jalka.jpg
Kuvat jalastani ovat viime elokuulta. OIkealla tilanne ennen leikkausta. Kaaduin silmänräpäyksessä aika pystyasennosta tonttiin radalla, ajatus kaadosta muodostui ja sitten jo paukkui. Oikea jalka jäi moottoripyörän ja asfaltin väliin, jonka jälkeen matka jatkui liukumalla kunnes radan reuna tuli vastaan. Voimia oli aika paljon, GPS:n mukaan lähtönopeus oli vähän vaille 150 km/h. Liukuessa ajosaaapas ns. kului loppuun. Muut osat kropasta pääsivät kääntymään, mutta jalkaterä ei. Rytinässä kierähdin kyljeltäni selälleni. Lopputuloksena jalkapöytä kääntyi sisäänpäin, jolloin lähes jokainen luu jalkapöydässä joko katkesi tai siirtyi paikaltaan. Lisäksi jalkaan tuli pieni, mutta syvä palohaava. Tuon takia ensin luultiin, että kyseessä on avomurtuma.
Muita vaurioita otti oikea solisluu, joka meni viiteen palaseen. Kaksi kylkiluuta murtui ja samoin kaksi hammasta. Oikea käsi otti suojien alla hyvä iskun ja mustelma oli olkapäästä ranteeseen ja kyynäpäässä on nyt ns. ikuinen mustelma. Samoin kävi oikealle lonkalle. Kypärä otti osumaa joka puolelta ja osa kuiduista hieroitui pois, pl. keskellä visiiriä on kirkas alue. Nahkapuku on kulunut, mutta se ei mennyt puhki mistään kohdasta ja puvun suojat pelastivat oikean käsivarren ja lonkan enemmiltä murtumilta. Selkää suojasi erillinen panssari, joten ei tarvitse arpoa selkärangan vammoja. Samoin nahkaiset ja vahvistetut ajohanskat ovat ns. lopussa, mutta eivät menneet puhki ja sormet ovat tallella.
Oli miten oli, niin selvää on, että pelkillä lenkkareilla ajellessa jalkaa ei olisi enää ollenkaan. Samoin ilman muita varusteita tuskin tarvitsisi tässä kirjoitella. Totta puhuen uskon, että nahkapuku pelasti sen, että suojat eivät päässeet kierähtämään paikaltaan ja nahka kesti kulutuksen, että ei tarvinnut omaa ihoa vedellä asfalttiin. Tekstiilipuvun kanssa voisi olla toisin.
Jalkapöydän murskaantuminen on vittumainen korjata. Luita on älytön läjä, kirurgi asetteli luita ja titaania 6 tuntia. Tällä hetkellä näyttää aika hyvältä, jatkuvaa kipua ei enää ole ja opettelen kävelemään. 2,5 kk meni pyörätuolissa ja sängyssä kärvistellessä. Jalka on osin tunnoton, kun hermoratoja katkesi. Kestää pitkään, että jalkapöytä ja nilkka saavat liikkuvuutta ja joustoa. Juoksemaan tuskin pystyn enää koskaan ja epävarmaa on sekin taipuuko nilkka ja päkiä kyykyn ajoasentoon.
Joten harkitse toisenkin kerran, kun kesäkuumalla ajosaappaat tuntuvat epämiellyttäviltä. Lenkkariin puettu jalka rotvallin ja mopon välissä on entinen jalka!
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Zemppiä… ja erityisesti kärsivällisyyttä!
Tuota jälkimmäistä kaivataan lähes loputtomasti
kun "vain" jalkapöytä/nilkka ottaa kunnolla osumaa.
Nää tarinat on valitettavan tarpeellisia kaikenlaisille
motoristeille ja pitää nostaa hattua niiden jakajille.
Enemmän ja pitempäänkin ajaneilla.... ja paljon kontanneillakin
kuskeilla iskee kiusallisen helposti erilaista "tarkkaavaisuusongelmaa"....
johon mopoilussa ei ole oikeastaan koskaan varaa.
Aina välillä toki sattuu ja tapahtuu vaikka kuinka koittaa olla
hereillä ja läsnä erilaisten ajoon liittyvien asioiden suhteen.
Aina ei ihan kanna se, että "ei tuonne hölmöilemään mennä".
Seurausten suhteen on kuitenkin paljon tehtävissä.....
kuten NOx tuossa hienosti tuo esiin.
t. nimimerkki: Ennemmin juon vaikka maitoa.... kuin ajan ilman solkimonoja![]()
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Kiitos hyvästä kirjoituksesta. Herättää ajatuksia, vaikka itse aina ajankin "täydet" varusteet päällä. Kannattaa kaikkien lukea ajatuksella.
Tsemppiä ja paranemista. Kesällä nähdään![]()
"The only easy day was yesterday."
2012 S1000RR
GSX-R 750 K8 (ex)
Toivottavasti paranemiset etenevät hyvin! Kiitos, oli hyvä kirjoitus. Itse myös liputan hyvin ajovarusteiden perään!
