Tulokset 1:stä 4:een 4:sta
  1. #1
    Kokeillaas kysyä tältäkin puolen vinkkejä kun ei tuolta tekniikkapuolelta niitä saanut.

    Eli pitäisi vaihtaa pc25 nokkaketju. Ilmeisesti kampiakselin päästä pitää irroittaa se hammasratas että saa ketjun pois? Millä saa koneen jumiin että saa sen pultin irti? Kannattais varmaan vaihtaa samalla ainakin se kiristimen puoleinen ohjari, nyt siihen oli kulunut ketjun syvyinen ura.
    Tuleeko uusi ketju kokonaisena että sitä ei tarvi liittää mitenkään?


    Kohta rupeaa jo ajokausi painamaan päälle ja pitäisi saada huolto tehtyä.
    Kiitos vastauksisita jo etukäteen
  2. #2
    Pulttipyssyllä varovasti irti. Ketjulaahaimissa kuuluu olla urat mutta kannattaa tarkastaa ainakin se kiristimen puoleinen, joskus nähnyt hajoamistilassa olevan laahaimen. Ketjua ei ei pidä eikä saa katkaista.
    HONDA, SUZUKI, VICTORY, INDIAN ja POLARIS mekaanikko / valtuutettu huolto => SEFOTEC
    http://www.sefotec.fi
  3. #3
    Tarviiko siihen ulosvetäjän että saa sen osan missä on ajoitus merkit irti kampiakselin päästä? Siinä on varmaan kiila että tulee oikeaan asentoon takaisin?

    Onko niitä venttiilin välyksen säätö palikoita saatavilla tarvikkeena vai pitääkö kääntyä merkkiliikkeen puoleen?
  4.  
  5. #4
    Säätöpaloja, löytynee muualtakin mutta täällä ainakin.
    https://www.storm-motor.fi/yleisosat...la-lajitelmat/
    Älä korjaa ehjää....