Moniin aloittelijan pyöräkyselyihin tullut vastattua että jos joku tietty pyörätyyppi on se mikä kummittelee mielessä niin sitten semmonen pitää hommata - muu olis vaan ittensä kiusaamista. Mutta pitää varautua siihen että todellisuudessa ajokokemus ei ehkä olekaan niin auvoinen kuin oli kuvitellut (mutta ihan heti ei myöskään pidä antaa periksi).
Eli jos 70-lukulainen on se mikä kiinnostaa niin sit semmonen. Tuonikäisistä löytyy sitten jo tarjontaa todellisesesta romusta sellaiseen joka on kunnostettu takaisin uutta vastaavaan kuntoon tai jopa parempaan. Ja kaikkea tältä siltä väliltä. Toki kun suunniteltu käyttö oli cruisailua PK-seudulla niin jos laite laukeaa niin ihan hirvittävissä ongelmissa olla. Mutta silti kandee etsiä mahdollisimman hyväkuntoiseksi laitettu yksilö. Ja sellainen joka ei omana aikaaan ollut se kovin tehomalli vaan peruspyörä paremminkin. Vaikka vanhan sporttipyörän suorituskyky tämän päivän luokituksessa vastaisi lähinnä mopoautoa, niin silti se voi olla aloittelijalle vaikea ja piikikäs ajettava.
http://www.japsistarat.fi on osoite missä näitä harrastavat majailee.
Att tänka innan man talar är som att torka sej i röven innan man skiter... - Arne Anka
tämä kohta vuodesta on täysin väärä kohta ostella 70 pyöriä rauhalliseen kruisailuun.
menee ropaamiseksi, ellei pyörä ole täysin läpikäyty. ja voi mennä siltikin.
mikä tahansa pyörä joka on tyylikäs maksaa jo jotain, koska se on tyylikäs. Halpuus syntyy siitä, että se ei ole tyylikäs ja teknisesti se on painajainen.
eipä silti, on niitä kohtuu hyviäkin klassisen näköisiä pyöriä, joita ei kuitenkaan hirveästi haluta, koska ne on tehottomia tai jotenkin muuten kokeneille liian tylsiä. 750 zephyr ehkä parhaita esimerkkejä. XJR1300(no se ei ole tehoton) jne. Yleensä joku joka esittää 70 luvun pyörää, mutta on tehty 90 luvun lopussa, jolloin se on jo 20v huolettomampi.
itse keskittyisin sinne 2004+ pyöriin. myös klassikoiden haussa.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Vanhoissa pyörissä on se juttu, että ne on vanhoja ja sormia pääsee melko varmasti likaamaan. Vaikka vastaan saattaa tulla yhtä sun toista murhettakin, niin ainakin huoltohommia tarttee harrastaa tyypillisesti max. kolmen tonnin välein.
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * KTM 690 Enduro * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Jos 70-luvun pyörän hankkii kannattaa sitten hankkia myös riittävän isokokoinen ultraäänipesuri. Kaasareiden kanssa on varmasti tehtävää. Muistan elävästi kuinka aikanaan piti saada -76 500 four käymään kunnolla kun niitä suuttimia ja neuloja soviteltiin uusien pakoputkien kanssa. Vähän hitaampaa kun karttojen ropaus dynolla.
FJR -17
Eilen käyty vielä 800cc Honda VFR koeajamassa ja jotenkin tuntui mukavemmalle kun 1200cc Bandit. Olisiko pienemmällä koneella vaikutusta ja lähes olemattomalla ajokokemuksella. Jalat oli hieman enemmän kyykyssä, mutta eiköhän siihenkin nopeasti totu. Ensi viikolla on sitten varmaan ratkaisun paikka.