Jos olisi mahdollisuus saada kuvia hittiä ottaneista ajovarusteista (kypärä, kengät, hanskat, puku ym), niin olisi erittäin mielenkiintoista nähdä, miltä ne näyttää.
Itselläni on kypärä mennyt melko huonoon kuntoon ja sen kuvaa välillä näyttänyt henkilöille, jotka arpoo, minkälaisen kypärän meinaavat ostaa. Avaa kummasti silmiä. Nahkapuvuista tykkään myös. Pitää suojat paikallaan ja vaikka olen kaatunut asfaltilla useasti (radalla ja kadulla), niin nahkapuvut eivät ole kärsineet nimeksikään.
Braaaaap
Tsemppiä paranemiseen!
Täyttä asiaa- varusteissa eikä vakuutuksissa pidä tinkiä!
Itse olin 7 kk pois töistä kaaduttuani Kemorassa, liikennevakuutus korvasi myös ansionmenetykset. Olisi ollut karua aikaa ilman vakuutusta.
Ranne leikattu kahdesti, töitä pystyn tekemään mutta ajamisesta ei tule oikein mitään kun vasen ranne ei käänny nivelestä juuri mihinkään suuntaan- roikkuminen ei onnistu eikä jarrutuksissa voi ottaa kunnollista tukea tangosta.
Hyvä kertomus. Tsemppiä paranemiseen.
Ja kyllä se juokseminenkin ja osien notkeus sieltä voi tullakin, sitä paranee ajan kanssa välillä omituisen hyvin.
Testi
Ai tana, noiks se meni. Tsemppiä kuntoutukseen. Hommaat kulmaraudan, ni ei tartte nilkkaa taivuttaa.![]()
<p>Karvanen REXERI Suzuki T-250 -71 Kawasakit: A7 Avanger 350 -71 H1 Mach III (H1B) 500 -73 Z500 -80 ZRX 1200 -04</p>
Hieno kirjoitus tärkeästä asiasta. Itse en koe että kunnon hanskat ja ajosaappaat olisivat epämukavat esimerkiksi helteellä. Nehän on enemmänkin vähän reteetAjotakki on itsellä sellainen, joka helteellä tahtoo lähteä ja lähteekin usein pois. Saappaat ja handut ovat myös osa hyvää ajotuntumaa. Hyvillä bootseilla on hyvä ajaa.
Exät: Honda ST70,SL125S,CB125T,CB125TD,MTX125R,CB250RS,CB250N, CB400N,FT500,CB750K,VF750F,VFR750F(2),CB900F,VF100 0F2,CBR1000F(4),CBR1100XX(2).Yamaha DT125MX,DT125R,RD125LC(2),RD250LC,RD350LC(2),XJ750 SECA,XJ900.Kawasaki Z500, GPZ900R(2),GPZ1000RX.
Saako kysyä, että mitkä popot oli jalassa tässä kaadossa? Hyvissäkin kengissä kun on isoja eroja suojaavuudessa eri tilanteissa.
Superbike #7
Dainesen saappaat. Malli ei ole enää myynnissä, mutta tuossa vastaava saapas: https://www.jsaccessories.co.uk/buy/...ots-black/8985
Jalkaan kohdistuneen iskusta johtuvat tuhot tulivat jalkapäydän päältä tuohon kohdaan, jossa saappaissa on vaihdepolkimen vahvistus. Kiertoliikkeestä johtuvat vammat tulivat puolestaan siitä, että jalka kertyi saappaan sisällä. Saapas ei katkennut.
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Ikävä juttu tuo.
Itse päässyt jo takaisin töihin. Parin viikon päästä leikataan solisluu vielä kerran. Se ja titaanit katkesivat uudestaan.
Onko tuosta kaadostasi kuinka kauan?
Oletko kokeillyt gyropalloa ranteen vetreyttämiseen: https://www.coolstuff.fi/Powerball
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Täytyypä verrattain tuoreena motoristina tarkastella omia varustevalintoja uudelleen vaikka jonkin verran ajatusta ja rahaa niihin onkin uhrattu. Tuli sellainen fiilis että ei välttämättä tarpeeksi. Kaikkea hyvää paranemiseen ja muutenkin![]()
Tapahtui 16.6.2017. Hyvin alkoi toisen leikkauksen jälkeen kuntoutumaan, alkuvuodesta 2018; näytti tosi hyvältä muutaman kuukauden, jonka jälkeen, ilman että pystyisi löytämään mitään tapahtumaa, syytä tms alkoi kipeytymään ja takasin tulleet voimat katosivat ja sillä tiellä mennään edelleen. Rannetukea käytän salilla että edes kättä saa treenattua ja hiihtäminen (luistelu) onnistuu nippanappa ilman että äityy älyttömän kipeäksi. Ranteessa on ollut siinä yläpuolella nivelen kohdalla reipas turvotus kaiken aikaa eli joku tossa mättää.
