Mahtuisiko mp+kuski kenenkään kyytiin kuluja jakamaan? Ilmeisesti se kimppakuorkki -asetelma ei saanut kannatusta...?
Ducati "Ducster" Monster 1200S -17
Triumph Daytona 675 -10
Elämä on liian lyhyt jossitteluun.
6 ratapäivää ja 8 yöpymistä Kappelshamnissa maksettu.![]()
Hessu, vanha mutta hidas ja kankea.
Team Green
Maksettu, näin erittäin nihkeissä rahallisissakin olosuhteissa. Pakko pakko.![]()
Testi
Aloitusviestissä on maininta että majoitus on to-su, kaupassa to-ma. Kuis o?
RC8
Don't call me stupid, I'm insane!
Perjantaina saan vahvistuksen duunista. Sit olis tarkoitus ostaa kolme päivää ja majoitus.
Mieluiten lentäisin paikalle, jos vaan se rekka juttu onnistuu. On mulla autokin jossa koukku ja ehkä duunista sais peräkärrynkin lainaksi. Tai vois sitä ajaa pyörälläkin ne siirtymät. Mutta siis mieluiten lentäisin.
MONSTER1200S+BETA350 JA SAASTAMOINEN
Valtiovarainministeri
Kattelin tossa norwegiaania ja kone ei löytäny lentoja Visbyyhyn ennen juhannusta. Paluulennot kyllä löyty
Sas antoi hinnaksi n. 3000kr eli n. 350e, joten harkitsen vakavasti tosimotoristi™-vaihtoehtoa, mutta mitä jos sataa ja mihin saan laivalta kaljat?![]()
"Voiko kyykkypyörää ajaa ylipäänsä?"
Laita tarjoushaukka asialle. Ja lennä halvalla perässä
Suora meno ja paluu Tukholman kautta 202 Euroo.
Hinnat vaihtelee päivittäin. Halpalentoyhtiöt laskuttaa matkatavaroista.
http://www.vertaa.fi/lentoliput/?fro...bmit=true#form
Ja jos paluuta aikaistaa päivällä niin 160
MONSTER1200S+BETA350 JA SAASTAMOINEN
Valtiovarainministeri
Milläs lautalla ihmiset on meinannu suunnistaa suomesta tukholmaan? voisin jostain hytistä viedä yhden punkan ja oon parasta matkaseuraa koska en kuorsaa![]()
KooTeeÄm
saattaa olla 600e päästä paku+2ukkoo järkevillä ajoilla. Ihanan kallista.
Sain lomat sovittua
Nyt alkaa siirtymien arpominen. Odottelen infoa siitä Kuorma-auto hommasta.
Onko kukaa kysellyt 4 mopoo+ 1hytti hintaa? Netissä sain hinnan vain 2 mopoo/hytti (Viking).
MONSTER1200S+BETA350 JA SAASTAMOINEN
Valtiovarainministeri
Onko mahdoton idea niille jotka aikovat pelkällä mopolla (kuten allekirjoittanut), lähteä aamulautalla Turusta torstaina ja Nynäshamnista puolenyön aikaan viimeisellä lautalla Visbyhyn. Perillä oltasiin neljän aikaan aamulla? Unet jäänevät lyhyiksi mutta jos ei ole enempiä kalustoa mukana purettavaksi, voisi keretä aivan hyvin päivän ajoihin. Majoitus näille yönkulkijoille sitten samasta mökistä häiriöiden minimoimiseksi. Näkemystä?
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
kauppa.png
Ei näy![]()
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Eräs ratkaisu mopon ja varusteiden kuljetusongelmiin sekä korkeisiin lauttakustannuksiin voisi olla ison peräkärryn vuokraus.
Isoon kärryn saa mahtumaan 4 mopoa ja varusteet eikä vetoautolta eikä ajokortilta kuitenkaan vaadita ihan mahdottomia.
Esim. tuolta https://www.vuokravaunut.fi/pages/sr...innasto-01.php 4,3m x 2m sisätilaltaan oleva koppikärry 4 kaverin kimpalla kustantaisi n. 60€ per nenä.
Tuota pystyy jo melkeinpä Golf / Astra-luokan autoilla vetämään, Passat / Insignia luokan autoilla jo komeesti. B-kortti taitaa riittää.
4 pekkaan auto+kärry-yhdistelmä ei enää ole kovin pahan hintainen.
Tai, tuollainen iso kärry jonkun ratakuskin Transportterin perään. Menis jo yhteensä 6 mopoa...
Kyseessä on niin hieno reissu että kaikki vaihtoehdot sinne pääsemiseksi kannattaa selvittää.![]()
Hessu, vanha mutta hidas ja kankea.
Team Green