Sivu: 2 / 2:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 12
Tulokset 31:stä 60:een 60:sta
  1. #31
    Nakupyörällä ajettu jo kohta parikymmentä vuotta, eikä katetta osaa kaivata. Ajaa autolla (ei avo), jos tuuli ei saa tuivertaa.
    BMW R-NineT -21/-23 Option 719 aluminium
    KTM 690 Enduro R -15
    Vespa GTS 300 SuperSport -21
  2. #32
    Lainaa Unreal kirjoitti Katso viesti
    Tuntuu oudolle näin kortin just saaneena ajaa 120km/h vauhtia nakupyörällä. Pituutta on se 192 ja hartioita löytyy myös. Hiffasin kyllä vastaohjaamisen tässä tapauksessa mutta kantti saattaa välillä olla koetuksella. Miten kokeneemmat kuskit suhtautuu tähän asiaan ? Oletan, että ajan kanssa tuulen vaikutusta ei enää rekisteröi samalla tavalla.

    Tarkoitat kenties sivutuulen vaikutusta? Ajoviima on nopeuden aiheuttama mutta sivutuuli riepoo niin nakupyörää kuin katteellistakin. (kuulostaa ihan savolaiselta) Kyllä tuulen vaikutuksen rekisteröi vieläkin mutta se ei pelota vaan vieläkään en tykkää puuskittaisesta sivutuulesta.
    Gospel Riders

    tommilindstrom
  3. #33
    Onsee kumma kun moottoripyörällä ajaessa tuuli ottaa ja riepottelee. OIKEESTI onko nää tarinat totta.
  4. #34
    Lainaa BlackCat kirjoitti Katso viesti
    Onkohan nykykuskit jotenkin heikkoja tai ajotaito olematon, ennenvanhaan porukat ajeli Tuuteilla ja YsiKawoilla ja sen sen sellaisilla ilman katteita tai pleksejä eikä se ollut mikään ongelma...
    Joo näinhän se näyttää menevän
    Vaan samanlailla naku tuntuu nykyään hyvältä kun nuorena kollina Z900
    ja kyllähän se naku siellä alla pysyy vaikka vauhtia olisi tuplaten motarirajoitus
  5. #35
    Lainaa Unreal kirjoitti Katso viesti
    Tuntuu oudolle näin kortin just saaneena ajaa 120km/h vauhtia nakupyörällä. Pituutta on se 192 ja hartioita löytyy myös. Hiffasin kyllä vastaohjaamisen tässä tapauksessa mutta kantti saattaa välillä olla koetuksella. Miten kokeneemmat kuskit suhtautuu tähän asiaan ? Oletan, että ajan kanssa tuulen vaikutusta ei enää rekisteröi samalla tavalla.
    Oma ratkaisu tähän ongelmaan on olla ajamatta motareilla ja valtateillä. Aina mahdollisimman mutkaista tietä.
    www.facebook.com/jukka.huolman
    Exät BMW F800R -09, valkoinen, R.I.AVK. ja
    Honda VFR800 VTEC -03, musta
    Nyxä BMW F800R -09, hopea, silloin kun saan vaimolta sitä lainata.


  6. #36
    Lainaa BlackCat kirjoitti Katso viesti
    Onkohan nykykuskit jotenkin heikkoja tai ajotaito olematon, ennenvanhaan porukat ajeli Tuuteilla ja YsiKawoilla ja sen sen sellaisilla ilman katteita tai pleksejä eikä se ollut mikään ongelma...
    Näinhän se kehitys menee. Harva viittii nykyään ilman kaukosäädintä kanavaa vaihtaa, samoin tää palsta olis ilman tietokoneita vähän kuin suosikin kirjekaveripasta joskusmuinoin. Onhan se mukavaa joskus kokeilla jollain supersportilla (siis tunturi) ajella mutta sähköpleksi, kardaani ja lämpömittari on niin luksusta
    Ktm 1290 SAS 06/2022
    Honda Forza 350 09/23
    Kymco MXU 700 12/2022 lumitöissä
  7. #37
    Kylähullu marko.fzs:n avatar
    Moderaattori
    Rata & Koulutus
    Liittyi Jan 2010
    Paimio
    MotOrg ry jäsen
    Fasussa oli joskus kate ja ei enää ikinä katupyörään.
    Elämä on onneksi mutkikasta
  8. #38
    Onko tuo nyt reilua verrata fasua ja dukea keskenään, dukessa ikävä kyllä sattuu tuo tuulen ohjaus toimimaan kumman hyvin.
    1340
  9. #39
    Orgin Keulahahmo JMH:n avatar
    Liittyi Jul 2010
    Eksyneen Kylässä
    MotOrg ry jäsen
    Lainaa jasu75 kirjoitti Katso viesti
    Onko tuo nyt reilua verrata fasua ja dukea keskenään, dukessa ikävä kyllä sattuu tuo tuulen ohjaus toimimaan kumman hyvin.
    Kyllä. Kovemmakin myötäisen saa vastaiseksi ranteen liikkeellä. Aika stabiilit oltavat koko ajan siis. Ripuliranteet ne jotain pleksejä asentelee.
    02 Mille R
    Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
    Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
  10. #40
    Olen nyt ajellut kohta 2000 km nakupyörällä, enkä tunne mitään halua vaihtaa sitä pois. Tulee todella harvoin ajettua motarilla, mieluiten kruisailen noita 60-80 kanta- ja seututeitä. Kohta lähden ajamaan noin 300 km siirtymän Hämeenlinnasta Lappeenrantaan pienempiä teitä pitkin.