Ekaan pyörään ei kuitenkaan kannata laittaa kovin montaa tonnia siis euroja sitten kun kaadut ja se tapahtuu yleensä todella hitaassa ajossa niin ei harmita ne vahingot naarmut peilit sun muut pikku kolhut
Vanhalla oppimisen vaikeus
Molemmilla olen ajanu, mutta muistikuva ei ole kovin tuore. Bandun kone vääntää tietysti enemmän, vifferi on hauskempi yläkierroksilla. Bandu tärisee enemmän, viffer on veenelosena levollisen kuuloinen vaikka vähän kiirehtiskin. Alusta taitaa vifferissä olla parempi, bandussa on enemmän budjettipyörän makua. Jos itse olisin noista valitsemassa niin vfr olisi listallani ykkösenä. Jos polvikulma arveluttaa niin jalkatappien siirtosarjoja saa moniin pyöriin Tuskin se eka pyörässä haittaa vaikka kallistusvaraa vähän menettäisikin. Satulankin korottamista voi harkita.
SF 1098S
MTS V4S Sport
Jos mie olisin sie niin sitten unohtaisin kokonaan kaasarivehkeet.
Omien kokemuksien perusteella ruiskupyörien kanssa elämä on ollut huomattavasti helpompaa eikä tarvitse sormia liata.
Mutta osta sellainen pyörä mikä itsestä näyttää ja tuntuu hyvältä, ainahan näitä saa lisää tai vaihdettua toiseen.
Mukavaa puuhaa tämä on![]()
CB 125T-80 > Freccia C12R-90 > GPZ 500R-85 > GS 450-82 > GPz 750-83 > GPZ 500S-88 > RF900R-95 > DL650-04 > Thunderbird 900 Sport-98 > VFR 800 VTEC-04 > BT 1100-04 > GSF 650-08 > ST4s-04 > DL650-10
Nuorena poikana melekeen jo karehriin ku kylillä joku vilisti Hondan CBX 1000 Supersportilla ja mulla hikinen 750 KZ josta puuttu ne kaks pyttyä.No,sitte ku ikää tuloo vielä lisää eikä tartte prätkää ku norttiaskin hakuhun lähiÄrrältä ja notkua siinä nurkis näytillä niin sitte tuo alakaa taas mieles vilikkumahan.Mutta simppeli ja soiva ruuttapeli on heleppo päästellä ja saa keskittyä ajeluhun eikä pajalla olohon.Siinä CBX:säs täyttyys kirun kirun seitkytälukulaisuus ku tuliko myyntihin justihin siinä nurkilla.Mutta omalla fiiliksellä ja vaikka vuokralullalla näpääsöö ensteks niin pääsöö jyvälle mitä mieles vilikkuu.
Akan vanhalla pyörällä
Aamulla sit pitää vissiin ne ostohousut laittaa jalkaan ja koittaa vääntää hyvät kaupat VFR:stä. Samalle päivälle olisi vielä tiedossa Lahen reissu, eli heti reilu 200km ajoa. Onko jotain ihan aloittelijan vinkkejä johonkin kasattu? Vastahan mä kortin ajoin 1997, niin jotain kertauskurssin vois jostain kaivaa. Onko tiedossa pääkaupunkiseudulla mitään? Kattelin toki motorgin at2 kursseja, mutta nekin kaikki päivät osui jo varatulle päiville.
Muutama survi olisi tälle kesälle vielä. Survival advanced, voisi nimestään huolimatta olla alkeita kertailevallekin soveltuva. Ainakin aiemmin siellä ovat pärjännet loistavasti ensimmäistä kesää ajelleet.
http://wp.mp69.fi/kurssipaivamaarat/
Ilmoittautumislinkeistä löytyy näköjään tiedot myös jarru- ja kaarresurvista.
https://ilmo.motoristisurvival.fi/
Tässä vielä linkki tekemääni videoon, jossa selvitetään kuvan ja äänen keinoin, mistä on kyse.
https://youtu.be/6XxW9luVnB8
Ja kakka roiskusi.
http://www.miikavenalainen.net
Joopa joo.
