Otsikossa ongelma eli en osaa päättää, että kumpi noista olis parempi. Tarkoitus olis siis ostaa VFR:ään korkealla kiinnityksellä oleva putki, jolloin ulkonäöllisesti 350mm vaimennin olis parempi, mutta mietin, että onko se liian äänekäs. Haluaisin, että putkesta lähtee kivat äänet, mutta sellaiset, ettei niitä matka-ajossa juurikaan huomaa. 450mm vaimennin taas varmasti on tarpeeksi hiljainen, mutta se ei sovi yhtä hyvin pyörän ulkonäköön ja mietityttää, että onko se liian hiljainen.
Nykyisin pyörässä on laserin 42cm pitkä slipari ilman killeriä, josta lähtee just optimit äänet, mutta sen sisäinen rakenne on varmaan erilainen kuin delkevicin, niin en tiedä mihin verrata. Laseria ei myöskään pysty muokkaamaan yläkiinnitteiseksi pelkän väliputken ostamalla, koska sen putken koko on täysin epästandardi 2,75''.
Sattuuko täällä olemaan ketään, jolla olis kokemusta noista? Katselin kyl jotain videoita jewtubesta, mutta ei niistä oikein tiedä, että millaiset äänet ovat todellisuudessa.
ZZR 600
VFR 750
RG 250
CBR 900RR
Mulla on vmaxissa Delcevicin vaimentimet. Taitavat olla pitemmät, suora putki, aukko n.50mm, ei E- hyväksyntää.
Äänet ovat helvetin kovat
EX:BMW K1200LT -04
-V-max 1200 -96
-Honda xl1000v -99
-BMW K1200 RS
-Yamaha FJ1200
-Aprilia RSV 1000R Factory
-Suzuki RF900,GSX750es
-Kawasaki Z650SR
V-Stromissa oli tuollainen Delkevicin avoin koko putki
ja melkoinen mekkala
Versykseen taasen hommasin tuollaisen pelkän 450 mm
sliparin, eikä äänet muuttunut paljoakaan, vaikka otti killerinkin poisa
Tietty eri koneetkin näissä, vtwini <> rivinelkku
CBR1000RR/C1800R - SS2000
ex CBR1100XX/Versys650/ZR-7S/GSF1250SA/Versys1000/V-Strom650/TunturiSuperSport
Jos ainoa yhdistävä tekijä on "suora putkisto" ja vaikkapa vaimentimen valmistaja, tyyppi ja pituuskin sama,
äänimaailma on käytännön ajossa ihan eri planeetoilta riippuen millaisen padan perässä se hormisto on.
Vaikka olisi sama konetyyppi / tilavuus, niin lopputulema on aivan eri riippuen esim.
kierroslukualueesta, puristuksista, nokista.
Pelkän vaimentimen sisä/reikäputken kulma (onko suora, vai suppaako ulostulon suuntaan)
jo vaikuttaa keskialueen.... eli pääasiallisen liikennöinnin kierrosalueen.... äänimaailman.
Tähän jos samalla yhdistyy esim. kollektorin ja vaimentimen välisen putken pienikin avautuva kulma,
vaikutus äänimaailmaan keskialueella on edelleen havaittava.... eli meteliä rauhoittava.
Jos laitteessa kuin laitteessa on tarpeeksi tuppoa torvessa, niin hiljeneehän se, mutta
muutoin ollaan kyllä varsin yksilöllisissä lopputuloksissa eri laite/putkisto/vaimennin yhdistelmissä....
ja erityisesti kadulla jossa ajellaan kuitenkin pääasiassa keskialueella.
Tappiinvedoissa erot monesti sitten näissäkin pienenevät ja huutoa kyllä riittää.
Perusratkaisut/valinnat toki määrittävät jonkun "bauttiarallaa- tason", mutta varsin
yllättäviäkin yhdistelmiä saa aikaiseksi ilman tolkutonta tukkimista.
Ihan kuriositeettina voisi heittää vaikka jonkun vuoden takaisen Suikan tonnari SB:n äänimaailman
"tuplaputkisena", joka vaikutti olevan selkeästi pahaäänisin radoilla.
Kisassa radalla huutaa niin perkeleesti että meinaa katsomossa naama irrota, mutta äänimittauksessa/alueella
tuntuu kuin joku sammuttaisi koneen kesken mittauksen.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY