Lisäks tossa mutkassa on tosi paska asvaltti siinä sisälaidassa. Jo muutama vuosi sitten meinasin tossa kipata yhden meidän järkkärin mopon, kun innostuin vähän liikaa leikkimään. Onneks oli nilkka "vähän" jäykkä edellisen kaadon jäljiltä niin ei antanu periks vaan nous takas pidolle.![]()
Superbike #7
Ite ajan tuolla about samaa vauhtia, mutta ajan ton mutkan vähän eri tavalla. Ajan tonne sisälle ihan siitä kanttarin vierestä ja lasken linjaa metrin ulos ja otan ulostulon kanttarin vierestä, eli tupla-apeksina. Siten on ainakin fiilis, että eturenkaalle saa paremman paineen ja keskimutkan vauhti on hitaampi. Kokonaisajassa ei kuitenkaan ole juurikaan eroa.
Samoin ton edellisen mutkan ajan tupla-apeksilla ja käytännössa pyörä pystyssä kaasu auki ulostulon sisäkanttarista tuon mutkan sisäkanttariin. Jos hyvin osuu, niin kusiaisellakin ehtii keulia noiden mutkien välissä![]()
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Kattelin sulta pari videoo. Hauska efekti kun takaa kuvattu ja kamera täristää, niin koko ajan semmonen lievä vaaran tunne mukana. Siis vaikka mitään vaaraa ei olisikaan. Joku tossa tärinässä ja siinä ettei näe mitä edessä on tulossa tekee videosta jännittävän seurata.
Muutama ruuvi löysällä
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
kattelin sun videitas tätyy sanoo et aika pro meininkii- vähäliikaa vaa käsii ja jalkoja ohjaamossa- 2 videolla oli kolome vähältä piti tapausta- botnialla hisiderin alku takapää lukkoo- ahvenistolla melkee etune alta- millee saat flipattuu kaasuu ja jaruttettuu samaa aikaa? eikö olis parempi vaihtaa kytkimellä ja luistaa vähä eellei oo varaa blipperii tai luistokytkää tossa ei viälä ole-mahtasko 09 tai uudempi sopii nitä saa ebasta halavalla- vähä kansa näyttää hunolta jos alkaa osii varista eikäkausi ole viälä ku vähä alussa- pystyykö toiset kattomaan noita sun data juttujas vähäce kiinnostas näkyykö niisä myös jarru ku videolla sitä ei ollu? nii joo sitä ihmettelin ku sanotaa et kiirytyksessä perä nousee oon aina luullu iha toista noitte sun videoittes mukaase kyllä laskee? et mite se antisqat olikaa?
Botnian haikkari oli iha omaa tyhmyyttä ku tiesin että linja meni liian jyrkäksi ja silti vaan avasin sen kaasun vaikka tiesin että linja on pielessä.
Siinä ekalla kierroksella Botnialla takapää ei menny lukkoon vaan nousi ilmaan, ku koitin miten kovaa pystyn jarruttamaan (eli testasin missä puristuksessa nousee takapää), eli se oli ihan tietoisesti tehty.
Ahveniston etunen alta meni iha sen piikkiin ku yks hauska heppu yllytti menemään siihe mutkaan sisään aika kammojarruilla, ni epähuomiossa trailbreikkasin pikkasen liian kovaa. Uudella nakilla tota ei ois käyny, mutta alko olee etunen jo sen verran kulunut ettei purrut.
Joo no, tollasia on käyny ton pyörän kanssa alusta pitäen. Ensin tippui klipari käteen 3 vuotta sitten Kemoran takasuoran päässä ku oli herkuleen voimalla kiristetty pultti poikki (se oli enää kierreliimalla kii). Sitte 2018 SM-harkoissa katkes shifterin vivun kiinnityspultti, todennäkösesti samasta syystä. Eikä oo mitää syytä epäillä etteikö toi nyt katkennut pultti ois ihan saman ajattelumallin peruja vaikka itse en sitä oliskaan liian tiukalle vetänyt. Edellinen omistaja oli ylikiristänyt about kaiken.
blipattua, ei flipattua. Ei se blippaaminen niin vaikeaa oo kunhan rannekontrolli on kunnossa. Eli se mitä mä teen on, että suoran päässä ku TYÖNNÄN kaasun kii (eli työnnän kämmentä eteenpäin ottaakseni jarrusta kii), ni otan kolmella sormella kii jarrukahvasta (keski-nimetön-pikku) ja peukalo-etusormi pitää kaasusta kii. Sit ku puristan jarrua, ni pidän sormien ekoilla niveltaipeilla siitä jarrukahvasta ni mulle jää liikerataa tarpeeksi ranteella kipata kättä alaspäin ni se antaa välikaasun.
