Minulle tulee lähiaikoina huolto 12 000/60 000 km. Ja silloin pitää säätää venttiilit ja vaihtaa tulpat. Pyörä on Honda Nt 700 V -07. Mitkä on kokemuksenne ja mitä mieltä olette? Onko mitään älliä?![]()
Jäi pikkasen epäselväksi... Kysytkö onko mitään älliä huoltaa yleensäkään vai onko älliä vaihtaa tulpat?
Huolto on varmasti kannattavaa tehdä. Onko tulpilla ajettu vain 12 tkm? Iridiumit on tehty isommille kilometreille (esim 24 tai 48 tkm) mutta oman kokemuksen mukaan ne saa huonoksi paljon nopeammin mikäli tekee paljon lyhyitä startteja eli kone ei ehdi lämpenemään. Itsellä meni vaihtoon iridiumit 8 tkm kohdalla. Taas tuli opittua kantapään kautta.
CB K R
VFR1200, 48 tkm "iso huolto" teetetty ja pyysin vaihdetut osat itselleni. Iridium - tulpat olivat kuin uudet, mainintani jo merkkikohtaisessa threadissa.
Varman toiminnan tae on hyvä kipinä - aina. Hondamieheltä hondamiehelle - ilman muuta iridiumit.,vaihtoon.
<p>.</p>
Omaan 800 VFR:n en ole vaihtanut tulppia viimeiseen 62 tkm:n, koska nykyiset iridiumit pelittää täysillä. Näissä olen huomannut, että het, kun ei yhden pyöräytyksen jälkeen tarahdä käymään, niin tulpat vaihtoon.
Kunto näyttää hyvältä vieläkin, joten en lähtisi toimivia vaihtamaan.
Suzuki RGV 250-87--> Kawasaki Gpx 500R-89--> Honda VFR750 F-91 --> Honda VFR 800 Fi-99 --> Honda VFR V-Tec 800-03 / Kawasaki ZZR 500 + Honda 1200 VFR -10 Tenere 700-20/ Honda Cbr 1100xx
Mä olen käyttänyt iridiumeja moottoripyörissä ja mönkijöissä, tähän asti hyvillä kokemuksilla. Tämä kesä sitten painittiin pojan 125 4T moottorin käynnistyvyyden takia. Yhdellä kertaa tehtiin moottoriin aika monta muutosta ja oletus kylmäkäynnistyksen ongelmiin oli ihan jossain muualla mitä moneen kertaan oletettiin. Viimein tajusin vaihtaa iridiumin vanhaan normaali tulppaan ja kylmänä käynnistyksen ongelmat loppui siihen, myös polttoaineen kulutus putosi 15-20%.
Ei se iridium näköjään aina autuaaksi tee.
Kylätason kurapyöräilijä.
Jos Lontoon murre taittuu, niin tässä pari lausetta.
http://www.ngksparkplugs.com/product...x.asp?mode=nml
Hyviä ovat nuo tulpat. Pääsääntöisesti se kipinä on tasalaatuisempi sekä hieman yleistäen tehokkaampi.
Tuohon mopohommaan tuli mieleen, että onkohan oikean lämpöluokan tulppa ollut kiinni? Eli onko iridium vastannut alkuperäistä tulppaa ominaisuuksiltaan.
Ei niissä "vanhan mallisissa" tulpissakaan mitään vikaa ole. Mutta itse suosin iridiumeja. Lisäksi Suomen rajan ulkopuolelta saa murto-osahintaan Suomen kauppoihin verrattuna.
Oli oikea lämpöarvo.
Kylätason kurapyöräilijä.
Toiminta-alueen alarajoilla tai alle olevat "lämpötilat" ovat se iridiumien yleisin surma.
Tähän taas päästään useilla tekniikkaan pohjautuvilla asioilla, käyttöolosuhteilla ja kuormituksen määrällä.
Liiallinen rikastus, toistuvat "kylmäkäytöt" ja kun nyt puhutaan mopoista... tulee samaan nippuun
monen vehkeen kanssa huono "lämmöntuotto" kun mennään käytännössä pääosin "pintakaasulla".
Jos kone on sellainen, että siinä on "paketti kasassa", säädöt joka osa-alueella suht kohdillaan,
kone saa riittävästi ja riittävän usein kunnolla lämpökuormaa ja "huuhtelua"..... pelittäähän ne pitkään ja hyvin.