    Autolla pääsisi nopeammin eikä tuuli tuivertaisi. Mutta ei se olisi sitten hauskaakaan.
  11. #41
    Meinaat että on ripuliranteet vai osittain vaihdoin sutsukin pois, että pysyis nopeudet jossain rajoissa. Välillä kyllä vituttaa tuo tuulessa rempominen no elämä on.
    1340
  12. #42
    120 vauhdeissa alkaa jo tekemään mieli hieman laskeutua alemmas, et painu kyyryyn vaan jos paikat alkaa väsymään. Puuskatuulessa ajaminen sitten erilaista ja se on varmaan kaikilla pyörillä hieman rasittavaa jos sivulta tuulee.

    Kyllä sä siihen totut ja ei toi kuitenkaan mahdoton vauhti ole. Jos tuuli pyörittää häiritsevästi kypärää ajaessa niin sitten niskat väsyy, silloin vasta kannattaa alkaa enemmän miettimään joutuuko asialle jotakin tekemään.
    Ducati Streetfighter 1098 '10
    ex Ducati Monster S2R 1000 '07
  13. #43
    Hyviä vastauksia tullu, kiitos siitä. Olen vasta ajanu prätkällä 2000 km ikinä ja helpommaksihan tuo koko ajan käy. Kysymykseni ketjun alussa viittasi vaan siihen, että miten kokeneemmat kokee tuulen vaikutuksen, eikä tässä ole nyt kysymys siitä, että pyörä valinta olis ollu väärä. Viisastelijoille ynnä muille paskanjauhajille oli varmasti ekat panot samanlainen kokemus, mihin haettiin vertaistukea Suosikkilehden palstoilta. Tässä on vähän samasta asiasta kysymys.

    Hyviä kilsoja lajitoverit !
    Kawasaki Z1000 2011
  14. #44
    Itse tykkään nakupyöristä ja aina palannut takaisin sellaiseen, kun on joitain katteellisiakin ollut. Yleensä olen sovittanut vain ajonopeutta kelin mukaan, mutta huomannut esim. kypärän muotoilun vaikuttavan asiaan jonkun verran. Schuberthin C3 on aerodynaamisesti parhaimmillaan, kun istuu selkä suorassa, olkapäät rennosti alhaalla ja pää ryhtevänä kuin passikuvassa. Rintaan tulee toki enemmän ilmanpainetta, mutta se purkautuu nätisti olkapäiden yli ja kypärän alta. Jos yrittää vetää itseään kippuraan, tuuli jää pyörimään rintalastan eteen niin että takkikin alkaa heilua päällä. Jos lisää etukenoa, pyörteily siirtyy enemmän kypärän laukaosan alle. Tämä ei takuuvarmasti ole mikään yleispätevä näkemys, vaan riippuu pyörästä, kuskista ja kamoista, mutta kannattaa tosiaan kokeilla muutakin, kuin ensimmäiseksi mieleen tulevaa kyyristymistä. Itse ajamisessa tuulen vaikutukseen tottuu. Pyörän käyttäytyminen ja siihen reagointi menee selkäytimeen. Itseäkin hirvitti aluksi painavalla pyörällä puuskittaisessa sivutuulessa, kun joutui suorastaan nojaamaan tuuleen. Pyörän käyttyäyminen (geometria ja fysiikka) toimii kuitenkin samalla logiikalla.
  15. #45
    ei sitä tuulta oikein edes huomaa, tietysti sitä alkaa ottamaan tiedostamatta huomioon ja myös tiedostaen, esim rekan tuloa vastaan odottaa, että vähän voi puhaltaa paineaalto, tai tullessa sillalle ison vesistön kohdalla tai pelto-aukealle.

    tärkeintä on rento ote tangosta, eli ei mitään death grip puristusta, vaan kädet kevyesti tangolla, ei vetele sitä vaikka tuuli vetelee kuskia.
    we cannot tolerate zero tolerance!