Mitenkäs noihin vanhempiin kasawikoihin ynnä muihin yamasukeihin saa varaosia ? Kaasarin kalvot ja neulaventtiilit, imukurkut, jarrusylinterien tiivisteet, kytkimen massalevyt lienevät kriittisimpiä, ehkä jarrupalatkin. Perus stefat ja laakerit saa laakeriliikkeestä, ketjut ja renkaat on (kait) samoja kuin uusissakin. Tiivisteitäkin voi leikata paperista, poislukien ehkä kannentiiviste. Senkin voinee leikata kuparista.
Polvi aina maassa - ketjua rasvatessa. Delvacin todistaja. Moto Guzzi Nevada, Ex VZ800, Ex LTD440, Ex GSF1200 (kaadettu), Ex ZRX1100(varastettiin), Ex ER-5
Onko noissa vesijäähdytetyissä prätkissä havaittu ongelmia...?
T: Epätietoinenespoosta...![]()
Kun älyttömät käskee haluttomat tekemään mahdottomat, syntyy projekti.
Myytävää; <strong>https://forums.offipalsta.com/album.php?albumid=8912</strong>
Heh, kyllä kaikki 70-luvulta ja vanhemmat pitäis vaan paalata.
Eihän ton ikäiset ihmisetkään enää toimi kunnolla niin samaan paikkaan vaan.
Vuotoja ilmenee kiihtyvällä tahdilla, nivelet rutisee ja paukkuu ja vaikka edessä olis kuinka komeat kurvit, niin eipä vehje ampaisekaan tanakasti niitä kohti.
Ennemmin ostaa kaupasta jonkun uuden härvelin jota joku toinen huoltaa ja mielellään kannattaa pitää sitä vielä tallissa niin ei tule sit ongelmia. Ja pyörän valinta tietenkin järkiperusteilla. Tää on sellanen harrastus, että tunteille ei oo sijaa.
Eiku hei, muistinkin just että jotkut osaa käyttää työkaluja ja haluaa tietynlaisen pyörän, vaikka se olis alkujaan vanha paska.
Kuulemma rakentaminenkin voi olla harrastus
Mulla on ollut/on sopperia, kahviraaseria, kyykkypyörää ja enduroa. Vakiokunnossa, onnistuneesti ja epäonnistuneesti muokattuna ja hauskaa on ollut.
Eli vitut siitä mitä muut ajattelee. Omilla rahoillaan voi ostaa mitä huvittaa ja jos tulee huono ostos, niin ei sitä tarvi jäädä murehtimaan.
Jos ei muut vahingoitu harrastuksessa, niin onko sillä mitään väliä miten sitä harrastaa?
Elämässä jää paljon kokematta jos aina miettii järjellä.
"Kun mä mopolla ajelen, tai telkkaa kattelen, silloin mun päässä nykii"
(Maho Neitsyt - Mikä mun päässä nykii)
Harley Davidson FXR 1983
Honda CB900F Hornet 2004
"Kun mä mopolla ajelen, tai telkkaa kattelen, silloin mun päässä nykii"
(Maho Neitsyt - Mikä mun päässä nykii)
Harley Davidson FXR 1983
Honda CB900F Hornet 2004
Täällä Hämeessä huomataan sarkasmit vasta seuraavana päivänä, oli hymiöitä tai ei....
X-ADV 750 , CRF 300L
eipä niitä hankintapaikkoja paljoa ole mutta vanhojen pyörien ylläpito elättää jonkinmoista joukkoa pienyrittäjiä ympäri palloa ja nykyään kun on internet niin tavoitettavuus ei ole ongelma
esim.
https://classiccarbs.co.uk
http://www.motocarb.com
Mitä tulee vesijäähdytykseen, niin teoriassa se toki lisää vikaantuvien komponettien määrää verrattuna ilmajäähyyn; pumppu, joukko letkuja ja tiivisteitä ym. Mutta käytännössä eroa ei ole.
Att tänka innan man talar är som att torka sej i röven innan man skiter... - Arne Anka