Enkä suoraan sanoen tiiä auttaisko se blipperi mua yhtään, ku oon simulaattoreista tottunut blippaamiseen autojen kanssakin jo, ni se tulee niin alitajunnasta se blippaus. Todennäköisesti koskisin sen takia kaasukahvaan vaikka ois blipperiTäksi kesäksi otin kakkoselle vaihtaessa kytkimen mukaan kuvioihin iha vaa sen takia ku toi laatikko haluaa tiputella kakkosvaihdetta joissakin mutkissa vapaalle jos ei vaihda kytkimen kanssa sitä.
Ei ole jarrudataa vielä ku ei oo jarrupaineanturia. Ja taitaa anturi jäädä tältä vuodelta hankkimatta, niinku on hyvin suuri pelko että jää myös Kemoran kisa ajamatta koska tuli viimesen 2 viikon aikana niin paljon ulkopuolisia kuluja että Kemoran osallistumismaksu on hyvin vaarassa.
Kyllä se perä nousee kiihdytyksessä, niinku voit telemetriasta nähdä. Eli mitä isompi luku siinä iskarin palkissa näkyy, sitä pidempänä iskari on. Ja kun meen pitkälle suoralle ni samantien ku avaan kaasun ni takaiskari alkaa pitenemään.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Minä teen tuon just päinvastoin, en ole edes ajatellut aikaisemmin koko asiaa, etusormella ja keskarilla jarrua, joskus vain etusormella, ja kaasun blippaus jotenkin peukalon, kämmenen ja loppujen sormien yhteispelillä, pitäisi mennä talliin kokeilemaan miten, se vaan menee luonnostaan noin. Pienellä harjoittelulla jarruvoima säilyy samana, eikä pyörä nyöki jarruissa. Tulee kadulla ajaessakin harrastettua tuota aina pienemmälle laittaessa ihan vaan tatsin ylläpitämiseksi, kuulostaa varmaan melko urpolle sivullisen korvaan.![]()
Jos on luistokytkin, niin onko tuosta blippaamisesta jotain hyötyä? Nopeuttaako se jotain tai onko takarenkaan tai kytkimen luisto erityylinen? Kytkintähän joudutte kuitenkin käyttämään? Sähköinen blipperi on siten erilainen, että sen kanssa kytkintä ei tarvitse.
Braaaaap
Siis en koske OLLENKAAN kytkimeen muuta kuin kakkoselle vaihtaessa. Ei kytkintä tarvitse olla kunhan blipillä matchaa kierrosluvut niin että vaihde siirtyy suoraan.
Esim kilpurilla ku vaihdan nopeasti alaspäin ni ei takarengas juurikaan pomputa. Hayabusalla ku vaihtaa nopeesti alas ni sillä saattaa vähän lukita takarengas hetkellisesti jos liian pienen vaihteen laitan liian nopeesti.
Toi on ihan kuskin preferenssi miten se haluaa ajaa, ei toinen oo välttämättä toista nopeampi. Tottakai jos kone tekee kaiken sun puolesta että voi vaa kiskoa vaihdevivusta alaspäin, ni toki se jeesaa silleen että kaikki focus jää sille jarruttamisen teholle sen jälkeen.
Toi on jääny itelle toi raakana vaihtaminen autoista. Corvette C6R ja esim Formula BMW mitä oon testannu ni molemmissa menee ihan sekventiaalilaatikolla suoraan ilman kytkimeen hipaisua sekä ylös että alas. FBMW:ssä tosin piti throttle cutilla vaihtaa ylöspäin eli ite nostaa kaasu kokonaan hetkeksi, mutta ei se häiritse mua ku seki tuli simuista opittuna täysin rutiinilla.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Riippuu ihan siitä millanen se luistokytkin on (luistaa enemmän tai vähemmän), ja millanen moottorijarru on.
Luistokytkimen iso miinus on se että se on mekaaninen.
Eli toiminta on mitä on/ eri vaihteilla toimii eri tavalla.
Ja lisäksi muuttuu sitten kulumisen myötä, ja vaatii huoltoa/säätöä.