Kuvien perusteella rakenteellista estettä liikkuvuuden kohentamiselle ei pitäisi olla mutta ei vaan etene. Ranteesta, peukalon tyvestä, poistettiin osa luuta ja lonkasta otettiin ’varaosa’ joka luudutettiin paikoilleen- odotusarvoja ei alunperinkään ollut saada palautettua alkuperäistä liikerataa vaan rajoitetumpi versio mutta nyt on aika tönkkö tilanne. Titaanit poistettiin lokakuussa ja odotukset olivat korkealla että tilanne alkaisi kirjautumaan mutta ei auttanut.
Tuo jälkimmäinen leikkaus tehtiin siksi että ensimmäisen leikkauksen jälkeen luut olivat totaalisen virheasentoon luutuneita, eikä paluuta takaisin enää ollut.
Korjausleikkaus tehtiin yksityisellä spesialistilla, kiitos liikennevakuutuksen.
Toivoa ei olla heitetty ja radallekin pitää palata ja ajaa sen mitä pystyy, kisahommat näyttäisivät olevan ajetut.
Kannattaa käydä faskia-hieronnassa jos et ole vielä käynyt. Siinä manipuloidaan sidekudoksia, mällin ja leikkausten tuloksena niihin kuulemma kasvaa kiinnikkeitä vääriin kohtiin. Käsittelijä löytää ne näppituntumalta, ovat kipeitä, mutta hetken ropaamisen jälkeen katoavat kuin taikaiskusta. Itselleni siitä oli hyötyä.
SF 1098S
MTS V4S Sport
Ranne on liikkuvaista sorttia, tai pitäisi olla, jotta varmasti haittaa kaikkea tekemistä. Usein loukkaantumisista ajatellaan, että pikkujuttu, meni vain ranne eikä mitään vakavaa. Kuitenkin juuri kaikki liikkumiseen ja työskentelyyn vaikuttavat nivelistö ja luusto on suuri haitta, kun niissä on vikaa.
Kun lonkasta otettiin pala (vai lantiosta?), niin oliko se kuinka iso juttu? Sillä kyselen, että parin viikon päästä sama edessä, kun solisluuhun otetaan jatkopala lantiosta.
Tsemppiä!
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Suosittelen kunnon saappaita ja rintapanssaria ja selkäpanssaria (tai niiden yhdistelmää). Se kuralappu, joka on monessa takissa vakiona, on toki jotain, mutta kunnon panssari suojaa isommalta alueelta.
Ajoasu päällä kannattaa kokeilla pysyvätkö suojat paikallaan, jos vääntää asun päältä. Vaikka kyynärsuojaa. Jos suoja pyorii puvun mukana, niin ei toimi kunnolla.
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Oliko mopossa vakio jalkatapit, eli taittuvat? Mietin tässä aiemmin jälkiasennussettien kiinteitä tappeja ja sen merkitystä. Ensimmäisenä tuli mieleen että jalka ei välttämättä kaadossa ota yhtä isosti osumaa kun tappi jättää tilaa mopon ja asfaltin väliin vai onko tuossa suunnittelussa takana jokin muu idea?
K8-1000
^
Parempi tuntuma mopoon, kun ei oo kumia ja niveliä välissä.
Saappaita on hyviä, ja sit on Daytonan rääräämalli. Ei oo halpa.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Mullakin katkesi saranoitu jalkatappi siististi juuresta (ei onneksi ollut jalka mopon ja maan välissä). Eli kiinteistä tapeista ei taida olla mitään hupia tässä suhteessa. Kaatumaraudoilla varmaan olisi ollut ainakin moottorin poskea suojaava vaikutus. Onko niistä mitään iloa kuskille vai peräti haittaa riippunee raudasta ja olosuhteista.
Polvi aina maassa - ketjua rasvatessa. Delvacin todistaja. Moto Guzzi Nevada, Ex VZ800, Ex LTD440, Ex GSF1200 (kaadettu), Ex ZRX1100(varastettiin), Ex ER-5
Minulta otettiin selkään varaosaa suoliluusta, joka lienee samaa seutua kun lonkka tai lantio. Leikkaushaava oli selänpuolella melko läheltä rankaa. En tiedä vaikuttaako tuo asennuspaikka siihen miltä puolelta raapaisevat varapalat. Haava oli parantumisenkin jälkeen melko iso monttu, ihan kuin joku kandi olisi saanut riipaista ensimmäiset tikit elävään olentoon.
Tuosta on kohta kulunut kymmenen vuotta ja muistikuvat on hiukkasen himmentyneet. Muistelen, että se aristi enemmän kuin selkä, mutta ei mitään pahaa. Sun kohdalla tuskin ylittää kipukynnystä.
Omasta puolesta myös paljon tsemppiä teille jokaiselle![]()
Mukavaa lukea ystävällisiä, tsemppaavia viestejä
Niin paljon nykyään pottuillaan esim fb tai lehtien kommenttikentissä![]()
Mitä yhteistä on sairaalla ja M.A Nummisen äänellä?
Kummallekin toivotaan pikaista paranemista.