Siinä oli aikaraja johonkin päivään asti sai lahjaksi, voi ehkä olla ettöä leimaverosta ja valokuvasta joutui pulittamaan. Tuskin olis molemmat otettu pikku-e:tä jos se oisi jotain maksanut.
Dissauksenkalastelua, sano xjrrrrräyh kun örkkiin kirjoitti.
Pikku E:n sai myös AB-kortin kylkeen. Sehän oli joku EU:n muutos joka sen aiheutti. Parin vuoden ajan sai lahja-E:n. Itseltä jäi se silloin hankkimatta, kun oli rahapula ja en arvannut moista tarvitsevani. ABE:n hommasin sitten ihan kirjallisten/käsittely-/ajokokeen kautta juuri ennen viimeisintä ajokorttiuudistusta (oisko ollut 2012 tjsp.), jonka jälkeen siis kortit muuttuivat 10v määräaikaisiksi.Joo, kyllä se muovikortti (se isokokoinen) jolla kuorma-autokortin kylkeen sai pikku E:n niin oli maksullinen, jos oikein muistan niin 230 sen aikaista markkaa.
-- Brake later and open the gas earlier --
offtopic, mutta...
https://ajokortti-info.fi/fi/perusti...in-voimassaolo
"Ajokorttilain voimaantulo 19.1.2013 muutti myös ennen lakimuutosta myönnettyjen ajokorttien voimassaoloaikaa.
Ajokortit ovat voimassa enintään 18.1.2033 asti, vaikka niihin olisi merkitty myöhäisempi voimassaolopäivämäärä."
Näköjään aina nenällään...
KTM 890 Duke R vm2021 (2023 -> )
ex. Suzuki GSX-R 1000 K8, kilvetön (2016 - 2024)
ex. Aprilia RST1000 Futura vm2003, naarmuinen (2018 - 2022, R.I.P.)
ex. Yamaha MT-01 vm2005, sininen (2013 - 2016, R.I.P.)
okei no enpä tuota tullu ajatelleeksiniinku en monta muutakaan juttua tässä mun moottoripyörähommassa, mutta I will survive! Helvetin hankala vaan netistä tilata näitä penkkejä ku ei yhtään tiiä mikä on hyvä ja mikä ihan paska. Puhumattakaan näistä muista osista joista ei ymmärrä tuon taivaallista.
Mielenkiintosta kortti keskustelua, mulla ABEC ja nuo ABE on kyllä tipahtaneet ihan taivaasta tuohon, mutta ei se oo menoa haitannut sujuvasti oon perässä vetäny kaikenlaista hevosista heinäkuormiin ja ajanu nyt tuota pyörääkin tosin ehkä välillä erikoisemmalla tyylillä, mutta ei siitä mittään tyylipisteitä jaeta.
Miten pyöräilyt ovat sujuneet?
Ready to race
Kiitos kysymästäalku oli hankalaa pyörä tuntu isolta möhköltä joka ei tottele. Ajojen myötä alko sujumaan. Kävin 2000 lenkin etelässäpäin ja reissu meni loistavasti, ei ongelmia ja mikä parasta mie ja pyörä alettiin ymmärtää toisiamme.
Sitte parin tauko päivän jälkeen lähdin kierteleen Lappia, 3 päivää suju ku tanssi kunnes Pallastunturin tiellä poro hyppäs penkan takaa suoraan eteenväistöön ei ollut tilaa, jarrut pohjaan, viiminen ajatus ennen tajun lähtöä oli että kyllä tää ehtii pysähtyä. Aivotärähdys, 6 murtumaa kylkiluissa, peukalo pyörähti ympäri nivelsiteet paskana. no tästä 2 viikkoa aikaa ja hengissä ollaan. Käsi leikattiin viime to oulussa. spora selvis pienillä ruhjeilla. Kauheesti haluttaa takas ajamaan. toivottavasti vielä ennen lumia tuun kuntoon. Kovasti miettiny tuota onnettomuutta mitä ois pitäny tehdä toisin, mutta tuli niin puskista vauhdilla että ehkä pitää vaan olla onnellinen että ei käyny pahemmin.
Ai prkl! Tsemppiä paranemiseen![]()
BMW R1250GSA -20, Exät: Tracer 9 GT -21, MT-09SP -19, MT-07 -16
Harmillinen tapaus, mutta onneksi sinulle ei kuitenkaan pahemmin käynyt. Hienoa, että päätät kuitenkin jatkaa harrastusta
Itse romutin ekan pyöräni ja näin jälkikäteen ajatellen onneksi en heittänyt hanskoja naulaan.
Street Triple R(old)+F650 GS"Katrin" / 15 exää + 1 r.i.p.
"Ajelee siellä porukan perällä vaan ja syö siellä patukkaa koko ajan"
Tuomoset kylkiluut ei oo kivan tuntusia.
Ready to race
Pikaista paranemista.
Onneksi sentään motskari pääsi vähällä,niin pääset joskus taas satulaan.
'pääasiassa ei huvita yhtään mikään, mutta v***ttaa kaikki'