    BMW R1200GS & Speed triple 1050
  16. #46
    Omasta kokemuksesta pahimmat pyörteilyt tulevat edellä ajavasta matkailuauto/perävaunu yhdistelmästä. Ne kun ovat juuri sen korkuisia, että vaunun päällä pyörteilevän ilman saa suoraan silmille, vaikka ajaisikin hajuraon kanssa. Ratkaisu aina siinä oikean hanskan seutuvilla
    kawasaki ZZR1100 -93D, motti päivitetty -95 D2
    edelleen voimaa tarvittaessa.

  17. #47
    Goretex-takin kun vaihdoin nahkaiseen, ajoviiman "repivä" tunne pieneni huomattavasti. Ison eron huomasi myös silloin kun käytti tankkilaukkua. Pääosin kuitenkin tuli ajeltua max. 80km/h mutkateillä huviajoa.

    Ennenkuin myin Monsterin pois, suunnittelin kyllä mielessäni pienen pleksin virittämistä tankkilaukun tuoman hyvän kokemuksen perusteella.
    http://s49.photobucket.com/user/imst...01b3c.jpg.html
    http://www.ducati.org/forums/attachm...073.220258.jpg
    Nimenomaan tuollaista alkuperäis-pleksin tyyppistä tuuliohjainta, ei mitään neliömetrin kokoista
    ex-Monster M750, nyt pyörätön
  18. #48
    Mitä, ajatteko te oikeasti, jos on kovaa tuulta? Minä en sitä riskiä ota. Ajan vain tyynellä ja aurinkoisella ilmalla. Silloin ajamisessta voi nauttia, eikä tarvitse jatkuvasti pelätä katastrofia.
  19. #49
    Sellastahan se on kuin tuuleen kusisi. Myötäseen vähän helpompaa, vastaseen tuppaa välillä tuleen kintulle
  20. #50
    Lainaa Kunkku kirjoitti Katso viesti
    Mitä, ajatteko te oikeasti, jos on kovaa tuulta? Minä en sitä riskiä ota. Ajan vain tyynellä ja aurinkoisella ilmalla. Silloin ajamisessta voi nauttia, eikä tarvitse jatkuvasti pelätä katastrofia.

    Hui kauhistus! En tietenkään aja kovassa tuulessa koska vaaran paikka on ilmeinen. Aurinkoisella ilmalla en myöskään aja häikäistymisriskin vuoksi. Sateella ei puhettakaan kaksipyöräisistä. Pilvinen sää puolestaan saattaa häivyttää näkyvistä (siviilimalliset) harmaat tai hopeaiset henkilöautot. Aivan hirvittävän vaarallista, ehdottomasti. Muuten kyllä ihan hieno ja monipuolinen harrastus.
    Gospel Riders

