Kuvien perusteella ajoramppi laskee ja laivanovi nousee siinä kohdassa missä kaidekin puuttuu, tuossa kun menettää tasapainon niin voi olla jalat aika kaukana maasta.
Yamaha MT-09 Tracer
Ehkä turhaa spekulointia tämäkin. Jos pyörä oli uusi/outo? Ja jos pyörä oii automaattivaihteinen ja jalkatakajarrulla, niin voiko yllättävä sutiminen ja sen jälkeinen yllättävä pito johtaa isompaan yllätykseen kun vasemman käden kytkinrefleksi ei pelasta tilannetta?
X-ADV 750 , CRF 300L
Kuvasta päätellen kyseessä oli Honda Deauville NT700V ja siinä on ihan perinteinen kytkin ja vaihteet.
Ei mikään keijukainen, mutta todella helppo käsiteltävä hidasajossakin.
Noi rampit osaa olla liukkaita ihan ilman sadettakin, itse olen nuo pyrkinyt aina ajamaan niin, ettei pysähtymään tai väistymään joutuisi - odotan rauhassa, että edellä menevät on poistuneet alta.
Moto Guzzi Breva V850
Vespa GTS 250ie
Ramppi on keskeltä liukkaampi, kun autoista on tippunut öljyä. Auton renkaiden kohdalta pito on parempi, mutta joutuu ajamaan reunassa. Huomasin sen kerran kun takapyörä alkoi yllätäen sutimaan ylemmälle autokannelle ajaessa. Sen jälkeen olen ajanut reunassa ja pitänyt turvaväliä ettei joudu pysähtymään rampille.
Juuri tuli ecerön laivaan Tallinnassa. Ohjasivat sivurampin kohdalle moottoripyörät mutta lopulta ajattivat alakannelle rekkojen sekaan. Sivuramppia kyllä käsiteltiin. Liimaa ja soraa siihen päälle pidon parantamiseksi.
Ainakaan Tallinnan päässä ei näyttänyt olevan rakoa mistä alas pääsisi tippumaan.
Kawasaki H2 SX SE ja Mv Agusta Brutale dragster rr -16
Mitenhän tekevät purun helsingissä. Kerro kuinka meni. Itse kun Suomeen palaan niin tuun muugan kautta. Tämä oli jo etukäteen varattu.
Suzuki DL1000 v-strom.
SLAVA UKRAINI!
FUCK PUTIN!
Ja tämä Eckerön tapaus ei ole ainoa mp/laivaramppionnettomuus. Helsingissä kävin eilen vieläkin ikävämmin:
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008181037.html
-- Brake later and open the gas earlier --
Munamankeli kaurapuuromoottorilla
Ex. Suzuki GSF650SA -07
Kuvapeli 2019 seurantaexcel
Rastin laittaminen kuvajahtikarttaan ohje by Pitkiss
Juurikin sama. Postauksen aloitin laivassa liikkuneiden huhujen perusteella. Oli selkeetä että jotain oli tapahtunut mutta ei tarkkaa tietoa.
Suzuki DL1000 v-strom.
SLAVA UKRAINI!
FUCK PUTIN!
Pahoittelut asioiden sotkemisesta. Eckerö pikkuisen hämäsi.Juurikin sama. Postauksen aloitin laivassa liikkuneiden huhujen perusteella. Oli selkeetä että jotain oli tapahtunut mutta ei tarkkaa tietoa.
Osanotto omaisille.
-- Brake later and open the gas earlier --
Eihän siinä sen ihmeellisempää kuin ulosajo rekkojen seassa. Itseasiassa sidontaliinalle paremmat paikat alakannella.
Vielä Tallinnaan tullessa tuli sivurampista prätkät mutta meitä ei enää sinne päästetty vaikka aluksi ohjattiin siihen sivurampin viereen .
Edit... En osaa liitää kuvaa....
Kawasaki H2 SX SE ja Mv Agusta Brutale dragster rr -16
Pitäisikö tämä vatvominen ja vatulointi täällä lopettaa, ajatellaan edes vähän omaisia ja muita läheisiä. Asia ei tällä juupas - eipäs keskustelulla muutu mihinkään. Voimia ja rauhaa omaisille.
<p>Tallissa odottelee ajovuoroa: WLA45-1942 _FLH74-1957 _FLSTC-1994 _T120R -969 _K100RS-1991 _CR500Hm-2005 _CR 500-1988 _RD125-1970 _HVA125-1974_KTM EXC300-2005_R 1200 GSA -2011_ Kawasaki G5 100_CR 250 -1996</p>
Jaa? Minun mielestäni taas helkkarin hyvää tietoa tullut tässä keskustelussa muunmuassa siitä että se metallinen lastausramppi on TODELLA LIUKAS märällä kelillä etenkin. Ja veikkaan että ainakin yksi motoristi joka tätä ketjua on lukenut, tulee varomaan metallisia ramppeja tämän lukemansa johdosta... joten minun mielestäni tässä on vähintäänkin tehty ennakoivaa hyvää työtä jotta vastaisuudessa tällaisia ei sattuisi.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Honda VFR 750F -93
EX: Suzuki GS500M Katana -81
EX: Yamaha XS400 -82
Ei eksyvä tietä kysy
Monesti käynyt mielessä kun rappia ajanut että joku tässä vielä kaatuu. Noin pahaa en osannut edes ajatella mitä kävi.
Suzuki DL1000 v-strom.
SLAVA UKRAINI!
FUCK PUTIN!