Norjan reissumatkoihin. Eli pitää olla hyvä maantiellä. Sitten sora-/metsäautoteille täällä Suomessa (ainakin)![]()
Kawasaki Z1000 - 2011
Ex. Honda CB 600 F Hornet - 2010
TM testasi pyörää numerossa 13/2022
APRILIA Tuareg 660
BMW F 850 GS
HONDA CRF1100L Africa Twin DCT
HUSQVARNA Norden 901
TRIUMPH Tiger 900 Rally Pro
TM ARVIO★★★★ 8,5 pistettä ja
Aprilia Tuareg 660
Hinta: 15 490 €
AJO-OMINAISUUDET: Apriliassa parasta on pieni omamassa; 208 kiloa on vähän. Etujousitus toimii säädön jälkeen hienosti, paljon paremmin kuin vakiosäädössä – vaimennusta on vain pehmennettävä. Takaiskunvaimennin kaipaisi lisää paluuvaimennusta, sillä se nakkelee ikävästi patikossa. Sora- ja asfalttitiellä alusta toimii hienosti.
MITTAUKSET: Mittauksissa 0–120 km/h Aprilia on joukon hitain, mutta jos unohdetaan kellot, Aprilialla pärjää arkielämässä mainiosti ja sen suorituskyky on riittävä. Joukon pienimmällä moottorillakin mennään mainiosti. Jarrutusmittauksissa se loistaa, niin asfaltilla kuin soralla. Siinä auttaa hyvä abs-järjestelmä. Aprilia kulutti polttoainetta keskimäärin 4,4 litraa sadalla kilometrillä.
KÄYTETTÄVYYS: Aprilian ajomoodit ovat vaihdettavissa helposti. Kaasun vaste muuttuu melkoisesti eri ajotilojen välillä. Vaihtoavustimen puute ärsyttää, mutta sen saa lisävarusteena 220 eurolla. Tankatessa korkki irtoaa kokonaan ja sitä pitää aina sijoitella jonnekin.
Aprilia on yksi tämän ajokauden odotetuin uutuus, eikä se petä millään osa-alueella. Aprilia on joukon kapein ja kevyin moottoripyörä. Se ihastuttaa käytöksellään ja edullisella hankintahinnallaan.
Sieppaa.PNG
Apriliaa en ole testaamaan päässyt mutta lupaavaltahan se vaikuttaa. Trumppa on koneeltaan tuoreista advepeleistä suosikkini. Vetää sitkeasti ja helposti annosteltavasti alhaalta asti ja kiekuu myös ylhäällä. Muutenkin aika kiva peli vetää, kannattaa käydä koittamassa.
Siinä mielessä positiivinen ongelma että keskikoon adv:t ovat tämän hetken kenties kilpailluin pyöräryhmä, eli lähes joka merkitä löytyy ehdokas. Yrittää tietty voi mutta foorumeilta on hieman vaikea neuvoa kun kenttä on niin laaja. Sanoisin että kun kelit aukee niin pientä malttia ja kiertää liikkeet läpi ja koeajaa kaikki mitä pystyy ennenkuin sitoutuu ostamaan jonkin.
heitän kuitenkin parit tärpit
jos vaan toimivuus on tärkeintä eikä ole tarkoitus elvistellä niin suzuki vstrom on pätevä vehje, ainakin vanhempi 650, nythän malli uudistui 800:ksi.
moto guzzi v85tt ei nyt sekään ehkä ole elviksille mutta jos sattuu olemaan sopivan kultivoitunut maku niin parempaa saa hakea
nuo ovat enempi touring kuin sora -painotuksella
sit jos suorituskyky ja vimputtimet ovat tärkeitä niin KTM 890 on jonkinlaisen luokkajohtajan asemassa
tai sen hieman matkamaisempi versio Husse 901
Att tänka innan man talar är som att torka sej i röven innan man skiter... - Arne Anka