Olis tämmönen 86 mallinen pyörä ja nyt keväällä ei sitten enää lähtenyt pyörimään,kipinä kateissa?Puolat mitattu,jotenkin toisiokäämi antaa välillä 20kohm ja välillä ei.toisesessa kuori halki.kokeiltu Suzukin puolilla ja ei kipinää.Nyt kädet pystyssä ihmetellään ja kun ei ole edes sähkökaaviota,Olisko jollain jotain kaaviota tai ohjetta/neuvoa,mietin nyt boksia olisko se nyt mykkä? tai mikä estää kipinän synnyn kun ei ole edes tukijalka katkaisinta,jonkin verran johtoja on joku räpeltäny niitä abikoja siellä täällä.Kiitos jo etukäteen![]()
Arto Mulari
Aloitetaan yksinkertaisimmasta tarkistuksesta, eli tuleehan puolalle toiseen napaan kiinteä +12v kun sytytysvirta on kytketty? Ilman sitä kipinä irtoaa kovin huonosti vaikka sytkäboksi tekisikin tehtävänsä.
Kaavioita löytyy haulla: https://www.google.com/search?q=Hond...w=1238&bih=904
Hei. puolalle tulee 12 v + napaan tai oikeastaan 9,5 v kun virran kytkee niin valot ja bensapunppu käynistyy se kai laskee jänniteen,on joku ameriikan vientimalli ei saa valoja pois päältä?
Arto Mulari
Tuo 9,5v on kyllä melko vähän. Onko akun navoista mitattuna yhtä huono tilanne? Oletko kokeillut antaa apuvirtaa pyörälle? Matalan jännitteen ongelmaa voisi poissulkea myös syöttämällä tuon plussan hyppyjohdolla suoran akulta käynnistysyrityksen / kipinän tarkastamisen ajan.