Ja kuluttaa kytkinlevyjä noin ylipäätään.
Esim bimmerin ecun pro softassa voi säätää moottorijarrua sen verran monipuolisesti että luistokytkin on ihan turha:
http://www.mprata.fi/index.php?topic...42497#msg42497
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Miten te saatte kiekat nousemaan pienempää vaihdetta varten silleen, ettei ryntäytä?
En oo koskaan edes kokeillut tota, mutta ei mahdu päänuppiin, että miten se on mahdollista.
cbr600rr -04
Se on HYYYYYYYYYVIN helppo toimenpide, kun sitä vähä aikaa opettelee.
Tiedän että se kuulostaa/tuntuu järjettömältä ku sitä ei ole ikinä tehnyt, mutta se oikeasti on helppo tehdä.
Joskus mulla käy liikenteessä sellanen blippi että pyörä iha hitusen nykäsee eteenpäin mutta se johtuu yksinkertaisesti siitä että ku kierrokset on matalalla katuajossa ni se blippi on hiton pieni minkä se vaatii ni sitä on vaikea säännöstellä.
Radalla kun ajetaan korkeilla kierroksilla ni se blippi on todella helppo. Se kaasun nykäisy on lyhyt ja raju ja samaan aikaan nykästään vaihdevivusta pienemmälle. Kun se rytmi tulee muutaman kokeilemisen jälkeen alitajunnasta ni ei sitä edes mieti, sen vain tekee. Alussa siinä käy monesti se, että blippaa liian vähän --> vaihde putoo vain vapaalle... tai sitte laittaa vähä liian paljon blippiä ja pyörä nykäisee vähän eteenpäin.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Kiitos vastauksista. Tää selvensi hyvin.
Jätän kyllä suosiolla tällaisen harjoittelun ja testaamisen myöhempään vaiheeseen. Keskitän voimat hyviin ajolinjoihin osumisiin
Mutta ehkäpä joskus vois totakin kokeilla.
Onko se helpompaa 2t vai 4t?
Braaaaap
Okei okei. Toiseen suuntaan on tullut vaihdettua ilman kytkintä (ennen shifteriä) ja sen kyllä oppi ihan muutaman kokeilun jälkeen. Täytyy testata tätäkin jossain sopivassa vaiheessa.
cbr600rr -04
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Minä kyllä käytän kytkintä pienemmälle lattaessa ja lähinnä pehmennän sitä nykäisyä tolla blippaamisella. Toinen vaihtoehto on päästää kytkimen liikkeen loppu pehmeästi, mutta tuo blippaustyyli sopii itselle paremmin. Life at lean -hepulla on muistaakseni hyvä video aiheesta. Joku taisi sanoa tuosta old school -tyylistä, että "Pretty useless nowadays, but very cool!"![]()
Kymiring korkattu! Juuri sellainen kuin mitä olin videoista päätellytkin. Ihan ok rata hot lappaamiseen, mutta kisaamiseen surkea.
Hirveetä säätämistä oli kyl koko päivä järkkäreiden toimesta, eikä sähläävät kuskit yhtään sitä kaaosta helpottaneet.
Sain tällä kertaa jopa YHDEN onnistuneen datasession tallennettua. Jälleen ekassa sessiossa RaceDAC päätti vetää vielä päikkärit ennen tositoimia vaikka puhelimen näyttö oli koko ajan päällä. Tokassa sessiossa resetoin RaceChronon asetukset kokonaan ja koitin uudelleen, samaa paskaa edelleen, eli suoraa viivaa data täynnä.
Sit koitin tabletilla ottaa yhteyden ni ekalla yrityksellä RaceDAC antoi palautksena ATE0 ... Sit ku koitin heti perään uudelleen, ni sit tuli dataa. Tästä sitte mietin että mitä jos käynnistän RaceChronolla session, päätän sen samantien ja avaan heti uuden perään.... no sitte onnistui! RaceDAC jopa vaivautui antamaan yhden session dataa.
Noh, neljänteen sessioon toistin kaiken samalla tavalla kuin viime sessiossa, ja tällä kertaa RaceDAC tallensi dataa niin kauan kunnes pääsin pit exitiin asti ja siinä kohtaa sammui RaceDACin valot ja tallentui pelkkää GPS mokkulan dataa....
Alkaa pikkuhiljaa vituttaa tän datan kanssa ku melkee Viking Lotolla vois laittaa oikean rivin vetämään että suostuuko se vitun boksi vaihteeksi antamaan jotain uloskin.
