Customit joissa on "kottikärry" -tanko fiilis on pysty ajoasento mutta maltillinen ape tuntuisi olevan mukava ja helppo ajaa ryhdin pysyessä kohdallaan itsestään,vaikka voi olla ulkoisesti jollekin epämukavan näköinen.
Pienellä muokkauksella tuosta sais hyvän
http://www.nieppi.com/n/koeajo-3/
Tuokin oli yllättävän hyvä
http://www.nieppi.com/n/yamaha-v-max/
Ajoin tuota samaa. Oli melko kelvoton.
Eihän se mihinkään kulkenut vaikka ääntä lähti. Kaasukahva oli lähinnä äänenvoimakkuussäädin.
Ajoltaan epätäsmällinen ja puolelta toiselle keinuva. Ei herännyt mitään ajohaluja. Sorallakin suti vaisusti ja etäisen oloisesti alkoi tarjoamaan perää ulos.
Pehmeä tehon tuotto, pehmeät jarrut, pehmeää kaikki paitsi istuin yllättävän kova ja muutoinkin epämukava ajoasento.![]()
Ja kakka roiskusi.
http://www.miikavenalainen.net
Kun moottoripyörä lähtee voimistuvaan vatkaavaan edentakaiseen liikkeeseen, puhutaan woblaamisesta.
https://www.youtube.com/watch?v=JuHsgAX3TBY
Edit: jaahas, sieltä se video jo tulikin sillä aikaa, kun mietin, miten asian selittäisi..![]()
Honda CBR 1100 XX
ex XL 700 V Transalp
Tämä ei ehkä ole just custom, mutta ajoasento on pysty ja pyörä on mahdottoman siisti. Ja mahdottoman nätisti se käydä nassuttikin. Kävin sitä katsomassa, mutta päädyin toiseen pyörään.
Maailma on leluni. Tai sitten minä olen maailman lelu.
Nyksä: Annu. Ja CBR1100XX -00 Exät: VFR750F -90 (?), CBR900RR -97, SV1000S -04, ZZR1100 -92, GSXR1100 -96 ja -95, GSX750F -91, FJ1200 -90, GSX750F -02, GPX500R -88.
Tuo Victory oli yllättävän hyvän tuntunen
http://www.nieppi.com/n/victory-hammer-s/
ZZR1400
Ja rivien välistä...osta sellainen ensiprätkäksi minkä saat kivuttomasti myytyä ellet sitten vuokraa jotain kikotinta millä vahvistat sen tiedon mitä oikeasti haluat.
Guzzit, indianit ja muut on ihan kivoja mutta varsinkaan hintavemmista ei oikein tahdo päästä eroon kuin puoli-ilmaiseksi antamalla, toki jos rahaa on niin mitäpä tuo pikkuseikka silloin haittaa.
Ktm 1290 SAS 06/2022
Honda Forza 350 09/23
Kymco MXU 700 12/2022 lumitöissä
No no Seppo, älä ny torppaa toisen harrastusta alkumetreillä.
Ite vaihdoin joskus veneen moottoripyörään kun vaan halusin, en tienny moottoripyöristä muutakun että ne on siistejä ja pitää meteliä. Mut hei näin vaan on menty pystymettästä ja väitänpä että hiukan on tullu jossain käytyäkin.![]()
ZZR1400
Jottei menisi ihan huuteluksi niin ehdottaisin joku s-mallinen menopeli. Suzuki, Kawasaki, Yamaha tai BMW.
Kaikki riippuu siitä mikä ostajaa miellyttää ja sekin onko kukkakeppi vai sellanen joka painaa 100kg ja lihava akka vielä tarakalla. Siinä on turha mitään pikkumopoa ostaa, vaikka jotku täällä on sitä mieltä että 600 kuutiota on tarpeeksi. Oikeesti kannattaa mennä jonnekkin liikkeeseen ja pyytää koeajolle erilaisia menopelejä. Niin minäkin tein nyt kun vaihdoin tähän nykyiseen. Kävin ajamassa monta eri tyyppistä ja merkkistä pyörää ennekuin tämä natsasi, ja sen tuntee sit heti kun se on oikea. BMW 1200rs vaihdetulla tangolla ja madalletulla satulalla olis ollu mun ihannepyörä, mut hintaa oli liikaa. KTM adventuresta en tykänny lainkaan, muijakin valitti et huono penkki. Hayabusa kulki lujaa ja oli hyvät vaihteet, mut ei muuten ollu hyvä oikeestaan millään saralla. ZZR oli sit hyvä ja hintakin oli hyvä.
Customeista tosiaan tuo Motoguzzi joka oli threadin alussa, on ainakin ihan hienon näköinen.. tietty kaikki on katsojan silmässä.
Viimeksi muokannut: Peking; 22.06.2016 klo 02:00.
ZZR1400