Törmäsinpä tällaiseen trafin sivuilla:
Liikennekäytöstäpoisto laajenee koskemaan kaikkia ajoneuvoja
Eduskunnan hyväksymän lakiuudistuksen mukaan liikennekäytöstäpoisto ja liikennekäyttöönotto laajenevat koskemaan kaikkia ajoneuvoja marraskuusta 2015 alkaen.
Kaksipyöräiset ja muut ajoneuvot voi siis tulevaisuudessa tarpeen vaatiessa ottaa pois liikenteestä, kuten autot tällä hetkellä. Moottoripyöristä, mopoista tai muista ajoneuvoista ei myöskään enää tarvitse palauttaa kilpiä. Mahdollisista vaikutuksista vakuutukseen kannattaa kysyä omasta vakuutusyhtiöstä.
__________________________________
Yamaha Virago 535
Yamaha FZ6S 2006
Honda XL1000 2004 ABS
BMW R1200GS 2009
Aprillia Caponord 1200 2014
Honda NC 750X 2021
Oi oi hienoa![]()
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Pelkään vaan että kun vakuutusmaksuja maksavien pyörien määrä vähenee niin maksavien pyörien laskut suurenee.![]()
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
No mikä tuossa vak.yhtiön vinkkelistä muka muuttuu? Tuleepahan heillekin selkeämmäksi milloin on peli liikenteessä ja milloin ei
Nämä ympärivuotisetkin on jo nyt maksuiltaan kesä-painotettuja, vaikkakin esim. IF laskuttaa tasaerin, läpi vuoden. Ja rekisteristä poistonkin aikana on kaskon palo, varkaus, ilkivalta... yhä voimassa = ei ole ihan nolla-maksuja siltikään vaikka kuinka on rekisteristä poissa. Näin se menee mm. tuossa meitin as.autossakin. Ikäväähän se on jos rek.poiston aikana joku vaikka poltttaa sen ja yhtään mitkään vakuutukset ei olisikaan olleet päällä kun kerran oli rek.poistettu![]()
Suzuki GSF 1250 SA GT ABS Bandit -08
Eikös tuossa pitäis tulla myös se sama homma kun muutamissa yhtiössä on autoilla eli samat bonukset eri mopoihin tulee mahdolliseksi.
Toki voin olla väärässä kuten yleensäkin.
ZX-9R -95
Ex YZF 750 R -95
Ex FZR 1000 -92
Ex FZS 600 -01
Ex XJ 900F -93
Ex XJ 600 S Diversion -96
Kukahan nää mutkat oikein määrää..