mm.
- sulkuviivan ylittäminen (pientareen käyttö)
- nopeus jota käytetään
- kaistojen vaihto
Olen splittanut reissuilla varmaan tuhansia autoja Saksan/Italian/Espanjan jne. ruuhkissa, kun se on ollut järkevää, mutta tuossa videossa ei ole kyse splittamisesta (minun mielestä).
Totta tosin se, että peiliin pitää katsoa mopollakin ruuhkissa, koska on ihan eri asia splitata 400kg malmi+lihakasalla, kuin 200kg nakulla.
Sachs 50cc 6x, Solifer SM 50cc -78 ... Vt750 - 06, FJR -07, VFR 1200 XC => KTM 1290 SAS />Alias/karivei
Ihan hyvinhän se meni, mitä nyt lopussa vähän nynnyiltiinIte pidän kyllä hitusen pienempää nopeuseroa ohitettaviin enkä yleensä vaihda kaistaa heti eteen. Mutta noin se toimii pk-seudun liikenteessä kevyellä ja kapealla sportilla. Matkalehmällä varmaan joutuu menemään varovaisemmin (kunnes tottuu).
*kukkahattu päähän*
Aprilia Tuono V4R aprc + KTM
68 prosenttia vastaajista
Suomen demokratia ei toimi niin, että enemmistö päättää asioista.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Näpräilin muutama vuosi sitten LoTjaani ns "Staulicht"-systeemin, eli rakensin erillistä vilkkurelettä hyväksikäyttäen kolmen ksenonpitkän ja kahden halogeenipitkän + sumuvalogen välisen vuorovilkutuksen. Tuon kun napsauttaa päälle, niin saksan staussa aukeaa tie oikein komeasti. Kerran pari on joku paikallinen luullut hätäpäissään poliisiksi ja ruvennut sitten tööttäämään perään kun huomasi, että siellä menikin vain joku turistimopo peräkärryn kanssa ohi. Oikeasti nuo ei sentään mitään poliisivilkkuja muistuta, näkyvätpä vain vähän paremmin peilin kautta autoilijan puusilmiin kuin pelkät hätävilkut.
(Jatkuvasti vilkuttavia kaukovalojahan muuten käyttävät monet jenkkimotoristit normaalissa maantieajossa, kun ne sielläpäin monessakin osavaltiossa sallitaan.)
Pientareelle uskaltauduin vain yhden kerran, kun varsinaisten kaistojen leveys ei kavennusbetoniporsaiden vuoksi enää riitänyt, mutta kyllä oli koko ajan melkoisen halju olo kuin oikein kunnon pahantekijällä ikään. Tunnen paljon saksalaismotoristeja, eivätkä paikalliset tuota hommaa lainkuuliaisina suosittele. Splittaus on sensijaan ihan arkipäivää heille.
t. pozo
![]()
-04 K 1200 LT
Amerikan kierros 2006:
http://finnishcurvecowboys.blogspot.com/
Amerikan kierros 2010:
http://finnstoccr3.blogspot.com/
Amerikan kierros 2011:
http://finnstoccr2011.blogspot.com/
Moponparantelukuvia:
http://picasaweb.google.com/pozoizquierdo
Ei minustakaan tuossa nyt ollut mitään moitittavaa. Ihan ok meininkiä. Pitää vain olla tosi tarkkana ja vilkuilla samalla myös peileihin.
Ducati Streetfighter V4 -2021
Olen liian vanha ajaakseni tylsillä moottoripyörillä.
Ei kerrassaan mitään "ihmeellistä". Ja hyvä huomioida, etttä yleensä aina näissä itse otetuissa kuvauksien pätkissä meno näyttää ja vaikuttaa huomattavasti hurjemmalta kuin se livenä on ollut.
Pätee useisiin kuvauksiin.
<p>.</p>
Pietarissa heinäkuussa suht hyvin antoivat autot tietä:https://www.youtube.com/watch?v=1yK0...5RRbSxJXEEwOqg
pl
Ihan jees menoa. Hiukan huolettaa paljaat kädet. Sattuu sattuu jos joutuu kosketukseen asfaltin kanssa pienestäkin nopeudesta ja helteelläkin toimivia hyviä hanskoja on kaupat pullollaan.
<p>.</p>
onko tämä sitä splitaamistahttps://www.youtube.com/watch?v=B4KqJYDwxsk
KTM 640 adventure Triumph Tiger 955i 01
Honda xx 1100 02
ex cbr1000f 93
zzr1100 92
diversion 600 93
rg125
cb125
pv50
tunturi50
cresent50
En ole avaamaani ketjua riittävästi seuraillut, mutta ainakin ne teistä, jotka tulevat ajelemaan Itävalta-Italia-sektoreilla tajuavat, mitä tarkoitin. Jos sitä ajellaan sen kotokylän kioskille, niin ei kannata väitellä...
