Kawan sytytystulpat vaativat 18mm hylsyn ja tuommoinen minulta löytyy 1/2" karalla. Momentti on kuitenkin 15Nm ja oma momenttiavaimeni joka noin pieneen momenttiin kykenee on 1/4" karalla, johon ei tietenkään löydy 18mm sytytystulppahylsyä. Eikä 1/4"->1/2" sovitintakaan löydy. Eli onko mitään haittaa jos teen 1/4->3/8->1/2" sovitinhirvitvyksen, vai pitääkö tässä lähteä ostamaan 3/8" momenttiavain johon 18mm sytkärihylsy löytyisi?
Manuaalikin tietty sanoo että riittää jos tulpat laittaa sormikireäksi ja sitten avaimella neljäsosakierros ja ehkäpä tyydyn tähän jos tuo sovitinviritelmä ei ole hyvä ratkaisu, mielummin kuin lähtisin taas uutta momenttiavainta ostamaan...
mut mites se koneen/kannen lämpö kuuma kylmä vai sopiva siinäpä pähkinä kertooko Manuaali onko kyseessä uudet vai vanhat tulpat/tulppa onko tiivisterengas lytyssä
Jos nyt oikein ymmärsin mitä tarkoitat niin kylmään kanteen nuo kaiketi asennetaan. Vanhat on tulpat,tiivisterangas on mielestäni ok. Satuinpa aikaisemmin ottamaan tulpista kuvat, olivat aikana mustina mutta sain puhdistettua ja väli oli ok, iskivät kipinää ihan nätisty kun testasin.
https://imgur.com/Tsqx6ps
saisko sitä momenti avainta testattua oikean momentin löytämiseksi ilman jatkovarsia ja jatkovarsineen kohteeseen B et sais momentin kohdalleen
Haynes kertoo noille mun vanhoille i/ö sutsukeille, uskoisin että sopii muihinkin, kiristysohjeeksi uusille tulpilla 1/2 kierrosta ja vanhoille 1/4kierrosta. Siis ensin tietysti käsikireyssä
Nykyset
GSX-R600 K6
GSX-R1100 -90
RM 85 -06
ja exät
GSX750F -89
RG 125 gamma -85
RM 125 -81
PV 50 -80
En ole vielä asentanut sytytystulppa kipeään pilluun, joten suhtautukaa varauksella. Moottoripyöriin seuraava sentään pätee.
Ei sen koneen lämmön kanssa kannata ruveta nysväämään, jos tulppa hyytyy, se vaihdetaan.
Tuo Haynesin ohje menee nyrkkisääntönä, mutta jos kerran momenttiavain on, vedä sillä sovitehirvityksellä, ei se sotke kun sovittimet jonossa ovat.
Itse myös kiristellyt aina tuolla systeemillä, että ekaksi kädellä niin kireelle kun pystyy ja sitt puol kierrosta perää avaimella.
Pakko kertoa tähän kuitenkin kokemus liian löysästi asennettuun tulppaan:
Aikoinaan kun NSR kevarilla ajelin niin kiihdytyksen aikana kuului "plop" ja meno hyytyi siihen. Vähän aikaa vikaa etsiskellessä huomasin, että tulppa oli hypännyt kokonaan pois pytystä. Ei muut kuin ruuvata tulppa takas paikoilleen ja meno jatkui
![]()
Jee Jee
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Mä olen tarkistanu tulppien kireyden aina jälkikäteen; jos aukee kevyesti nupsahtaen, niin oli hyvä. Kristän silleen että on kevyesti snug tight.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Täytyy myöntää etten ole edes katsonut sitä kohtaa manuskasta. Kärkivälikin taisi olla eri sivulla.
Pennusta asti kun on pulannut kaikenmaailman papattimien kanssa niin tulee tuollaisia ylenkatsottua. Tiukempaan vedän kuin m-kutosen, löysempään kuin kasin. Ja uuden tiivisteen painumisen tuntee selvästi.
Taidan fiuden herätellä ensi viikolla talvihorroksesta.
Manuaali kertoo kireyden uusille tulpille joita ei ole kiristetty koskaan. Uusille tiivistysrenkaille jotka länäytyy ekaa kertaa.
