Tervehdys pitkästä aikaa Orggilaiset
Heitimme pienen länsirannikon keikan tutulla RoadTripped-tyylillä jo tuossa vuonna 2014 mutta videodokkaria on pukannut editorista ulos hieman verkkaisemmin. Nyt olisi kuitenkin valmiina jo kaksi osaa kolmesta, joten ajattelin jakaa linkkiä tännekin.
Ykkösosassa on ehkä vähän vähemmän ajamista ja enemmän sähläämistä mutta kakkososassa alkaakin sitten komeissa maisemissa ajoa löytyä enemmänkin. Unelmareissuhan se oli ja toivottavasti meininki ja fiilikset välittyvät edes osittain noista dokkareista.
Paikalle mentiin tietysti lentämällä (San Francisco) ja pyörät vuokrattiin paikalliselta puljulta. Emme sinänsä ole Harrikkaäijiä mutta jotenkin tuntui oikealta valita Ameriikan keikalle Ameriikkalaiset vehkeet. Reissun kokonaiskesto taisi olla 11 päivää kotiovelta kotiovelle, joista ajopäiviä jäi 8. Tosin Las Vegasissa oli yksi välipäivä, koska halusimme käydä kuuntelemassa Celine Dionia
Matkan varrelle mahtui ainakin seuraavat etapit: Vanha Route 1 rannikkoa pitkin Los Angelesiin, Hollywood, Angeles Crest Highway, Mojave desert, pikkupätkä Route 66 -museotietä, Hoover Dam, Las Vegas sekä paljon mutkaisia vuoristoteitä ja siirtymäosuudella parhaimmillaan (=pahimmillaan) yli sadan mailin lähes suora moottoritie...
Pidemmittä puheitta kertokoon kuvat enemmän kuin sanat:
Traileri:
OSA 1
OSA 2
-AB-
Ps. Lisää reissudokkareita aiemmista reissuista löytyy täältä
Viimeksi muokannut: RoadTripped; 06.02.2016 klo 20:25. Syy: lisätty traileri
Totaaaa....jäittekö oikeesti Vegasiin vain, jotta näätte CelinenNyt on vähän maine koetuksella
...... Olihan tuossa silmävinkki, jotta taisit tarkoittaa jotain muuta ehkä?.....vai....
T7
No mitäs luulet?
Celine Dion my ass...
Vegasin jälkeen erittäin pienellä budjetilla eteenpäin![]()
ZX-9R -95
Ex YZF 750 R -95
Ex FZR 1000 -92
Ex FZS 600 -01
Ex XJ 900F -93
Ex XJ 600 S Diversion -96
Kukahan nää mutkat oikein määrää..
Tarkennetaan nyt vielä arvoituksen muodossa:
Mihin poikien rahat hupenivat Vegasissa ?
(klikkaa kuvaa suuremmaksi)
A B C 2014-03-25 23.42.40 (Medium).jpg 2014-03-26 20.48.49 (Medium).jpg 2014-03-26 16.02.47 (Medium).jpg
Onko vastaus A, B, C vai kaikki edellä mainitut?
Oikea vastaus selviää dokkarin kolmososassa...
Hienoo, että poijjaat on päässeet tossun alta päälle tien
Täälloli jo pieni pelko, että lopuu nuo teidän seikkailut.
T765 RäsSi
GSX-R750 K8 =ex
CBR600F -00 (Manki)=Dö. R.I.P.
6-Horo 2005=ex
Upeeta settiä. Tahtoo kanssa nähä Ison meren. Kohtuu vahvat Los Santos fiilikset kun Losiin saavuitte.
Kolmososaa odotellessa.
Testi
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Mitähän Roadtrippedin pojille kuuluu?? Ei ole videoita näkynyt vuosiin ja mitään päivitystä ole tullut facebookkiinkaan 2,5 vuoteen? Hengissä vielä?
1991: Suzuki R 50
1993-95: Helkama AX 50
2007: Honda CBF 600 S
2008: Honda CBR 600 F
2009: Suzuki 1250 Bandit S
2010: Suzuki Hayabusa
2011: Yamaha FJR1300
2014: Yamaha FJR1300
2017: Yamaha Super Tenere 1200
2023: bmw r 1250 gs
No hiukan tämä venähti mutta sellaista se on kun elämä heittelee kapuloita motoristin rattaisiin. Mutta mutta, siis nyt vihdoin pukattiin ulos se kolmososa ja nelonenkin on jo pitkällä editorissa. Ja tosiaan hengissäkin ollaan!
Tässä linkki tänään julkaistuun Kalifornian kolmoseen:
OSA 3
Ja kertauksena vielä aiemmat osat:
OSA 1
OSA 2
Iloista ajokauden alun odotusta kaikille!
![]()
Antti & Antti
been dere , done däd. .
ei sais ollenkaan kattoo tollasia videoita, seuraavaksi huomaa olevansa matkatoimiston sivulla lippuja tilaamassa..
no , eimaar , liput on jo hankitty ja puolenvuoden päästä itärannikko ja inkkari kutsuu ,pitää vaan hankkia parempi kypäräkamera notta saadaan jälkipolville kadeh.. katsottavaa![]()
HRD vh125 silverhorse
V-max 1700 "Tohatsu"
CVO Breakout
GSX-R 1100
XJ650T
Legend TT
S600c V12
xj6
Route66 -16 with H&D heritage softail
eastcoast -19 with Indian chief vintage
kantatie66 -20 with HD cvo breakout
Hola!
Unohtui tännekin mainita, että länsirannikon valtauksen neljäs ja viimeinen osa on viimein julkaistu:
-->OSA 4
Lisäksi vähän extraa, eli raakaleikkaus Las Vegasin ampumaradalta sisältäen 30+ minuuttia pyssyjä ja pauketta:
-->Ase-extra
-Antti B-
Ps. Kaikkien jaksojen ja aiempien reissujen videolinkit löytyy myös näppärästi täältä: https://www.roadtripped.net