Noh, tässä päivän paras kierros eikä sekään ollut hirveän hyvä. Kauhee ruuhka + yli puolilla tyypeillä linjat täysin hakusessa ja poukkoilivat pitkin rataa... Yks antisankari osti kisaryhmään lipun vakio BlackBirdilläOnneksi päivän ainoa noheva toiminta järkkäreiltä oli liputtaa se jätkä samantien pois sieltä eikä se sitte loppupäivänä mitään ajanutkaan.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Tosta racedakin pätkimisestä. Voisko dagin puskurimuisti tulla täyteen, jos näytteenottotaajuus esim 100hz ja bluetooth vielä tökkii esimerkiksi sen takia että luuri taskussa. Joku täällä foorumilla sanoi ettei gps mokkula toimi jos se takana ja luuri taskussa. Tosin sulla ei kyllä toimi edes setin alussa, mutta siinä pohdittavaa.
K8-1000
Bluetoothin kanssa huomannut ihan nappikuulokkeillakin, että on väliä missä taskussa luuria pitää. Bluetooth ei läpäise ihmistä ja sisällä saattaa toimia heijastusten avulla. Avoimessa ulkoilmassa laitteiden välillä pitäisi olla suora linja ilman ihmistä välissä.
BMW R-NineT -21/-23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Noh, koitetaan Kemorassa sitte se viimeinenkin vaihtoehto että teipataan kännykkä takalevyyn kans.
Vähän kyl veikkaan ettei ole lopullinen syy, ku se välillä antaa pelkästään sen ATE0 palautusarvon terminaalille vaikka tabletti on boxin vieressä.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Tänään hommat meni mallikkaammin, porukka pysyi paremmin radalla, eikä öljyjäkään tarvinnut harjailla. Se lauantai oli kyllä melkoista lehmät kevätlaitumelle -meininkiä, koko ajan joku nutullaan tai pihalla ja muutenkin ajettiin kuin päättömät.
Hemmetisti tossa radalla saa jumpata puolelta toiselle, en ihmette, että MotoGP-ukot vähän vieroksui.
Mjoo, todella mielenkiintoinen ja antoisa juhannus Kemorassa!
Heti Perjantain alkuun t33muki jeesasi mua pudottamaan keulaa 2.4mm ja siinä ohessa sitte puolivahingossa huomattiin yksi syy siihe miksei keula oo tuntunu toimivan kunnolla: Uusi keulakate oli päässyt jarruissa osumaan lokasuojaa vasten, joka oli estänyt etuiskarin painumisen koko matkalla. Siitä sitte porattiin uudet reiät etukatteeseen jotta saatiin pari senttiä katetta ylöspäin, ja muutti koko pyörän luonteen aivan toisenlaiseksi.
Eka setti oli vähä varovainen ku vanhat renkaat alla + keula laskettu + etukate ei ollu enää tiellä, ni ei uskaltanu iha hirveitä tykittää alkuun. Tuntu kuitenki ihan ok:lta, ainoo että perä oli aika levoton suorien päissä kovissa jarruissa. Siispä tiputin preloadia 1mm perästä, ja rauhottui perän käytös kerrasta jarruissa.
Muutaman setin sitte ajelin vanhoilla nakeilla, ja päivän päätteeks lyötiin lappunakit alle Lauantaita varten.
Lauantaina eka setti antoi jo uuden oman ennätyksen, mutten ollu tyytyväinen pyörän käytökseen, vieläki vähä levottoman tuntuinen mutkissa. Pehmensin kummankin pään esijännitystä millin (ja Perjantai-iltana olin vielä kiristäny naksun etupään compia ihan varotoimenpiteenä että hieman jarruttaisi mahdollista pohjaamista). Toi millin tiputus/pehmennys teki pyörästä todella ihanan ajaa. Sai antaa kunnolla kenkää mutkista ulos eikä tehny pomputusta, ei ravistusta, ei tarpeetonta sutimista, eikä keulinu ihan mahdottomasti pitkän suoran nyppylälläkään. Neloseen sai tunkea kaasua aivan eri tahtiin ku ennen ja perä istui nätisti maassa. Samoin T6 jarruun sai painaa jo lähes satasen merkillä ja vieläki taittui sisäreunaan oikein nätisti.