    tommilindstrom
  21. #51
    Lainaa Unreal kirjoitti Katso viesti
    Tuntuu oudolle näin kortin just saaneena ajaa 120km/h vauhtia nakupyörällä. Pituutta on se 192 ja hartioita löytyy myös. Hiffasin kyllä vastaohjaamisen tässä tapauksessa mutta kantti saattaa välillä olla koetuksella. Miten kokeneemmat kuskit suhtautuu tähän asiaan ? Oletan, että ajan kanssa tuulen vaikutusta ei enää rekisteröi samalla tavalla.
    Siihen tottuu ja opit käsittelemään pyörää tuulen työntäen sivusta. Itse suhtauduin samalla tavalla kun ajelin viime kesänä ekoja kertoja 120 vauhdeilla ja tuulen käyden. Meinasi jäädä moottoritiet ajamatta
  22. #52
    Lainaa Kotarikuski kirjoitti Katso viesti
    Nakulla pitää vaan totutella nojaamaan tuuleen sen verran ettei ranteille jää vetoa eikä painoa. Etunoja riippuu siis ajonopeudesta. Tällöin jaksaa helposti tuupata menemään vaikka koko päivän. Kypärä alkaa kiskoa rasittavasti jossain 170-180 paikkeilla, yli 200 käy jo raskaaksi. Meikäläisillä maanteillä siinä mielessä pleksejä tarvi. Sellainen ero tulee mieleen että sf:ssä (naku) tulee käytettyä kauluria, matkaenskoissa ei, vaikka niissäkin on potta ehjässä ilmavirrassa.
    Vahva tää. Kypärän pitää olla tiukasti päässä niin ei tuuli haittaa. Itellä z750 ja pituutta 183cm. Yleensä pidän 110-140 matkavauhtia. Nytki vkl:na tuli 500km ajeltua ku heitin pienen reissun. Ainoa mikä haittaa on gt airissa kuuluva vinkuminen, pitäs melkee laittaa korvatulpat joku kerta kun pidemmälle reissulle. Nakulla kun alkaa viima haittaan niin se on sen merkki et on liikaa vauhtia, yleensä lähempänä 200 kuin 100 siinä vaiheessa.
  23. #53
    Lainaa Unreal kirjoitti Katso viesti
    Miten motari nopeuksissa, taivutatko yläroppaa yhtään alaspäin kyykkypyörämäisesti vai istutko pystysuorassa ?
    Pyrin välttämään moottoritietä. Istun normaalisti, en kuitenkaan ryhdikkäästi selkä suorana
  24. #54
    Ite en kyllä mikään kokenut ole, mutta muutin kans moponi just nakuksi ja viime viikonloppuna heitin n. 400km lenkin ja tuulessa kyllä eron huomasi Ei niinkään sivutuulussa vaan enemmänkin vastatuulessa. Ainakin itellä sellainen fiilis ja luulo, että sivutuuli ottaisi enemmän katteelliseen, kuin nakuun, koska pinta-alaa on enemmän. Mutta ei ole kyllä aikomustakaan laittaa katteita enää, korkeintaan laitan ne myyntiin, jos niistä joku olisi valmis muutaman euron maksamaan. Mutta mieluummin sitä kyllä ajaa tyynellä, ku tuulella
  25. #55
    Lainaa AVJ kirjoitti Katso viesti
    Olen nyt ajellut kohta 2000 km nakupyörällä, enkä tunne mitään halua vaihtaa sitä pois. Tulee todella harvoin ajettua motarilla, mieluiten kruisailen noita 60-80 kanta- ja seututeitä. Kohta lähden ajamaan noin 300 km siirtymän Hämeenlinnasta Lappeenrantaan pienempiä teitä pitkin.

    Autolla pääsisi nopeammin eikä tuuli tuivertaisi. Mutta ei se olisi sitten hauskaakaan.
    Naulan kantaan! Kyllähän se on vaan mahtava fiilis, kun tuuli tuivertaa Hyvä fiilis voi tulla muustakin, kuin kaasu pohjassa ja reikä päässä ajamisesta!
  26. #56
    Mites tuplakupla vörkkii mahdollisesti ? Onko kokemuksia ?
    Kawasaki Z1000 2011
  27. #57
    Lainaa Unreal kirjoitti Katso viesti
    Mites tuplakupla vörkkii mahdollisesti ? Onko kokemuksia ?
    Veikkaisin ettei ole vaikutusta tässä asiassa, taitaa olla enempi sivutuulipuuskista kyse tässä topikissa.
    ZX-9R -95
    Ex YZF 750 R -95
    Ex FZR 1000 -92
    Ex FZS 600 -01
    Ex XJ 900F -93
    Ex XJ 600 S Diversion -96
    Kukahan nää mutkat oikein määrää..
  28. #58
    Lainaa tate66 kirjoitti Katso viesti
    Veikkaisin ettei ole vaikutusta tässä asiassa, taitaa olla enempi sivutuulipuuskista kyse tässä topikissa.
    Puhutaan nyt vaikka vastatuulesta. Ohjaako tuplakupla tuulen mahdollisesti pään yli eikä rintaan ?
    Kawasaki Z1000 2011
  29. #59
    Lainaa Unreal kirjoitti Katso viesti
    Puhutaan nyt vaikka vastatuulesta. Ohjaako tuplakupla tuulen mahdollisesti pään yli eikä rintaan ?
    On täysin tapauskohtaista miten menee kuten ihmisten pituuksista yleensäkin, toisilla toimii toisilla ei.
    ZX-9R -95
    Ex YZF 750 R -95
    Ex FZR 1000 -92
    Ex FZS 600 -01
    Ex XJ 900F -93
    Ex XJ 600 S Diversion -96
    Kukahan nää mutkat oikein määrää..
  30.  
  31. #60
    Lainaa Unreal kirjoitti Katso viesti
    Puhutaan nyt vaikka vastatuulesta. Ohjaako tuplakupla tuulen mahdollisesti pään yli eikä rintaan ?
    Jos on joku pleksi ja vaihtaa tilalle tuplan, niin ei se ihmeitä tee nakussa. Paitsi tuplan ollessa esim. 2 x korkea, mitä ne ei yleensä ole.
    Kannatti herätä.
    Hypermotard 950
Sivu: 2 / 2:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 12