Tulokset 1:stä 18:een 18:sta
  1. #1
    Tämän aineen löysin jostain täältä ketjuista, mutta kun omakohtaiset kokemukset olivat varsin hyvät, päätin ns. nostaa tätä asiana täällä. Gt-Airin visiiri jostain syystä yllättävän paljon naarmuilla 12 tkm ajon jälkeen.
    Harkinnan jälkeen Motonetista seuraava tuote :

    http://www.motonet.fi/fi/tuote/60717...tajamuovi-75ml

    Visiiristä tuli yllättävän hyvä. Tietty kai sitten ei sovi kaikelle joten kukin omalla vastuullaan..
    GSX 1250 FA -13
    GSF 1250 Sa -07
    GSF 600 S -03
  2. #2
    Mulla ois tossa yks kirkas visiiri, mikä on niin naarmuilla et pois heittämisen estää vaan varalla pitäminen, ku varsinaisessa käytössä olevan toinen saranakohta on vähän rikki... Nyt ku oot yhen visiirin ton kanssa touhunnu ni tuliko sitä tehdessä mieleen jotain niksejä tai asioita mitä ei ainakaan kannata tehdä? Mitä tekisit seuraavan visiirin kanssa toisin/paremmin?
    Kawasaki KLR 650 1988 20->
    Aprilia Tuono V4 APRC 2012 19->
    ex: KTM 990 Super Duke 2006 17-18
    ex: Honda VTR 1000F Firestorm 2005 12-16
    ex: Honda VT750 Shadow 2007 07-11
  3. #3
    Vahaa visiiri säännöllisesti autovahalla niin ei naarmuunnu niin helposti, ja vesi helmeilee visiirin pinnalla.

    Vastaavilla hiomavahoilla ja lammaslaikalla/akkukoneella on muutamia visiireitä ja pleksejä kunnostettu. Jossain MP-liikkeesä oli jopa myynnissä visiirin huolto kittiä missä on käytännössä kaikki samat kamppeet mitä löytyy monelta omasta takaa. Hiova vaha, tavallinen vaha sekä muutamia kiillotusliinoja.
    Kylätason kurapyöräilijä.
  4. #4
    Saannollinen vahaus tosiaan auttaa. Kaytan polymeerivahaa ja samalla visiirilla kahdeksan(8) vuotta. Suojaa hiekalta ja polyta myos ja niita savannilla on joskus havaittu.
    The point is not to die for your country but to make the other bugger die for his...
  5. #5
    Mulla oli entisellä Arai TX2 kypärällä ikää 7 vuotta ja se on kurapyörien ja mönkijöiden kanssa rapaa nähnyt, ja hanskalla monesti pyyhkästy savet pois visiiristä. Kun siirsin kypärän eläkkeelle niin visiiri oli edelleen hyvässä kunnossa, vahattu säännöllisesti ja pari kertaa myllytetty suurimmat naarmut pois pinnasta em. menetelmällä.
    Kylätason kurapyöräilijä.
  6. #6
    Kokeilin omaan Arain visiiriin myös Motonetistä hankittua Turtlen settiä. Se on varsinaisesti tarkoitettu auton himmentyneiden muovisten ajovalon "lasien" kiillotukseen mutta setissä oleva hiova tahna toimii hyvin visiirin kiillotuksessa, ja ei kun kunnon vaha pintaan ja a vot. Kalliinpi se kyllä on kun toi Sonax mömmö.
    CB350, XS650, CB750K7, XS850,XV1000(TR-1), XS1100S, ST-4, FJR1300A
  7. #7
    Mitäs vahaa ootte käyttäneet? Ihan Korrekin kiito- tai kestovahaa vai jotain spesiaalimpaa?
    Nyt: -, Oli: Yamaha XV1900 MidnightStar, Suzuki DL650 WeeStrom -06. AVJ16 #52
  8. #8
    Mitä milloinkin on autoa varten tullut ostettua, nyt on punainen AutoGlym.

    Ai niin, ja ne visiirit sekä pleksit kannattaa sitten vahata heti uutena. Vaha sulkee polycarbonaatin pinnan ja tekee siitä liukkaan ja paremmin naarmuuntumista kestävän.
    Kylätason kurapyöräilijä.
  9. #9
    Lainaa Koheltaja kirjoitti Katso viesti
    Mitä milloinkin on autoa varten tullut ostettua, nyt on punainen AutoGlym.

    Ai niin, ja ne visiirit sekä pleksit kannattaa sitten vahata heti uutena. Vaha sulkee polycarbonaatin pinnan ja tekee siitä liukkaan ja paremmin naarmuuntumista kestävän.
    Vahaamisesta olen samaa mieltä, helpompi putsata ja vesi lentää visiiristä paremmin sateella, mutta mitä tarkoittaa sulkee pinnan?