Normitulpat ei ole noiden reunaehtojen suhteen niin "herkkähipiäisiä".
Eli mikä ei ole rikki, älä korjaa sitä... mutta jossain vaiheessa tuo on tehtävä.
Ihan pelistä ja yksilöstäkin (säädöt) sitten riippuu mistä se roikkuu.... se oikea hetki "korjata hieman ennen".
Käyttökokemuksia kannattaa kuunnella..... antavat usein ihan hyvin suuntaa.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Käyttökokemuksia kannattaa kuunnella..... antavat usein ihan hyvin suuntaa.
Tätähän minä tässä justiiin haen.![]()
Joo autokäytössä on mielettömät vaihtovälit iridium-tulpille mutta se autoista ja takas motareihin...
En osaa vastata mitä järkeä niitä on käyttää kun Honda on päättänyt sellaset tehtaalla laittaa, eikä manuaalin mukaan mitään muita tulppia siihen (CB1000R) saa laittaa. Kyllähän noilla haetaan pidempiä vaihtovälejä ja kyllä se itellekin sopii kun niiden vaihto ei niin helppoa ole nykypyöriin.
Itse sain tietämättömyyttäni omat tulpat pilalle tai huonoon kuntoon eli ihan oma vika, kyllä ne kipinää antoi mutta kone kävi huonosti. Ihmettelin, että mikä vaivaa ja sain osaavalta myyjältä neuvon, että luultavasti tulpissa vika ja niinhän se oli! Hienoa, että joskus saa liikkestä neuvoja ihan ilmatteeksiJoka päivä oppii jotain uutta...
EDIT:
Tulipa mieleeni sellanen homma, vaikkei ehkä tähän aiheeseen ihan kuulukkaan, että onko ORG järjestänyt tekniikka-kursseja jossa ihan käpisteltäisiin konetta ja muuta tekniikkaa käytännössä? Joku homman osaava näyttäis miten perushuoltoja esim. venttiilinsäätöjä tehdään ja vähän vaativampiakin juttuja. Saisi ehkä omia sormiaankin hiukan öljyyn tahria. Itsellä ainakin aika korkea kynnys lähteä "kylmiltään" tekemään vaativampia huoltoja/korjauksia... Ansaitseekohan aihe oman ketjun vai löytyykö sellainen jo?
CB K R
"Kylmiltään".... vaativampia huoltoja/korjauksia....
Wuiddu... Tarttuuko noi pisteet?.
Nou hätä! Jos tutustuu Eino Leinon.... "Mestarin" tuotantoon.... Pisteitä
Shit hapens... and it hit the fan too
Asiaan
"Vaativammat" huollot ja korjauksista puhumattakaan.... huutavat kyllä pohjaksi jotain
käytännön praktiikkaakin.. jolla sitten jokainen hoitaa hommat asianmukaisien manuaalien pohjalta.
On siis ihan todellinen "riski" tarjota "oppia" ilman että sen vastaanottajilla on riittävästi käytännön
pohjaa omaksua asiat kokonaisuutena ja kaikkine asiaan liittyvine... merkittävine "välillisine" asioineen.
Paras panos-tuotossuhde saadaan varmasti keskittymällä ihan ylläpidon perusasiohin.... ja oman laitteen
"hoitamiseen" näistä lähtökohdista.
Näillä kun tahtoo.... tai näiden huomioimatta jättämisellä.... kun on varsin ratkaiseva merkitys
laitteen toimintaan ja "kehittymässä olevien" vikojen konkretisoitumisena rahassa.. vaivassa... ja murheissa.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Olinpa todella höpsö kun tuollasia kirjottelin, mitä oikein ajattelinkaan. Onneksi löytyi jälleen absoluuttinen viisaus joka oikaisi turhat luulot.
Kellä taito on, sen piilottakoon... Vai mitenkäs se menikään? Sehän on itseltä pois jos joku muu oppii ja haluaa oppia, vai lieneekö kateutta?
Mielestäni on todellinen riski mennä arviomaan sellaisten ihmisten osaamista ja oppimiskykyä joita ei tunne. Toinen juttu on taas se, että jos ei itsekään osaa muuta kuin kirjotella täällä pehmeitä.
