Tulokset 1:stä 16:een 16:sta
  1. #1
    To aamulla lento Alpeille pärräämään viikoksi Koepakkauksessa kypärä ei oikein sovi käsimatkatavara-laukkuun. Kai Finski antaa sen ottaa erikseen tuon pakaasin lisäksi koneeseen? Kun ei viitsisi laittaa laukkua ruumaan.
    Yamaha RD125 -74 -> Honda VT750C -98 -> Suzuki GSX750F -00 ->Honda CBR 1100 XX -01 -> *Kawasaki ZX-6R -06 ->Honda CBR 1000RR Fireblade -08

    'Boredom is a big killer of men'
    Buster Martin, 100, Britain's oldest worker
  2. #2
    Kannattaa varmistaa asia Finavialta! Kyllähän kypärällä kuitenkin saa pilotin kolkattua ja koneen kaapattua... Hulluks on menny tämä lentoliikenne!
    <p> Honda CBR 600F - R.I.P Suzuki GSX-R 1000 - kierrätyksessä Yamaha YZF R1 - jatkohoidossa Kawasaki Z1000SX - kaivaten Kawasaki ER-5 - myyty rahapulassa ;)</p>
  3. #3
    Pari vuotta sitten oli kypärä repussa käsimatkatavarana ihan ok. Toki säännöt on muuttunu moneen kertaan sen jälkeen.
  4. #4
    Itselläni ei ole ollut mitään ongelmia viedä kypärää käsimatkatavarana repun lisäksi. Muistaakseni myös Finnairilla olen lentänyt kypärä käsimatkatavarana, ehkä....

    Lainaus Finnairin sivuilta:

    Sallittu määrä käsimatkatavaraa:
    * Bisnesluokassa, sekä Finnair Plus Platinum-, Gold- ja Silver- jäsenillä matkustusluokasta riippumatta 1 laukku, jonka ulkomitta on enintään 56 x 45 x 25 cm, sekä 1 salkku tai kannettava tietokone. Yhteensä 2 laukkua joiden yhteispaino saa olla enintään 10 kg.
    * Turistiluokassa, oneclass-lennoilla, kotimaanlennoilla ja Lomalennoilla 1 laukku, jonka ulkomitta on enintään 56 x 45 x 25 cm. Yhteensä 1 laukku, jonka paino saa olla 8 kg.

    Mutta edelleen itselleni ei ole missään tuottanut ongelmia repun ja kypärän koneeseen vieminen. Ja ainahan mä voisin nimittää kypäräpussia käsilaukuksi jos joku asiaan puuttuisi



    -nomen est omen-
  5. #5
    Me pärräiltiin vaimon kanssa goalla tuossa helmikuussa. Pakattiin vanhoja kypäriä vuosien varrelta ihan normi matkalaukkuihin, juuri ja juuri mahtui. Ajettiin sitten rinkimme ja kotiinpaluuvaiheessa lahjoitettiin niistä huonompi pois ja toinen tuli vielä takas, kun kilot sen salli. Mutta on kyllä kumma jos ei käsimatkatavarana sais tuoda, kun meitsi toi extrana penkkiä korkeemman djemben :-)
    CBR 1000F -89
  6. #6
    Vuosi sitten tarkistin asian Finavialta ja vastaus oli yksiselitteinen, kypärän saa viedä matkustamoon käsimatkatavarana..
    Virheitä jo vuodesta -81
  7. #7
    Nythän kysymys taisikin olla siitä saako käsimatkatavarana viedä kypärän ja tavallisen laukun, eli periaatteessa 2 käsimatkatavaraa.
    -nomen est omen-
  8. #8
    laittaa sen kypärän pussiin ja tunkee sen kypärän täyteen kamaa. Mullakin djembe oli aivan tukossa likasia vaatteita ja niiden seassa hieman painavampaa tavaraa :-)

    Tai oikeestaan laita se kypärä päähän ja sano et sä oot stig.



    CBR 1000F -89
  9. #9
    Jovvain..



    Menee niitä "pieniä" käsimatkatavaroita kolmekin kpl:tta ja paat sen vaan sinne jalkatilaan, penkin alle jos ei hattuhyllylle enää mahdu ? Hyvä kypärähuppu tietysti kannattaa ottaa niin ei visiiri naarmuunnu....rakenlou !

    Oikia meininki !
  10. #10
    Olen kuljettanut kypärää toisena käsimatkatavarana useita kertoja, ainakin Finnairilla, Lufthansalla, Air Francella, Air Indialla, Americanilla ja Qantasilla.

    Periaatteessahan käsimatkatavaroita kai saisi olla vain 1 artikkeli, mutta eivät käytännössä ole tuohon puuttuneet, enkä muista, että ikinä olisi tullut asiasta sanomista.

    Edit: jaa eipä tuo 1 artikkelikaan taida ihan pitää paikkaansa, saahan monesti esim. läppäriä kuljettaa erikseen.



    - Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
    25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
  11. #11
    YCC #666 Juutana:n avatar
    Moderaattori
    Liittyi Aug 2007
    Epsoo
    MotOrg ry jäsen
    Lainaa (pecha @ Heinä. 09 2008,08:13) kirjoitti
    Olen kuljettanut kypärää toisena käsimatkatavarana useita kertoja, ainakin Finnairilla, Lufthansalla, Air Francella, Air Indialla, Americanilla ja Qantasilla.

    Periaatteessahan käsimatkatavaroita kai saisi olla vain 1 artikkeli, mutta eivät käytännössä ole tuohon puuttuneet, enkä muista, että ikinä olisi tullut asiasta sanomista.

    Edit: jaa eipä tuo 1 artikkelikaan taida ihan pitää paikkaansa, saahan monesti esim. läppäriä kuljettaa erikseen.
    Juurikin näin. Noissa määrissä löytyy aika helposti joustoa jos lentokenttävirkailijalla on hyvä päivä. Jos sillä on puolestaan hiekkaa ulkosynnyttimissä, niin mikään ei mene läpi.

    Itse olen vienyt käsimatkatavaroissa kerralla mm 2 läppäriä, kameralaukun ja suurehkon asiakirjasalkun kokoisen tarkkuuslaserin. Toinen läppäreistä oli reppuun sullottuna. Kyllä joka tarkastuspisteessä tuli kähinää, että on liikaa käsimatkatavaroita, mutta kun selitti että esim. laserin arvo ylitti virkailijan bruttokuukausipalkan, niin kummasti irtosi lupa ottaa se mukaan matkustamoon. Ongelmia olisi tullut satavarmasti jos joku laukuista olisi painanut yli 8 kiloa. Kaikki laukut nimittäin punnitiin useampaan kertaan...

    Summasummarum: Joo, mukaan vaan matkustamoon. Jos joku kyselee, niin keskustele asiallisesti. Yleensä asioilla on tapana järjestyä.
    Moottoripyörät ovat kuin tyttöystäviä. Moottoripyöriin vain panostetaan enemmän aikaa ja rahaa..
  12. #12
    Jouluna kulki kypärä käsimatkatavaralaukussa kanarialle ilman mitään ongelmia. Eli nou hätä, kunhan et hirveesti ota tavaraa lisäksi mukaan. Muu tavara kylmästi vaan ruumaan.



    premier

    emeritus
  13. #13
    Jos nyt vielä varmistuksen varmistuksen varmistusta...

    Tuossa pari viikkoa sitten ihan hyvin meni kypärä käsimatkatavaroissa Saksaan, kukaan ei edes kahta kertaa katsonut sitä joten mukaan vaan
    TBD
    --------------------
    Honda CBR 1100 XX
    Honda CBF 1000 F
    Triumph Sprint ST 1050
    Suzuki GSX-F 750
  14. #14
    Mites tänä päivänä asian kanssa? Lento budabestiin ja yksi välilasku vielä matkalla. Olis vaan niin paljon helpompaa jos olis yks reppu ja kypärä kädessä, eikä mitään ruumassa.
    Kawa Z1000SX
    Exät:Yamaha R1,Kawa ZX-6RR (rata), Honda CB1000R, GSX-R750 K7, Honda VFR800, CBR600F
  15. #15
    Lainaa JuSu1978 kirjoitti Katso viesti
    Mites tänä päivänä asian kanssa? Lento budabestiin ja yksi välilasku vielä matkalla. Olis vaan niin paljon helpompaa jos olis yks reppu ja kypärä kädessä, eikä mitään ruumassa.
    Ainakin AirBalticilla näkyy pääsevän kypärän+laukun kanssa matkustamoon, oli juhannusviikolla jotkut suomalaiset matkalla Riikan kautta jonnekin
    Ktm 1290 SAS 06/2022
    Honda Forza 350 09/23
    Kymco MXU 700 12/2022 lumitöissä
  16.  
  17. #16
    Lainaa JuSu1978 kirjoitti Katso viesti
    Mites tänä päivänä asian kanssa? Lento budabestiin ja yksi välilasku vielä matkalla. Olis vaan niin paljon helpompaa jos olis yks reppu ja kypärä kädessä, eikä mitään ruumassa.
    SAS ja Norwegianin kanssa toiminut ilman ongelmia, tosin reppu ollut mini-reppu.