Alkup kysymykseen vastaus, momenttiavain ei tee eroa sovitinhirvityksille. kolme sovitinta peräkkäin momenttiavaimeen on aina parempi kuin omin käsin ylimomenttiin.
a
BMW R1200RS
Life is for the living. Never waste a minute of it on regret.
Laitoin miekin![]()
Viimeksi muokannut: Spögelsön; 14.04.2016 klo 12:59.
niin se dementia vaikuttaa![]()
ainakin Bosks perustelee momenttiavaimen käyttöä sillä että tulpan runko ja posliini eivät ole kiinni toisissaan ennen kuin tulppa on kiristettu lopulliseen momenttiinsa jolloin myös lämpöarvo pitää paikkansa, runko toimii ns.krymppirenkaana samalla
mä vedän aina tulpat momentilla kiinni...
HRD vh125 silverhorse
V-max 1700 "Tohatsu"
CVO Breakout
GSX-R 1100
XJ650T
Legend TT
S600c V12
xj6
Route66 -16 with H&D heritage softail
eastcoast -19 with Indian chief vintage
kantatie66 -20 with HD cvo breakout
Ite hitsasin mopojonne aikaan tulpan kiinni paappiksen kanteen,tuli hyvä (kierteet oli korkannu)
Horo Elää !
no joo, tulppia on tullut laitettua riittäväsi, valitettavaa vaan on että tulppien pienentyessä ja raaka-ainesta tinkien on vaan tullut pakko minunkin siirtyä momenttiavaimeen, zetoriin ngk:n tulpat niin täytyy olla jo ylivarovainen muuten menee tulputin poikki.
mopoaikoihin viitaten, silloin tempastiin vaan peltikannusta pieni suikale ja sit väkisin kiinni, pysy jos pysy ja kesä meni aina kivasti.
P3280076.jpg
Momenttiavaimeen räikkäpään tilalle 14mm kiintoavainpää. Se sopii pyörän oman työkalusarjan tulppa-avaimeen.
Honda S65 -> Honda CB100 -> Honda XL250 ......... -> Kawasaki ER5 ->Yamaha XJ900S Diversion ->
SUZUKI DL650A
kyl tää salo on sitte halpa paikka...
http://www.virtasenkauppa.fi/momentt...le-730n-2-4510![]()
HRD vh125 silverhorse
V-max 1700 "Tohatsu"
CVO Breakout
GSX-R 1100
XJ650T
Legend TT
S600c V12
xj6
Route66 -16 with H&D heritage softail
eastcoast -19 with Indian chief vintage
kantatie66 -20 with HD cvo breakout
Harvoin käy näin päin, tosin katsoin hinnan Stahlwillen omilta sivuilta. Kalliihko kyllä sittenkin, tosin Stahlwille on laadullisesti huippuluokkaa.
FJR -17
Ekaa kertaa minäkin vedin nyt tulpat momenttiin, hyvin on kyllä pärjätty rannemomentillakin tähän asti. V4- koneessa on vain nuo etummaisten pyttyjen tulppien irroittaminen ja kiinnittäminen suht työlästä, kovin isoa (paksua) momenttiavainta ei syylärin ja venttiilikannen väliin mahdu, hyvä kun mahtuu edes joku tulppa-avain... vaikka syyläriäkin on letkujen sallimissa puitteissa otettu eteenpäin.
Moto Guzzi Mandello V100 S -23
Moto Guzzi V85TT -21
Victory Hammer S -10
Moto Morini Corsaro Veloce -07
Honda NX 650 Dominator -93
Honda VFR 750 f -95
Kawasaki GPX 600 R -96
Honda CB 450 twin, -74 ?
Solifer SM -77
Solifer Export -73
Ei nyt ihan niin hulluks oo kuitenkaan maailma vielä menny että saksalaisia työkaluja sais Suomesta halvemmalla.
http://www.tbs-aachen.de/Stahlwille/...3334_49005.htm
Jostain muistaisin lukeneen, että jotkut käyttää kuparitahnaa tulpan kierteessä.
Ei hajuakaan kuinka yleistä tuon käyttö on.
Mua on jotenkin aina arveluttanut, että tekeekö kupari sähköparin alumiinin ja teräksen kesken?
Jos olis esim aluholkissa teräksinen akseli, ni toimiiko kuparitahna enemmän suojaavana vai syövyttäjänä kyseisessä kohteessa.
<p>reilu nurkkavääntö on parempi kuin huono pano</p>