    Paremmat visiirit on vielä erikseen pinnoitettuja naarmuuntumista vastaan, Lexan Margard tms.
    Kannatti herätä.
    Hypermotard 950
  10. #10
    Arai TX alkuperäiseen visiiriin ei tarvii uutena kun pyyhkästä rätillä niin tulee naarmut, kynnellä kun kokeilee pintaa niin se ei ole liukas vaan mikrokarhea. Aivan samalla tavalla kuin auton maalipinta, vahalla suljetaan mikrohuokoset ja saadaan kestävämpi ja sileä pinta.
    Kylätason kurapyöräilijä.
  11. #11
    Lainaa samio kirjoitti Katso viesti
    Mitäs vahaa ootte käyttäneet? Ihan Korrekin kiito- tai kestovahaa vai jotain spesiaalimpaa?
    Polymeerikilpikonnavahaa. Vaikka Turtle Wax nimesta paatellen on tarkoitettu kilpikonnien kiillottamiseen, se toimii hyvin myos visiirissa ja bikessa.
    The point is not to die for your country but to make the other bugger die for his...
  12. #12
    Lainaa Koheltaja kirjoitti Katso viesti
    Arai TX alkuperäiseen visiiriin ei tarvii uutena kun pyyhkästä rätillä niin tulee naarmut, kynnellä kun kokeilee pintaa niin se ei ole liukas vaan mikrokarhea. Aivan samalla tavalla kuin auton maalipinta, vahalla suljetaan mikrohuokoset ja saadaan kestävämpi ja sileä pinta.
    Auton lasitkin kannattaa vahata, ihan samasta syystä kuin visiiri. Vesi lentää pois paremmin. Samalla tavalla sekin tuntuu liukkaammalta ja sileämmältä kuin vahaamaton lasi. Muutamankin kerran olen muoveja laminoinut ja testaillut eri materiaaleja kulutuskeston yms. puolesta. Jos Arai TX:n visiiri on jotain kuttaperkkaa, niin se on sitten Arain oma valinta. Varmasti sitä voi vahalla suojata, mutta ei se ihmeitä loppupeleissä tee. Se muodostaa vain yhden suojaavan kerroksen (todella ohuen) varsinaisen materiaalin päälle. Polykarbonaattia on montaa eri laatua niin UV-suojauksen, pintakovuuden ja optiikan kannalta ja lisäksi voidaan käyttää erilaisia "karkaisumenetelmiä". Lexan ei ole huokoista, ei se ime hajuja eikä makuja.

    Polykarbonaatti heikkenee liuottimista, joten tarkkana mitä vahaa siihen pintaa hinkkaan.
    Kannatti herätä.
    Hypermotard 950
  13. #13
    Auton tuulilasiin en vahaa laittaisi, sillä saa aikaan ikävän kalvon joka ei lähde pois kuin kulumalla. Kalvo tulee näkyviin jokaisella pyyhkijän pyyhkäsyllä ja pimeällä ei sitten näe yhtään mitään kun vastaantulijan valot heijastuu kalvosta. Ai mistä tiedän?

    Sivu ja takalasit kannattaa vahata jos niihin ei ole laitettu muuta käsittelyä, vahatusta lasipinnasta on helpompi skarapata huurua pois

    En tiedä mitä kuttaperkkaa TX:än visiiri on, ilmeisesti sitä samaa mitä muissakin Arain ruukuissa käytetään, mutta vahan kanssa sen saa kestämään. Sama havainto muiden merkkisissä visiireissä, vahalla saa kestoa ja suojaa naarmuuntumista vastaan. Kesällä käytän pääsääntöisesti Bob Heathin tummennettua visiiriä joka on pinnoitettu, sama käsittely ja toimii paremmin kun ilman vahausta, vaikka onkin pinnoitettu visiiri.

    Toi oli hyvä huomautus että tietyt kemikaalit haurastuttaa polykarbonaattia. En ole omissa visiireissä huomannut haurastumista jonka yksi tunnusmerkki on polykarbonaatin himmeneminen ja säröjen ilmaantuminen rasituksille alttiina olevissa paikoissa.
    Kylätason kurapyöräilijä.
  14. #14
    Sonax on ihan kelvollista ainetta. Tuubin takana on käyttöohje suomeksi, mutta sen alta löytyy englanninkielinen versio.
    Apply sparingly => tuubi kestää varmaan 100+ visiirin kiillotusta
    Suomenkielinen käskee hankaamaan huolellisesti, englanniksi käsketään hankaamaan intensively for several minutes. Eli ei mitään kevyttä sivelyä.

    Pistemäisille koloille toi aine ei voinut mitään.
    "Älä koskaan siirrä huomiseksi sitä, minkä voit tehdä ylihuomenna." (Mark Twain)
  15. #15
    Tuossa jokunen mainitsi, että vesi lähtee visiiristä ja tuulilasista pois kun on vahattu, en epäile yhtään. Mutta miten olis ihan sitä varten tehty, esim. Turtlen 5 sateesta? Tarkoitettu tuulilasiin mutta käynee visiiriinkin
    CB K R
  16. #16
    5 sateesta tekee visiirin pinnan vettä helmeileväksi mutta se ei suojaa visiiriä naarmuuntumiselta, vaha taas suojaa joten samalla vaivalla saa tupla hyödyn.
    Kylätason kurapyöräilijä.
  17. #17
    Lainaa Koheltaja kirjoitti Katso viesti
    5 sateesta tekee visiirin pinnan vettä helmeileväksi mutta se ei suojaa visiiriä naarmuuntumiselta, vaha taas suojaa joten samalla vaivalla saa tupla hyödyn.
    Onhan tuossa pointtii Tosiaan se AG:n punainen Super Resin Polish on sopivaa tuohon puuhaan?
    CB K R
  18.  
  19. #18
    Sitä mä ja poika ollaan käytetty tän kesän ajan ja hyvin on toiminut.
    Kylätason kurapyöräilijä.