CB K R
En tiedä järjetääkö tällaisia kursseja kukaan mutta tuntuu että niille olisi kyllä tilausta. Ongelma varmaan osittain tulee siitä että pitäisi olla oikeasti päteviä opettajia ja mitäs sitten kun kursseilla ollut tuhoaa oman pyöränsä moottorin saaduilla opeilla. Mä olen jopa jossain vaiheessa elämää istunut useamman vuoden elämää aurtoinsinöörin opissa mutta kyllä kaikki käytännön osaaminen on tullut yksin kertaisesti oman tekemisen kautta. Joskun hommat ovat menneet vituiksi ja tuhoa on tullut mutta onneksi nämä rajoittuvat lähinnä mopoaikaan. Jos koskaan ei ole tehnyt mitään huoltoja sanoisin että ensin kannattaa aloittaa ihan perus hommista, irroita asenna tulpat. Ei niitä ole edes pakko vaihtaa uusiin mutta otat ne vaan irti ja laita takaisin. Tarkita ilmansuodatin yms. On kuitenkin paljon sellaisia hommia joita voi tehdä ilman että riskinä on koko moottorin tuhoaminen. Sitten kun ne ihan perus hommat onnistuvat niin siirrtyy haastavampiin hommiin. Talvi on hyvää aikaa touhuta kun ei ole kuitenkaan kiire mihinkään.
GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750
How far can you travel when you're six feet underground?
Offtopicia menee ja pahasti:
Siitä lähtien, kun on ollut tilat, jossa ropata, olen huoltanut perheen autot ja moottoripyörä(t) itse. Tähän tilaan minut on ajanut luontainen nuukuus ja kiinnostus tekniikkaan. Säästöä on tullut arviolta liki 6-7 tuhatta euroa. Öljyt, tulpat, laakerit, turbo, kytkin, iskareita, jakopään ketju, niveliä, venttiilien säätöä, stefoja jne. Suurempia takaiskuja ei ole tullut - kerran huohotinjärjestelmä autosta tukkeentui ja meni hinaushommiksi.
Kaikki koneet ovat ihmisen tekemiä laitteita, joten jos kiinnostus, maltti ja luetun ymmärtäminen on kunnossa, niin miksi pitäisi odottaa "ammattilaisen" luentoa. Moni "ammattilainen" tuskin haluaa leipää omasta pöydästänsä viedä. Internetistä löytyy ohjeita ja aina voi kysyä neuvoa.
Kattava sarja työkaluja, momenttiavain, korjausopas ja internet, niin siitä se lähtee. Suurin epäoonistumisen aiheuttaja voi olla kiire (TI-hallin aikavaraus loppuu tai sade uhkaa kerrostalon pihalla tehtävää remonttia), jolloin tietotaidon puutteessa aletaan käyttää isompia työkaluja. Paras varustus on siis maltti ja aika. Jos jokin pultti ei aukea tai asia ratkea, niin on mahdollisuus jättää remontti odottamaan seuraavaa päivää ja uusia työkaluja tai ohjeita.
Tekemällä oppii.
"Ropaushommissa" nyt vaan sattuu olemaan, tuntui se kuinka "höpsöltä" tai vittumaiselta tahansa,
niitä ihan kaikkia..... innosta ja itseluottamuksesta riippumatta..... koskevia absoluuttisia totuuksia.
Yksi niistä on tuo, että naurettavan yksinkertaisenakin pidettävään asiaan liittyy valitettavan usein
"reunaehtoja" ja asioita, joiden huomioimatta jättäminen, ihan sama mistä syystä, tietää joko välittömiä
tai jonkun ajan päästä seuraavia ongelmia.
Ei ole mitään eroa lopputulemassa, vetääkö "tietämättään tai osaamattomuuttaan"..... vai "riittävällä"
koulutuksella ja kokemuksella..... esim. kotilon peltivanteet vainaaksi järjettömillä momenteilla,
öljyfiltterin "ikijumiin", kierteet piloille jne. jne. jne.
Eli aivan yksinkertaisimmista perusasioista on kyse.... eikä tahdo odotusarvon mukaisesti
onnistua edes marmoritiskien takaisissa sikahintaisissa ammattilaiskorjaamoissa.
Siinä alkuun muutamia absoluuttisia totuuksia.... tai pehmeitä puheita.
Edellä oli siis ihan "avaa vetskari kun kuset"- tason asioita..... mutta kintuille tahtoo turhan usein mennä.
