kuvan mukaisia osia? Osa A on nyt ensisijaisesti hakusessa. Lähinnä siis tuo kiinnityssysteemi jolla osat saa toisiinsa kiinni on se mitä haen. Putki voi olla pitempi jne. Putken sisämitta tässä 10mm. Malli tehty käsityökaluilla ja kun useampaa tarvitsen niin aika työlästä tehdä.
Tuskin löytyy tuollaista jos on joku itse keksitty liitos. Minne tuo menee ja voisiko sen korvata jollain mitä maailmasta löytyy valmiina?
ZZR1400
Putkeen menee siis jousi joka pitää osat kiinni. Kiinnitysperiaatetta en uskalla omia, sama on käytössä ainakin joissakin pikakiinnitteisissä sivulaukkutelineissä.
Eli eräänlainen pikakiinnike. Tossahan on sitten sellainen että kestää vetoa sen verran mitä sulla on tota reunaa joku milli jäljellä ja aukeaa jos lähtee liikkumaan vastapäivään. Samanlainen jousi kierre rakenne mitä on esim. lasiputkisulakkeiden sulakepesissä. Enpä usko että löytyy ihan helpolla tuollaista. Mikään DIN tai ISO järjestelmän mukaista ruuvitarviketta tuskin on olemassa. Joku koneen tai jonkun muun osa voi olla.
Voisiko tuon korvata yksikertaisella reikä ja jousisokka yhdistelmällä?
https://images.clasohlson.com/medias...2368630814.jpg
Lisäys: tuli vielä mieleen että jos ei tarvise olla mikään megakestävä niin miten olis 3D printattu osa? Noita 3D printtereitä kun tuntuu vähän joka toisella olevan nykyään.
Viimeksi muokannut: Peking; 25.03.2018 klo 14:12.
ZZR1400
Mallin kanssa amikseen käymään jos määrä on kohtuullinen.
Kylätason kurapyöräilijä.
Jonkun aikaa piti miettiä että missä oon tuon nähnyt, mutta tämähän se:
https://www.jussinmaki.net/autosahko...er/1569-20128/
https://nordic.kramp.com/store/agro-...tem/1300200001
Vastaavia lukituksia on ollut kyllä iät ja ajat työkoneiden suojapelleissä ja luukuissa yms.
Hiukan erinäköisinä toteutuksina.
R1200GS
AVJ#49 -15, -16, -17, -18
Googleta dzus. Sieltä voisi löytyä sopivaa kiinnitettävä.
Lähetetty minun Lenovo TAB 2 A10-70L laitteesta Tapatalkilla
Suzuki V-Strom 800DE -24
Exät:Yamaha Tracer 900 -18, Suzuki GSF1250S -09, Suzuki GSF 1250SA -10, Suzuki GSF 1200S -05, Suzuki GSX750 -00
Bayonet clasp nimellä näyttäs ainakin vastaavan näköisiä, mut pieniä löytyvän.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bayonet_mount
polkupyörä