Kawasaki GPZ 500 -97, *Honda CBR 1000 -93, Honda CBR 1100 XX -00, Honda CBR 1100 XX -05 ,Kawasaki ZZR 1400 -07 * *
Iron Butt *3x SS 1000, 4x SS 1600K, SS 2000K * * * * * * * * * *
MC TOUR *
N,EST,DK,D,A,I,HR,SLO,SK,CZ,PL,LV,LT,CH,F,SM,VA,S, SF
Olen sitä mieltä, että jos poliisia lähtee karkuun, niin silloin pitäisi poliisilla olla oikeus ampua, jos kerran ei tottele pysähtymiskäskyä!
R.I.P Jaska - Motoristi
Asiantuntijalausuntoja kalliilla, takuuta ei anneta!
Romu on rautaa ja rauta on romua - romurautaa!
Kerrankin samaa mieltä ku Pave.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Life may begin at 30, but it doesn't get real interesting until after 50.
Helvetti, mikä idiootti..
Vastaava teko jenkeissä, niin mönkkärikuski istuisi seuraavat 30 vuotta. Täällä saanee kolme vuotta, joka tarkoittaa käytännössä yhtä vuotta.
S1000XR ja Winha 340. Aiempia K1300S, K16GT, K1200S, K1200RS x 2, Virago 1100, Kawasaki Mach III, Suzuki T250, Yamaha DT125, Mz 125 jne..
Route 66 - 2006.
R.I.P Jaska - Motoristi
Asiantuntijalausuntoja kalliilla, takuuta ei anneta!
Romu on rautaa ja rauta on romua - romurautaa!
Iltalehden videolta poimittu: puolustusasianajajan mukaan kyseessä oli VAHINKO ! Ja "vahinko" tapahtui selkeästi 2 kertaa.
Millä vitulla nää ihmiset pystyy nukkumaan yönsä, kun ne koittaa puolustaa näitä idiootteja. Toi oli ihan yhtä puhdas vahinko, kun venäläinen itsemurha: 11 laukausta omaan päähän.
Tapon yritys, josta seuraa pysyvä vamma, kuten tässä, korotettuna viranomaisen vastustamisella pitäisi olla rankaistavuudeltaan murhaan verrattavissa. My opinion.
"The only easy day was yesterday."
2012 S1000RR
GSX-R 750 K8 (ex)
R.I.P Jaska - Motoristi
Asiantuntijalausuntoja kalliilla, takuuta ei anneta!
Romu on rautaa ja rauta on romua - romurautaa!
Olipa brutaali video.
Kaikenmoista mestaria tuolla ajelee
Suzuki gsx-r K6 rata
Suzuki Hayabusa katu
Ilman sarvia ja yhtään poliisia väheksymättä, mutta.
Oliko se tehtävän kannalta ihan pakko yrittää moottoripyörällä mutkittelevan ja videon perusteella ajotaitoisen kuljettajan ohjastaman mönkijän vierelle, kun poliisiauto pysyi noin hyvin kannassa kiinni?
Toki mönkijäkuskin teko oli niin suurta typeryyttä osoittava, että toivottavasti siellä vankilassa ei näytetä yhtään hollywoodin takaa-ajoleffaa.
En halua puolustella tekoa, mutta veikkaan että yllättävän monesta, itseään järkevänä pitävästä ihmisestä löytyy ainekset tuommoiseen temppuun.
Se mitä siellä päänupissa tapahtuu kun jostain kivikaudelta sinne jäänyt "pakene henkesi edestä"-koodinpätkä alkaa ohjata toimintaa, ei sohvalla istuessa avaudu.
Kyllä se kiltti Puppekin puree kun pelottaa tarpeeksi, oli järkevää syytä tai ei.
Sitten kun takaa-ajavilla sattuu toinen kivikautinen koodinpätkä levysoittimeen, niin näin siinä välillä käy. Harmi että tuollaisin seurauksin.
Pakenis vaikka henkensä edestä jos siltä tuntuu, ja eikös tuollaisella mönkkärillä nyt pääse vähän muuallekin kuin vain pelkkää asfalttitietä pitkin!
Muistaaksenio tuolla videolla kanssa poliisi seurasi pitkään perässä mutta lopulta kaveri ajoi pihalle itse?
Ja mitä noita on ollut muitakin, niin reilu pakeneminen on vielä "ymmärrettävää", mutta ei tuollainen.... siitä kun kuitenkin jää kiinni!
R.I.P Jaska - Motoristi
Asiantuntijalausuntoja kalliilla, takuuta ei anneta!
Romu on rautaa ja rauta on romua - romurautaa!
Kun kerta ylinopeutta ajava nykyään tuomitaan syylliseksi, vaikka se törmäisi "STOP-merkin" takaan tulevaan, niin miten olisi, jos tuommoisessa tilanteessa oma auto ajautuisi rätkän ohitushetkellä hiukan vasemmalle...
Mahtasko selvitä sakoilla vai tulisko pelkkä puhuttelu?
En siis sitä, että haluaisin tehdä niin, mutta jos näin sattuisi käymään ja rätkä olisi pöpelikössä ja kuski hengetön.
R.I.P Jaska - Motoristi
Asiantuntijalausuntoja kalliilla, takuuta ei anneta!
Romu on rautaa ja rauta on romua - romurautaa!
Mitäpä jos tarkoitus oli käydä sanomassa mönkkärimiehelle, että "Ota järki käteen ja himmaa tien sivuun"?
Mitäpä jos tarkoitus oli käydä kurkkaamassa minkä näköinen naama sieltä mönkkärimiehen kypärän reiästä näkyy? Kilvettömästä mönkkäristä ei äkkiseltään pysty omistajaa/kuskia setvimään. Selästäkään ei nyt ihan varmasti pysty tunnistamaan kuskia.
Mitäpä jos tarkoitus oli... tai jos...
Arvatenkin konstu on itsekin sitä mieltä näin jälkikäteen, että tuli tehtyä väärä päätös. Vaan tuota päätöstä ei voi perua eikä ottaa hommaa uusiksi. Se vika noissa tilanteissa on, että päätöksiä pitää tehdä usein sekunnin murto-osissa ja siinä ei varmaankaan pyörämiehellä ehtinyt käydä mielessä, että "tuohan saattaa kilkata minut pihalle". Käräjillä (tai netissä) tuota päätöksentekoa voikin pähkiä ihan rauhassa viikkotolkulla vaikka minkä moisten asiantuntijoiden ja osaajien kanssa.
Asianajajan lausuma muutenkin mielenkiintoinen
"Puolustusasianajajan mukaan poliisi käytti suhteettomia keinoja, mikäli alkuperäisen pysäytysmääräyksen taustalla oli vain tieto mönkijän sopimattomuudesta tieliikennekäyttöön." (Aamulehti)
Mitäs ne suhteettomat keinot nyt sitten oli?
Mutkaista tietä näkymättömiin... jollakin?
[QUOTE=Tuuchen;6496124]Jokaisella syytetyllä on oikeus asianajajaan ja tässäkin tapauksessa asianajaja haluaa asiakkaalleen parhaan mahdollisen lopputuleman, syyttäjä syyttää ja valamiehistö päättää.
Suomessa ei taida olla mitään valamiehistöä, onneksi
Taivas saa odottaa
Asia oli 0ikeudessa.
Kemi-Tornion käräjäoikeudessa käsiteltiin myöhään keskiviikkoiltaan tapausta, jossa mönkijäkuski kiilasi moottoripyöräpoliisin kaksi kertaa sillankaiteeseen.
Moottoripyöräpoliisi loukkaantui vakavasti, menetti työkykynsä ja kärsii jatkuvista kivuista.
Syyttäjä vaatii mönkijäkuskille kaikkiaan yhdeksän vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta murhan yrityksestä.
Käräjäoikeus päätti pitää syytetyn edelleen vangittuna.
Syyttäjä vaatii myös, ettei syytettyä saa päästää ehdonalaiseen missään vaiheessa tulevaa vankeusrangaistustaan. Syyttäjän mukaan mies on mahdollisesti vaarallinen yhteiskunnalle ja muille ihmisille, minkä takia hänet täytyy toimittaa mielentilatutkimukseen.
Syytetyn rikoshistoriasta on ilmennyt, että mies on jo aiemmin tuomittu taposta, mistä hän on istunut vankeusrangaistusta. Lisäksi hän oli kiilausten tapahtuma-aikaan poliisin määräämässä ajokiellossa sekä ehdonalaisessa vankeusrangaistuksessa ja tutkinnassa oli miehen tekemiä huumausaine- ja rattijuopumusrikoksia.
Vielä meneillään olevan ehdonalaisen vankeusrangaistuksen syyttäjä vaatii tuomittavaksi ehdottomana, nyt käsiteltävän mahdollisen tuomion lisäksi.
Puolustus kiisti loppupuheenvuorossaan tekojen tahallisuuden sekä osittain vammojen laajuuden. Puolustuksen mukaan kiilaamiset johtuivat hallinnan menettämisestä eikä tekijän pakenemisella paikalta sekä ajoneuvon ja ajovarusteiden piilottamisella ole mitään tekemistä teon tahallisuuden kanssa.
– Poliisilla oli vähintään kaksi tilaisuutta mennä mönkijän ohi eikä jäädä rinnalle. Väitän, että kyseessä on poliisin virhearviointi ja siitä syntyi ensimmäinen kontakti, puolustusasianajaja totesi.
Syytteessä on puolustuksen mukaan kyse vain ja ainoastaan siitä, onko syytetyn teko ollut tahallinen. Tähän ei puolustusasianajajan mukaan löydy todisteita, vaan pikemminkin videolta voidaan erottaa yksittäisiä kuvia, jotka kertovat päinvastaista.
– Näkemyksemme mukaan vastaaja on päästettävä vapaaksi heti ja hänet tulee tuomita enintään vuoden mittaiseen vankeusrangaistukseen.
Tuomio tai välituomio tapauksesta annetaan myöhemmin. Myöhemmin käsitellään myös sitä, määrätäänkö syytetty mielentilatutkimukseen.
Katso todisteena käytetty poliisiauton tallennevideo. Video ei sovi herkille eikä sitä tule esittää lapsille.
(kopioitu Lapin Kansa lehdestä)
Kawasaki GPZ 500 -97, *Honda CBR 1000 -93, Honda CBR 1100 XX -00, Honda CBR 1100 XX -05 ,Kawasaki ZZR 1400 -07 * *
Iron Butt *3x SS 1000, 4x SS 1600K, SS 2000K * * * * * * * * * *
MC TOUR *
N,EST,DK,D,A,I,HR,SLO,SK,CZ,PL,LV,LT,CH,F,SM,VA,S, SF
Tekevälle sattuu, viaton kuoli, ja pelkkä liikenteen vaarantaminen. https://www.asianajajaliitto.fi/vies...esta.7616.news
Pillikiimaiset poliisitkin vois joskus koittaa käyttää älliään; mitä oli mielessä jos noin mutkittelevaa mönkijää lähtee pyörällä pysäyttämään. Ei sympatiaa kyttäpyöräilijälle joskaan ei mönkijällekään.
BMW K1300S -13, ex BMW K1200S -07 ex Kawa ZZR600 ex Suzuki PV50
Jos kuski ajaa noin, niin maalaisjärjellä ajateltuna vaihtoehdot on pysäytys maijalla, tuliaseella tai piikkimatolla ...tilanteen pitkittäminen.
Siis jälkikäteen on helpompi spekuloida kuin tilanteessa.
Pisteet kytälle rohleudesta, että yritti vielä viimeiseen asti pehmeitä keinoja, mutta maksoi kalliisti virhearviosta.
Mönkkärillä ei pääse niin kovaa, etteikö pysäytystehtävää voisi jättää maijalle ja mp:llä kannattaa olla varovainen.
Ihan eri asia kuin murhan yritys, kun motoristi väistää ja pakenee.
Varmaan moraalisesti vaikeaa olla tuollaisen kusipään - mielenvikaisenhemmon asianajajana. Vaan jonkun sekin on tehtävä ja asiakasta on puolustettava. Näin se vaan menee, kaikki mahdollinen on tehtävä.
Nimim. lakinaisen mies
100% sympatiat mp-poliisille. Toivottavasti kuntoudut![]()
Viimeksi muokannut: J@ck; 22.12.2016 klo 00:57.
S1000XR ja Winha 340. Aiempia K1300S, K16GT, K1200S, K1200RS x 2, Virago 1100, Kawasaki Mach III, Suzuki T250, Yamaha DT125, Mz 125 jne..
Route 66 - 2006.
Kukas sais ampua pillikiimaset paskalakit? Tai niiden puolustelijat?
Idioottimaista toimintaa mönkkärikuskilta ja toivottavasti joutuu vastaamaan tekemisistään. Ei myöskään fiksuinta toimintaa mp-poliisilta mennä sinne vierelle kurkkimaan tuossa tilanteessa - aivan kuten lario aiemmin mainitsi.
Trying is the first step towards total failure.
Aprilia Tuono Factory '17
Mönkijä kuski oli tietysti väärässä, mutta mp poliisi teki myös kaikki virheet mitä moottoripyöräilijä voi tehdä.
mp:llä ei kannata tunkea ihme väleihin.
ja jos joku kiilaa, niin kannattaa jarruttaa pois välistä ekasta kosketuksesta.
mönkijä on tietysti pienen näköinen, joten helposti tulee usko, että mp:llä pärjää sille, tuskin kukaan ajaisi mutkittelevan auton rinnalle. Mönkijä on kuitenkin nelipyöräisenä huomattavasti vakaampi kuin mp:
mutta vähän liian kova hinta pienestä virheestä, mutta niinhän se on mp:llä aina.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
noi pysähtymiskäskyn jälkee karkuun koittavat tai niiden puolustajat eivä ole käyneet testaas ison maailman poliisin tapaa.......... alkaa sattua aika nopeesti .... eivät kanna siel asetta tyhjänpanttina...
ilmeisesti on määrärahoja panoksiin paremmin.... muutenki toi jenkkilän kolmastuomio tekis myös tääl hyvää--
eikä vaan paheksuva katse ja pään silitys...
voi tulla pikkukylän keisarille ylläri kun joku oikeasti käskee....
Kyllä. Tätä tänne. Heti. Loppuu elostelu.
http://www.rawstory.com/2016/12/cali...rmed-man-dead/
http://www.tulsaworldtv.com/Graphic-...aylistId=15318
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.