Kävi niin että pienen ei-itseaiheutetun liikennerysäyksen jälkeen vieras vakuutusyhtiö halusi ostaa vanhan luotettavaksi havaitun Thundercat:ini, ja nyt pitäisi siten hankkia jokin Yamaha sen tilalle... Tämä moottoripyörän hankintatarve tuli eteen näin ollen hiukan yllättäen ja pyytämättä, mutta olen kuitenkin jo kartoittanut muutamia vaihtoehtoja:
Ylimpänä listalla on tällä hetkellä FZ6-S2, joka saattaisi olla melko hyvä valinta niskavaivaiselle kuskille, oletan. R6/R1 -osasto kannattanee unohtaa koska jo Thundercatinkin kanssa oli toisinaan hiukan tukalaa pidemmillä reissuilla. Onko tuollaisessa FZ6-S2:ssa jotain erityisiä tyyppivikoja tai ongelmia jotka kannattaa ottaa huomioon ja tarkistaa ostotilanteessa? 2007 ja sitä tuoreemmat tapaukset ovat lähinnä kiikarissa.
Toinen voisi olla FZ1-S, mutta jos lähinnä ajelee yksi päällä ja melko lyhyttä matkaa ja joutuu pörräämään taajamissa työmatkoillaan, niin onko mitään erityistä syytä hankkia isompikoneista versiota?
FZ8-S taitaa olla vähän harvinaisempi välimallin versio, onko siinä mitää erityistä eroa tai etua edellä mainittuihin verrattuna?
---
Kun on tottunut YZF600R:n kokokatteeseen, niin millainen kultturishokki on odotettavissa kun pyörästä löytyykin vain yläkate, onko eteneminen Helsinki-Tampere -moottoritiellä kovinkin inhottavaa? Pitäisikö sitä kuitenkin vielä harkita R6:tta..?
Eikös R6 ole Thundercatista vielä selkeestikin sporttisempi laite ajasentonsakin puolesta (etukumara)?
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
25 000 km FZ6 S2:lla ajaneen kokemuksia: Fasu on kiva näppärä jokapaikan peruspyörä, jonka kilpailijoistaan erottaa iloisesti kiertävä, ylävireinen moottori. Alle 4000 rundin ei tapahdu mitään, ja 8 tonnin jälkeen kone herää ja syöksyy innolla kohti 14 krp rajoittajaa. Makuasia millaisesta tykkää. Yksin ajellessa ei haittaa, kun pysyy hereillä. Letkoilla kävi pari kertaa niin, että edessä ajava busa tms. isompi pyörä hidastikin mutkaan odotettua enemmän, ja fasu jäi liian isolle vaihteelle (kolmonen tai jopa kakkonen) ja takana tulijat saivat kirota hidastelevaa fasua ennen kuin (n. satasen vauhtiin yltävä) ykkönen tai kakkonen löytyi lootasta.
Hiukan alavääntävämpää vaihtoehtoa voi hakea vaikka Street Triplestä, Hornetista tai Z750:sta.
Oma fasu näki pari ratapäivää, lukuisia letkoja, pari lyhyehköä tourinkisettiä laukut ja harakka-kuormalla ja kaikkea motareista hiekkaisiin mökkipolkuihin. Kaikkialla sillä pärjäsi, mutta toisaalta se ei myöskään loistanut millään osa-alueella.
Luotettava se kuitenkin oli, määräaikaishuollot ovat harvakseltaan 10 tkm välein (itse tein ylimääräiset öljynvaihdot 5 tkm kohdalla) ja niiden lisäksi se kaipasi vain bensaa, renkaita ja jarrupalat eteen. Ketjut ja rattaat olivat yhä hyvässä iskussa, kun tuon omani myin. Bensaa meni n. 5 litraa sataselle.
Fasun suurin puute oli mielestäni pehmeä keula, joka ei vaatinut kummoista jarrutusta puristuakseen kasaan. Ajotaito I:llä eron muiden pyöriin havaitsi selvästi. Jämäkämmät jouset ja pamppujen huolto auttaisivat jo varmaan paljon. Isommalla rahalla saa tietty laitettua paremmaksi.
Pienempi puute, ja varmaan yhteinen kilpailijoidenkin kanssa, on ompelukonemaiset äänet vakioputkilla. Fasun miinukseksi muihin nähden kuitenkin tulee penkin alla olevat tuplarännit, joiden korvaaminen joltain kuulostavilla maksaa tuplasti enemmän kuin yksivaimentimellisiin pyöriin.
FZ8:n unohtaisin täysin, en huomannut ajossa kovin suurta eroa kuutoseen, ja kasi on jäänyt pahaan ylihintamottiin uusien, hinnaltaan edullisempien ja ominaisuuksiltaan ylivertaisten MT-07:n ja MT-09:n kanssa.
Muoks: Mua ei alakatteiden puute haitannut missään vaiheessa, korkeamman racing-pleksin laitoin omaani saadakseni vähän enemmän suojaa kovemmissa vauhdeissa.
GSF 1250 SA -10
FZ6 S2 -07 (ex)