Jos pesee sekä öljyää 6000km huoltovälillä, niin siinä on aika iso homma aina ostaa se pakkaus ja pumpata pesuaineet pullosta jne. mietin sellaista, että jos yhden kerran kaudessa (ajomäärällä n. 12-15tkm) esim. kauden loppuun pesisi ja öljyäisi kunnolla ja sen lisäksi esim. 5000km välein laittaisi pelkän öljyn. Tätä olen miettinyt senkin vuoksi, koska öljyä jää aina yli niistä pakkauksista. Miten olette itse tehneet ja mikä on mielipiteenne siitä, että millaisella km määrällä vapari alkaa vetämään pölyä läpi?
Se nyt on ihan ajoympäristöstä ja kaikesta kiinni öljyämistä myöden.
Mutta ei se pelkkä öljyäminen "välihuoltona" tee hyvää, menee vain enemmän tukkoon. Se öljyhän siinä sitoo kaiken pölyn ja muun partikkelin itseensä suodattimen virtauksen huonontuessa ja siihen lisää öljyä niin ei hyvää synny.
Jos se suodattimen pesu, kuivaus ja öljyäminen on liian iso homma niin alkaisin käyttämään perinteisiä paperisuodattimia. Hyvälaatuinen paperifilsu virtaa saman kuin ns. vapaavirtaussuodatin, varsinkin jos se on yhtään liikaa öljytty ja suodattimenakin toimii melkein paremmin.
PS. Ostaa AINA se pakkaus?
Mulla on KN setti millä pesty ja öljytty suodattimia repullinen ja menee sillä vielä ainakin kottikärryllinen lisää.
Suzuki TL1000S 1999 Kadulle
GSXR600 -08 Radalle
Suzuki DR650 -99 Kaikkialle
Testasin kerran tuota paperista. Mulla on mopedissa suutinsetti. Niin tuon paperisen kanssa ei toiminut yhtään, alkoi tökkimään meno aivan tosi pahasti. Mopedi tuntui tosi tukkoisalta...
Jos olet käyttänyt K&N Huoltopakkausta, niin paljonko olet käyttänyt sitä pesuainetta? Koko pullollisen vai puolet vai miten?
Muutama suihkaus kauttaaltaan, niin että se kastuu tasaiseen. Ei se paljoa oo vaadi, paneelifilsuun ehkä semmonen 10-15 suihkausta ja vahvalla fairyvedellä putsaantuu myös kun joskus koitin.
Suzuki TL1000S 1999 Kadulle
GSXR600 -08 Radalle
Suzuki DR650 -99 Kaikkialle
Minkälainen setti oikein on? Omassa setissä tuli spraypullossa pesuaine ja öljy. Pesuainetta suihkutetaan ja sitten huuhdotaan kun on hetken vaikuttanut. Kun sitä noin kerran vuodessa tarvitsee, niin riittää lähes ikuisesti.
Ennen tuota settiä pesin filsut jollakin käsiin sattuneelta aineella (Fairy, Pineline, vannepesu...). Ei pesuaineen ole niin väliä kunhan vanha tahna irtoaa.
2x HD, 2x Savage
Bensalla ne sudit puhdistuu sekunneissa
Kerran kokeilin kuramopon liisteriin jotain pesuainetta. Ihan kuivan pillun käpistelyä semmoinen.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Kyllästyin hajuun ja paskaisiin suteihin ja siirryin NoToilin putsariöljyyn ja pesuaineeseen. Biohajoavaa ja myrkytöntä, joten voi surutta pestä kylppärissä eikä jää jälkiä tai hajua. Ja koska näin, tulee putsarit pestyä oikeasti puhtaiksi ennen öljyämistä. Miinuspuolena se että meidän koira haluaisi maistaa juuri öljyttyjä suteja joten ne pitää pitää hyllyllä kuivamassa.
Toimii ainakin oikeissa vaahtomuovisuodattimissa, KN:ää ja muita siivilöitä joista ei puristelemalla saa liikaöljyä pois en ole koittanut.
Olis muuten ylimääräisenä KN:n puhdistusaine. Keravalta saa hakea ilmatteeksi
Honda GL1800 -06
Vanhat: VF750C, GL1500C
katupyörissä paras vaan laittaa paperi, ajaa pari kolme vuotta ja vaihtaa uuden. ei tarvi sotkee öljyn kanssa tai epäillä etteikö suodatus toimisi.
crossit ja enskat tietysti menee paremmin vaahtomuovi+öljyillä.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
En nyt, tavoistani poiketen,😁, lähde tuohon orkkis/pimppasutivääntöön.
Sitä en kuitenkaan lakkaa ihmettelemästä, että sitä sutia rassataan/vaihdetaan usein kilometripohjalta ja mitä pitempi väli jossain raamatussa seisoo, sen parempi.
Tuossa aiempana ketjussa todettiinkin osuvasti, että huolto/vaihtoväli "riippuu" pääosin ihan muista asioista kuin raamatun käskyistä.
Jos esim. kevään hiekkamyrskyissä ajelee vähänkin enemmän, suti kerää aivan jäätävän määrän sille... ja koneelle kivipölyä ihan pahimmasta päästä.
Ei ole ollenkaan liioittelua vaihtaa/huoltaa suti aina kevään pölyhelvetin jälkeen jos siknä vähänkään enemmän ajelee.
Tuon jälkeen normi katuajoissa, varsikin asvaltilla, homma helpottaa ihan ratkaisevasti.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY