Hei,
Liikkeessä tehtiin 21" etuvanteen vannekehän ja pinnojen vaihto. Jäin miettimään että mikä on sallittu toleranssi tässä asiassa vai onko sitä ollenkaan? Hyvä on ajaa ja hienolle näyttää, mutta huomasin tuossa arviolta noin1-2mm sivuttais ja pystyheiton kun sitä akselilla pyörittää ja vanteen kehää kattoo. Painoja on jonkin verran laitettu ja juuri kun kävin testilenkillä, niin eipä kyllä tärrää tai mitään muutamaan vaikka kovempaakin tasaisella asfaltilla päästelee.
Entä kuinka tällaista uutta pinnavannetta huolletaan?
Katupyörämaailmasta kun tälle seikkailulinjalle siirtyy, niin pakko kysellä täältä tällasia mieltä askarruttavia juttuja..
Elämäntapa motoristi.
Pyörän huoltomanuskasta löytynee toleranssit. Mitä noita omia vanteita olen rihtaillut, olen siinä millin paikkeilla lopettanut nysväämisen. Yksi hämäävä juttu on sen kehän sauma, se on monesti vähän koholla tai montulla ja näyttää heitolta.
Harvoin ne valupallotkaan ihan suoria on.
Valuvanteille sallitaan parin millin heitto, joten eiköhän se tuo sama päde pinnavanteeseenkin.
Superbike #7
Doh, koneinsinöörinä väittäisin ettei täysin suoraa vannetta ole olemassakaan.
Antti
ex-BMW K100RS -85
ex-BMW K1200S -05
Esim. VFR1200X pinnavanteiden speksi on pystyheitolle ja sivuttaisheitolle 2mm (tai +-1mm)
HONDA, SUZUKI, VICTORY, INDIAN ja POLARIS mekaanikko / valtuutettu huolto => SEFOTEC
http://www.sefotec.fi