Siinä kohtaa kun mennään "vaativampiin" huoltoihin tai korjauksiin, siirrytään (valitettavasti) heti sille
tasolle, jolla niiden "reunaehtojen" tietäminen, vaikutukset ja mihin kaikkeen ne (yllättäen) liittyvätkään,
nousee merkittävään rooliin.
Tällä tasolla "ammattilaistason" palveluissakin ollaan ihan liian usein sen edessä, että pelkkä "seuraus"
on korjattu, mutta varsinainen "syy" on edelleen hoitamatta..... ja tunnetuin jatkoseurauksin.
Tässä siis puhutaan MYÖS ammattilaiskentästä. Lopputulema on taas ihan sama, tullaan siihen sitten
"ajanpuutteen", huolimattomuuden..... tai "harrastajan" ns. tietämättömyyden/kokemattomuuden kautta,
Onko vieläkin liian vaikeeta ????
Niin..... "Vaativammat" huolto- ja korjaushommat..... ja niiden opettaminen.
Niiden "yleisempi" harrastuspuitteissa opettaminen taitaa olla suht vähissä ja niihin lähteminen
nihkeää esim. seuraavista syistä:
Aika moni, jolla on oikeasti kompetenssia ja kokemusta (vaikka sitä intoa riittäisikin),
jättää tuon laajemmin tekemättä siksi, että TUNTEE VASTUUTA TEKEMISISTÄÄN !!!!!!
Harvinainen hyve tänä aikana kun vastuun siirtyminen kuulijalle on vallannut alaa savonmaan
ulkopuoleltakin huolestuttavin määrin![]()
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Ei välttämättä ole mutta kotiläksyt pitää tehdä ensin. Ensinnäkin selvittää mitä esitöitä, esim. tankin irroitus, täytyy tehdä. Toiseksi tarvitaanko jossain työvaiheessa jotain erikoistyökalua vaikkapa tulppa-avainta, on pyörämalleja joista tulppien irroittaminen ja takaisin laittaminen on hyvin hankalaa jollei käytössä ole juuri ko. malliin tarkoitettua tulppa-avainta. Kolmanneksi kiristysmomentit, sytytystulpaa ei pitäisi koskaan kiristää rannemomentilla vaikka useimmat niin tekevätkin. Jokaisen pyörämallin korjaamokäsikirjassa, joskus myös ohjekirjassa, kerrotaan oikea kiristymomentti joka esim. Honda NX 650 moottorissa on 1,8 kpm - joka muuten on hyvä ohjearvo muihinkin ns. isokierteisiin sytytystulpiin silloin kun ne asennetaan kevytmetallikanteen.
Hommahan, kuten eivät muutkaan perushuollot, ei ole sinänä vaikea kunhan valmistelut on tehty huolella.
Ja unohtui se kaikkein tärkein, ainut todella harjoittelua vaativa vaihe: miten sen tulpan saa satavarmasti oikeille jengoille, ettei tule tarvetta tuolla yllämainituille kyselyille. Ja sitä ei opeteta millään luennolla, jos luennolle tuntee tarvetta, on kohtalaisen turha aloittaa mitään.
GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750
How far can you travel when you're six feet underground?
No en sitten laittanut niitä iridium-tulppia. Huoltoliikkeestä en raaskinut ostaa ja mutakuonojen maalta en ehtinyt tilata. Tilaan ne valmiiksi seuraavaa huoltoa varten, yritän koota pienen kimpan jonka kanssa ne tilaamme.
Minä kiitän kaikkia vastanneita. Deauville-sivuilta sainkin yksityiskohtaiset ohjeet. Kiitos myös niistä.![]()
No joo, jotkut asiat ovat vuosien saatossa - ja muutaman tuhannen sytytystulpan jälkeen - muuttuneen itsestäänselvyyksiksi. Eli, sytytystulpaa asennettaessa sitä ei koskaan aloiteta kertämällä tulpaa heti alkuun vääntötyökalulla vaan kiertäminen aloitetaan käsin tulppa-avaimesta pyörittäen - mieluiten siihen asti kunnes tiiviste vastaa kanteen - ja vasta loppukiristys vääntötyökalulla. Kunnossa olevaan tulpankierteeseen tulppa menee kevyesti käsin pyörittämällä jos voimaa tarvitaan on joko kierre vioittunut tai likainen - liian löysälle jäänyt tulppa on usein syynä jälkimmäiseen.
Viimeksi muokannut: Patukka; 02.11.2014 klo 17:57.