Lopputuloksena enkka parani 0.6 sekuntia (1:12.8 ---> 1:12.2) mutta en vieläkää oo täysin tyytyväinen. Nimittäin pyörä ei vieläkää taitu mutkiin läheskää niin hyvin kuin sen pitäisi. Tästä hyvänä osoituksena se, että kun uusilla nakeilla ajoin läpi T7 (eli karusellin oikea) ja mulla oli jo polvi maassa koko mutkan ja melkein osui jo jalkatappi asfalttiin.... niin Peetu päätti tulla musta ulkokautta ohi.... eli ei pyörä kyllä käänny niin terävästi kuin sen pitäisi.
Kuitenkin upea fiilis oli ekaa kertaa puoleentoista vuoteen ajaa pyörää joka käyttäytyi silleen ku sen pitäisi (poislukien laiska kääntyvyys mutkassa). Tosta on hyvä lähtee säätämään pyörää ja kuskin tekemistä nyt ku alkaa vihdoin löytyy luotto siihe ettei pyörä yritä tappaa koko aikaa. Vielä pitää keulaa laskea (ei esijännitystä vaan putkia) pari milliä jotta sais kääntyvyyttä paremmaks.
Myöski nopeudet kasvoi about kaikkialla rataa oikein nätisti.
Viime vuoden aika ja nopeudet :
1:12.8
pääsuora 197
katsomosuora 242
T3 jarruun 171 (apex 154)
paluusuoran jarru 215
hevosenkengän jarru 140
kahvilan mutkan jarru 170
Tänä vuonna :
1:12.2
Pääsuora 200
Katsomosuora 245
T3 jarruun 180 (apex 161)
paluusuoran jarru 220
hevosenkengän jarru 156
kahvilan jarru 180
Laitan videoo jakoon ku ehdin tekemään. Ja luullakseni selvitin sen RaceChronon ongelman että miksei RaceDAC anna sille dataa välillä ollenkaa (tai sitte antaa suoraa viivaa). Laitan sen tiedon tonne DACin omaan ketjuun... mutta perkele ku on hyvä fiilis ekaa kertaa pitkään aikaan.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Koska topicin otsikko vähän vaatii niin tässä jahdattavaa kawalla höntsäilystä:
1.11.0, eli n, sekunti viime vuoden kisavauhdista:
Pääsuora: 205
Katsomosuora: 257 (vkl paras oli muuten 261,4, mut se tais tulla imusta) Teretulemast ohi siis.
T3 jarruun 190 (apex. 150) Tässä tulee vähän nössöiltyä.
Paluusuoran jarru: 228 (tähän saa kyllä 230+ kisassa)
Hevosenkengän jarru: 153 (tää ei oikein osunu koko vkl jostain syystä)
Kahvilan jarru: 188
Tosin tässä kohtaa on hyvä muistaa, että nuo suoranopeudet ei kerro ihan kaikkea. Enkkakierroksella Suzukilla nopeudet oli paljon lähempänä noita privan nopeuksia, mutta silti mentiin sekunti kovempaa kuin Kawalla. Mut kyllä tossa potenttiaalia on, kun vaan saa suoranopeudet muutettua kierrosajaksi.
Superbike #7
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Hehe joo otsikko vaatii, ja kirittäminen on aina tervetullutta
Aivan jäätäviä vauhteja noilla uusilla vehkeillä saa leivottua.... En sais 257 tonne pitkän suoran päähän vaikka ajaisin sen 50 merkille asti kaasu pohjassa... T1 on vielä pikkasen saumaa tohon 201-202 vauhtiin koska ajoin uudella nakilla T1 jarruun 200 ja silti menin sisäkantin päälle melkeen ku käänty yllättävän nopeesti
Sama toi kahvilan jarru. Noi 1:08 ajat alkaa vaatii tollasia lukemia, mutta en oo tässä elämässä pääsemäs noihin. Kyllä sä Kemoran (ja todennäköisesti muutki radat) viet ihan 3-0 ... Alastarolla ja Botniaringillä veikkaan että pääsen suhteessa kaikkein lähimmäks sua. Kemorassa jos meinaan leipoo enempiä vauhteja suorien päihin ni apexiin täytyy saada lisää vauhtia, ja se onnistuu vain sillä että se pyörä lähtis taipumaan vihaisemmin sisään.
Tämä viikonloppu lupasi kyllä erinomaista tulevaa ajatellen! Ihana oli ajaa toimivaa pyörää.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson