Eli 05 pikkuninja sytytti vikavalon ja syy on Sub throttle actuator. Open or short circuit.
Eli sanotaanko näitä toisioläpiksi, vai miksi? Joka tapauksessa ruiskurungon ja ilmaboksin välissä on ylimääräiset "kaasuläpät" joita liikuttaa servo ecun ohjaamana ja perustuen kaasun asentoon, kierroslukuun ja ehkä käytettyyn vaihteeseenkin. Tässä vikatatilanteessa läpät ilmeisesti jää kokonaan auki. Persdyno vahvistaa, vetää niin "perkeleesti" keskialueelta jostain viidestä-kuudestatonnista. Pientä pröpäämistä äänissä havaittavissa aivan pintakaasulla ja ehkä moottorijarrussakin, muuten en oikein mitään huomaa, paitsi että ihan kuin kulkua olis jopa enemmän.
Mites nyt? Onko huono ajaa näin. Jostain netistä opin että menis laihalle (liian?) pintakaasulla.
Korjaus tarkoittaa uutta (käytettyä eBaystä) ruiskurunkoa, koska service manuaalin mukaan toisioläppien sensori ja servo on niin tarkkaan tehtaalla asennettu ja säädetty että ei saa itse irroittaa/vaihtaa.
Onko ruiskurunkojen vaihto verrattavissa kaasareiden vaihtoon, pitääkö ottaa jotain huomioon, onko esim jotain bensan painetta järjestelmässä tms. Service manuaalin tulostaminen on vielä kesken, mutta koin yleisellä tasolla...? Fasiliteetit on nyt lähinnä maalattiainen ovella sulkeutuva autokatos jossa pölyäkin voi olla/on kun naapurin puolellekaan ei ole seinää. Vai pitäskö ajaa 250 kilsaa maalle viikonlopuks tekeen homma.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Ei ole kaasareiden vaihtoa kummempaa hommaa, toki sähköjohtoja joutuu irrottelemaan enemmän. Mutta muutoin aika suoraviivainen homma ruiskurunkojen vaihto on. Bensan valumisesta ei tartte olla huolissaan, pumppu pitää aineet tankin puolella, letkuista valuu se muutama tippa mitä niihin mahtuu. Letkuja (tai oikeastaan ne on kyllä putkia, mutta enivei) takaisin asentaessa vaan tarkkana että liittimet lukittuu kunnolla, niin ei pääse bensa virtaamaan koko mopon päälle.
Tai kannattaako alkaa runkoja vaihtamaan, jos kerta toimii hyvin ilman toisioläppiäkin? Ruuvaa toisioläpät kokonaan irti ja hommaa ebaystä servo sinne surisemaan itsekseen, pääsee helpommalla ja ehkä halvemmallakin? Tai jos servo oliskin ehjä ja löytää sen piuhan mikä on poikki tai maissa, niin pääsee tietysti kaikkein vähimmällä tekemisellä, eli kannattaa ne servon johdot mitata alkuunsa.
1835
Tässä on just tää että kun ei ole oikein mitään osaamistä näistä uusista laitteista... ruiskurungot aika sopuhintaisia eBayssä.
Mutta kannattaako runkoja hommata ilman suuttimia? Eli vanhasta ne kyllä saa, mutta onko odotettavissa vuotavia ruiskun o-renkaita tms. esim. jotain pehmeitä ruuveja liimattu lukitteella tehtaassa.. tai vastaavaa.. taitaa olla paras hommata samalla runko missä suuttimet kiinni. Niin hirveesti enempää maksa.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Ei siellä yleensä ole mitään mikä suuttimia irrottaessa räjähtäisi käsille, eli nekin menee ihan pura ja kokoa -periaatteella. En ole just tuollaisesta moposta suuttimia irrottanut, mutta saman ikäisistä Kawasakeista kyllä, tuskin tuohonkaan ovat sen kummempia miinoja viritelleet.
Mutta yksi mikä tuossa tuli mieleen, olisi selvittää saako tuosta ECUsta ohjelmoitua noi toisioläpät pois toiminnasta. Woolichin softalla pystyy ainakin säätämään toisioläppiä, mutta saako kokonaan pois siihen liittyvän ECUsta ja vaatiiko se kuitenkin sen ehjän servon, niin se onkin kinkkisempi. Varmaan joku Woolichilla säätävä osaisi tuohon vastauksen antaa...
1835
Kyllä juu ontarkoitus räpätä vähän johtojakin. Tosin varmaan paljon muuta kohtaa ole kuin liitin mikä vois olla ongelma. Ehkä. Netistä kun lukee niin meinaavat että keskirekisteri vois olla vetävämpi ilman toisioläppiä. Aika vähän on ajoa alla, mutta en ehkä mee väittään vastaan. Iloisesti kulkee. Mutta kun ei ole nyt aikaa säätää ja rahatki meni jo, niin kätetty ruiskurunko tulossa, seiittemänkymppiä makso. No, kokeillaan, ehkä saan sen asennettua vähän heikommissakin remppaolosuhteissa. Tarttis varmaan ostaa joku työkalusettisalkku, kun tuo vakiotalli on nykyään niin kaukana.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Säädöt menee ihan vituiks ja samoin myös hyvä kaasunvaste, jos poistat läpät. Saattaa tuntua persdynossa tehokkaammalta, mutta todellisuus voi olla aika erilainen.
Perus ECU flashaus + quickshifterin aktivointi onnistuu GSX-R 1000 K5-L1 ja 600/750 K6-L5
En tiedä millä periaatteella noi suzukissa tai kawassa toimii, taitaa vähän riippua vuosimallistakin.
Korpiahon vanhassa K2 tonnisessa suzukissa oli Siukolan tekemä kone jossa toisioläpät oli lukittu auki-asentoon. Oli kyl voimaa siinä vehkeessä vähän liikaakin. Toki puhdas ratakäyttö on tietysti eri kun katuajelu. Säätöhommat tietysti pitää tehdä täysin uusiksi jos noi jättää pois käytöstä.
- T -
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Vakiona noilla toisioläpillä ei ole oikeastaan muuta tarkoitusta kuin pehmentää koneen käytöstä. Eli toisin sanoen rajoittaa ilman virtausta varsinkin ala ja keskialueella, silloin kun kuski vääntää lisää kaasua. Ja ecun polttoaineen syötön säädöt on vakiossa tietty sen mukaiset. Muistaakseni -05 kawassa noi toisioläpät aukee kokonaan vasta jossain 11000RPM, vaikka vetää sinkki kireellä/ ensiöläpät täysin auki.
Jos noi toisioläpät poistaa käytöstä, niin kone kyllä vastaa kaasuun huomattavasti herkemmin, mutta ala ja keskialueen seokset on laihalla, joka vielä entisestään lisää koneen kulmikasta luonnetta. Eli vaatii seoksien säädön.
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Käsittämätöntä mutta läppärungot on vissiin tuusulassa. Oli ups:n kuriiri jättänyt lapun, hyvin on liikkunut kun sunnuntai-illalla briteistä tilasin. Tarttee varmaan alkaa lukemaan tota servicemanuaalia..
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Mjoo'oh, sieltähän löytyi ekaks aivan jumalattoman likainen ilmansuodatin, jonka epäilin oikeesti olevan alkuperäinen, napautin suurimman köntsät piha-asvaltille ja meinasin heittää molokkiin mutta jätin kuitenkin tallinseinälle.. kunnes kävi mielessä että ei sunkaan se voi olla.. ja olihan se sit kuitenkin pestävä K&N. Paisarin toinen kiinnike oli katkennut, eli tüv hyväksyttävää nippusidettä tms. katellessa.. ja kun vanha ruiskurunko lähti käteen suuren ihastuksen siivittämänä, että miten helposti kaasuvaijerit tuossa lähteekään irti... niin vetävä kaasuvaijeri oli enää parin säikeen varassa...Pientä laittoa siis tiedossa taas...
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Laite käy taas. Vikavalo palaa edelleen.Luin koodin vikavalon vilkkumisesta itte (kahdesti) ja se on 63, eli äänenvaimentimen läpän servo (systeemi poistettu koska slipari), eikä 62 mikä on tuo toisioläppävika. Mietin vaan.... no, tuli ainakin huomattua ja vaihdettua katkeamispisteessä oleva kaasuvaijeri ja pestyä ilmanputsari.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)