Huolellisuus ja esityöt on aloitettava jo ennen tulpan irroitusta. Paineilmaa tai sen puutteessa jalkapumppua peliin, ettei pääse hiekkaa tai muuta törkyä palotilaan, tämän putsauksen tekemättömyys tuntuu olevan aloittelijoiden ensimmäinen ja yleisin virhe, jos nyt ei tankkia poistaessa ole pessyt konetta bensaalla.
Mare
Jep, mä teen toin aloituksen niin, että lasken sytytystulpan sinne "kaivoon" sytytystulppahylsyllä+jatkovarrella, sitten sormin pyörittelen aukipäin kunnen kuulen/tunnen pikkuisen rapsauksen jolloin tiedän että mentiin jengan alun yli. Siitä sitten myötäpäivään kireämmälle.
Näissä perushommissa moni aloittelija pohtii että mitenpäin pitää kiertää jenkaa auki tai kiinni. Hyvä muistisäntö normaalikierteissä on, että "kun kello käy eteenpäin, niin remppa tulee valmiiksi. Ja remppahan tulee valmiiksi kun ruuvit ja mutterit kierretään kiinni", joten… myötäpäivään kierretään kiinni ja vastapäivään auki. Tai että eilen rikki mennyt/loppuun kulunut sejase pitää irroittaa ruuvaamalla auki eilisen suuntaan, eli vastapäivään.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Joo, nämä itsestäänselvyydet vaan tuppaavat olemaan niitä kokemuksen kautta opittuja, ja se juuri aloittelijalta puuttuu.
Toinen "itsestäänselvyys" (tulee jo tulppien vaihdossa), on se, että oppii tavalla tai toisella muistamaan, missä järjestyksessä/missä asennossa mikäkin osa oli ennen purkamista, ja se järjestys missä niitä puretaan. On paljon helpompi laittaa kasaan, kun tekee päinvastaisessa järjestyksessä. Ei tarvitse kysellä, missä järjestyksessä tulpan johdot oli (tosin tuostakin selviää, kun vaihtaa tulpan kerrallaan).
Kaikkein pahin rasti on, kun joku toinen on purkanut laatikollisen osia, taidot loppuu, ja antaa laatikon "kaverille" kasattavaksi. Itse olen yhden matkaveneen jäähdytyspuolen letkut lämmönvaihtimineen saanut pahvilaatikossa, pyynnöllä, että purin nämä muutama viikko sitten, enkä saa takaisin paikoilleen, voitko auttaa.Muutama tunti tuossa vierähti, kun pyöritteli letkun- ja putkenpätkiä, ja yritti arvuutella missä asennossa mikin on ollut.
GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750
How far can you travel when you're six feet underground?
Monessa moottorissa pääsee hiekkaa tulpan kaivoon ja ellei ole paineilmaa käytettävissä olisi parempi olla vaihtamatta niitä tulppia. Eräässäkin oli pieniä kiviä tulpan ja kannen välissä niin, ettei avainta saanut paikalleen ennen kuin oli piikillä ronkkinut kivet irti ja ilmalla pois.
HONDA, SUZUKI, VICTORY, INDIAN ja POLARIS mekaanikko / valtuutettu huolto => SEFOTEC
http://www.sefotec.fi
Omassa Villessä 40000km ja matka jatkuu.
"manaatin raivolla eteenpäin"
-07 K1200GT
Siinä tapauksessa valmistajalla on käynyt suunnitteluvirhe tulppahatun toteutuksessa. Jos on asianmukainen tulppahattu niin kaivo pysyy kivistä puhtaana, tulppahatun yläosassa pitäisi olla kuminen tiiviste joka sulkee kaivon kun hattu laitetaan paikoilleen. Näin on ainakin ollut niissä pyörissä mitä mulla on ollut.
Kylätason kurapyöräilijä.
Vinkkinä Iridium-tulppia hankkiville; kannattaa hakea Ebaysta edullista toimittajaa. Ostin sitä kautta englantilaiselta toimittajalta NGK:n tulpat 7,50€/kpl. Jos kotimaisilla toimittajilla hinta on yli tuplaten, se on minusta jo turhan paljon.
BMW R1200GSA LC
BMW R1150GS
ex: K1600GT, K1200GT
Englannista minäkin tilasin.
Suzuki DL1000 v-strom.
SLAVA UKRAINI!
FUCK PUTIN!