Kokemuksia kerroinkin tuossa pari vuotta sitten. Samat fiilikset edelleen paitsi että ainoa ongelma mitä mulla ollut eli takajarrujen ilmaus, ratkesi takaisinkutsulla. Vaihtoivat jarruletkut ja liittimet ja nyt toimii jarrutkin talven jälkeen.
Viime kesänä otin Multistradan koeajoon huollon ajaksi. Olihan se kiva ajaa kuoppaisia teitä mukavilla jousilla, mutta mitään muuta fiilistä ei siinä xd:n jälkeen ollutkaan. Jos haluan ajaa mukavasti, menen sitten autolla. Jos haluan fiilistellä tai nauttia työmatka-ajosta, menen xd:llä.
Vahva suositus siis jos jalat edellä ajoasento kiinnostaa.
Ducati XDiavel
ex. Suzuki GSR600
Niin vaan rantautui XDiavel tännekin. Olin haeskellut urbaaniin ajoon sopivampaa peliä, jolla ei välttämättä tarvitsisi pitkiä reissuja pystyä tekemään, kun on siihen sopiva laite ennestään. Monster, SF, normi-Diavel oikeastaan vaihtoehtona, koska XDiavelissa vähän mietitytti tuo ajoasento. Mutta alkoi kuitenkin miellyttää silmää ja lopultahan se oli pakko käydä hakemassa kotiin. Alkaa pikkuhiljaa muistaa, että tapit onkin edessä, eikä siinä keskellä.
Voimaahan laitteessa on enemmän kuin mitä tuolla ajoasennolla saa käytettyä ja ketteryyskin yllätti todella positiivisesti. Normiputkien ulkonäkö kyllä miellytti silmää, mutta tässä oli Termi kiinni ja kyllähän sillä vähän bonusta saa ääniin. Ja painoeroakin lie 5kg luokkaa.
Eipä ole ennen oikeastaan ulkonäkökustomoinnit kiinnostaneet suuremmin, vaikka rakenneltuja kiva katsella onkin. Tämän kanssa saattaa kyllä nyt uusi rahareikä löytyä![]()
Ducati St4S -2001
Ducati XDiavel S 2017
Onnittelut hyvästä päätöksestä. Ei muuta kuin kovaa ajoa vaan.
Ducati XDiavel
ex. Suzuki GSR600
Nytkö se X Diavel on tullut tiensä päähän? Kansainvälisiltä (ja UK) sivuilta malli on poistunut, saxan sivustolla oli vielä... Hmmm - onks tietoo?![]()
MAD (mean absolute deviation)
Tähän haastatteluun on parissa paikassa viittaus, jossa xDiavelin poistumista oli myös pohdittu…eli ehkä V4 tullee, mutta tuo haastattelu toisaalta jo vuoden vanha.
Currently, the only model that doesn’t adhere to this plan is the XDiavel range, which starts at £19,395 and produces a claimed 158.2bhp at 9500rpm from its 1262cc V-twin engine. When asked if this was also due for a V4 conversion, Tarabusi smiled: “You make one plus one equal two, and you get the result! It’s a logical conclusion.” We’ll take that as a yes.
https://www.motorcyclenews.com/news/...-future-plans/
Hypermotard
Yep-yep, nyt olis jalat edellä mentävää parhautta tarjolla: https://www.ducati.com/ww/en/home/ducati-world-premiere![]()
MAD (mean absolute deviation)
Onhan tuo aika maukas:
https://ducati.fi/xdiavel/uusi-xdiavel-v4/
Hinta alk.: Ota yhteyttä jälleenmyyjältä.
Hinta lienee hieman kalliimpi kuin perus 2025 Diavel V4 Ducati Red 38200,00€
Joko kävit kysymässä tarkan hinnan![]()
Hypermotard
No hei, hintahan on aina subjektiivinen käsitys, aika monta muuttujaa itse kullekin kuluttajalle… Mut kun kohta pääsen tästä suorittamisesta - ja ns. ”kiire” loppuu ihan oikeesti, niin mikä ettei: -nykyinen Dvl-V4 voi vaihtua astetta (vielä) mukavampaan laitteeseen… Elämähän on nyt, ei sitten joskus…? (= kun oot haudassa 凉)
MAD (mean absolute deviation)
Jalat edellä ajettava Ducati ajatuksena ei itselle ole ollut mikään pyhäinhävästys.
Mutta menneet Diavel-mallit, X:llä tai ilman, niiden muotoilu on jotenkin tökkinyt.
Mutta nyt tämä uudistunut malli näyttää kyllä hyvältä.
Perusprofiili sama, mutta ilmeisesti yksityskohdat nyt jotenkin istuu paremmin.
Esim. takavalo ja takavanne, tuon tapaisiahan ne olleet aiemminkin, mutta nyt jotenkin muodot kohdillaan. Kuten myös bensutankissa.
Toki hinta tekee sen että ei tarvitse edes haaveilla.
Att tänka innan man talar är som att torka sej i röven innan man skiter... - Arne Anka
Nyt hinta selvillä:
Ducati XDiavel V4
Hinta alk. 41 300 €
TEKNISET TIEDOT
Tilavuus 1,158 cc
Teho 124 kW (168 hv) @ 10,750 rpm
Vääntö 126 Nm @ 7,500 rpm
Märkäpaino ilman polttoainetta 229 kg
Istuimen korkeus 770 mm
Varusteet Riding Modes
Power Modes
Cornering ABS
Ducati Traction Control
Ducati Wheelie Control
Daytime Running Light
Ducati Brake Light
Ducati Quick Shift 2.0
Ducati Power Launch
Cruise control
Hands-Free, 6.9″ TFT colour display
Ducati Multimedia System
Backlit handlebar switches
Full-LED lighting system
Dynamic turn indicators
Passenger handles
Lisävarusteet Turn-by-Turn navigation system
Mid footpegs kit
Kulutus ja päästöt 6.6 l/100km
154 g/km
Euro 5+
Huoltoväli 15,000 km / 12 kk
Desmo 60,000km
Hypermotard
Konsernin brändinhallinta ja markkinointi -tiimit pitäneet yhteisen saunaillan, kostean.
Ei kait tuo tarkoita muuta kuin huolto mutta kun se on desmo-huolto niin kuulostaa hienolta.
Samaten jos hauluis tilata pyöränsä tavallisella jarruvalolla eikä "Ducati Brake light" niin onnistuskohan.
Onhan Porschen sähköauton Taycanin se kallimpi versio Turbo.
Vastaavia varmasti löytyy myös muilta merkeiltä.
Ei toki muuta itse pyörän hienoutta.
Att tänka innan man talar är som att torka sej i röven innan man skiter... - Arne Anka