... jotain piti muistaa
Joo'o, ny kun tuli tuolla Pariisin keskustassa eleltyä niin on se mp-kulttuuri pojat pikkasen eritasoista kun täälläTai liikenne yleensä. Jalankulkija–ajoneuvoille punainen–vihreä on melko suuntaa antava; vihreä tarkoittaa että voit ylittää melko vapaasti, punainen tarkoittaa että pitää varoa melko paljon – mutta periaatteessa aina saa mennä. Skoottereita on niin maan perkeleesti ja sitten seuraavaks on niitä kolmipyöräisiä Piaggion MP3 skoottereita ja sitten moottoripyöriä. Ja joka väliin mennään missä on väliä. Oli komeeta kun pari poliisimoottoripyörää splittaili ahtaalla ykssuuntaisella kakskaistaisella ja tyrkkäs suojatien yli jalankulkijoiden välistä (oli parin metrin aukko siinä). Semmosessa nelikaistaisen risteyksen keskellä joku herra vespan kanssa (ajoasuna oli puku ja salkku) ajeli Z-ajolinjaa hakien sopivaa slpittauspaikkaa niin ahtaissa väleissä että edes kävellen ei tulis mieleenkään mennä sinne.
No, sampelyseellä riemukaaren risteyksessä joku autoilija tönäs selalsen kolmipyöräskootterin kylelleen.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Hyvä maa tuossa suhteessa. Asuin siellä vuoden ja kertaakaan ei tullut edes mieleen, että voisi tulla negatiivista palautetta virkavallan puolelta, vaikka aika vapaasti toteutettiin itseämme niin vuoristoteillä kuin moottoriteillä.
Jääkiekkotermein "estäminen" on ainoa asia mitä siellä ei saa tehdä (ei sillä, että olisi ollut edes tarvetta). Siis "show must go on" - toteutus vapaa. Täällä tuntuu tavoite olevan täysin päinvastainen.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
No en mä nyt ihan niinkään sanois, mutta se joustavuus ei tekis pahaa täälläkään. Ja kyllä se kakspyöräisten vapaamuotoinen ajeluttaminen ja parkkeeraaminen pistää kateeks… Kämpän kulmillekin tuli joku mopolähetti, niin se parkkeeras moponsa keskelle katua liikenteenjakajan eteen, siihen ennen merkiä/koroketta kun jäi kahden sulkuviivan muodostama moponkokoinen tila,et käyhän se niinkin.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Kyllä tää splittaaminen on olisi hyvä täällä, mutta se toisen kateus on niin kova, että jossain vaiheessa alkaisi tulee ruumita, kun minun eteen et tule![]()
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Ktm 1290 SAS 06/2022
Honda Forza 350 09/23
Kymco MXU 700 12/2022 lumitöissä
Meidän liikennekulttuuri on kyllä varsin mielenkiintoinen.
Voisi oikeastaan sanoa, että "vahditaan kuin haukka omaa, käyttämätöntäkin
etua hirveällä tarmolla.... ja vaikka "omiin housuihin kusten".
Risteävän liikenteen estäminen keskelle risteystä pysäköimällä.....
ja mikä on väistämätäön seuraus kokonaisuuteen/omaan etenemiseen
sillä täsää ja ny oman autonmitan makealla voitolla ?????
Risteykseen tullessa (johon mahtuu sujuvasti kolme kotiloa rinnan)
ryhmitytään väärästä laidasta niin kulmittain kuin mahdollista.....
että yksi auto tukkii kaksi muuta käyttökelpoista "kaistaa".....
joita ei itse ole etenemässä.
Mopojen lisääntyessä liikenteessä, niille on parempi varata
oma kotilonpaikka jonossa...... vaikka se kuinka pitenisi ja
aiheuttaisi seuraamuksia.
Kaksi mopoa rinnan jonossa on jo törkeä provokaatio liikenteessä.
Tätä listaa voisi jatkaa melkein loputtomiin..... ja kaikki kohdat
rationaalisesti ajatellen "täyttä asiaa"...... ja autolijan omiin housuihin kusemista.
Juttu vaan on niin, että tuolla missä oikeasti on paljon ihmisiä, autoja, liikennettä.....
siellä ei vaan yksinkertaisesti ole "varaa" olla täysin idiootti kusipää.
Meikäläisellä systeemillä kun ihmiset "muumioituisivat" teille ja kaduille.
Oli kädet kavereilla tuolla muualla kuinka karvaiset tahansa.... niiden yläpäiden välissä kuitenkin
välähtää aika nopeasti.... että omiin housuihin kuseminen ei ole kivaa.... se on tyhmää.
Jos "paviaani" tuon ymmärtää..... mikä siinä on pohjolan valkoiselle, lihaa syövälle heterolle niin vaikeaa
Splittaamisesta täällä ei vielä muutamaan vuosikymmeneen kannata kai tosissaan keskustellakaan....
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Menee vielä pitkään ennen kuin suomalainen lammas löytää kaasun muulloin kun estääkseen ohituksen, eli aika hiljaista splittauksenkaan hyväksymisen suhteen...
Minkäs teet kun on junteille paljon tilaa ja serkukset vanhempina.![]()
Supermoto
Niinpä.... Ei auta vaikka parhaansa mukaan on aina "tukenut paluumuuttoa"
kaikin käytettävissä olevin keinoin.
Niitä vaan tulee lisää..... Pönttövuoren tunnelista, ovista, ikkunoista, tuuletusventtiileistä,
pattereiden takaa..... ja Päewee että pätkähti.
Melkein vois luulla, että on joskus mennyt retkuun ja jatkanut kiertokierjettä jossa
tämän jälkeen luvataan hyvää ja tervettä pillua tulevan loputtomasti em. paikoista......
mutta sitten kävikin näin.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Joo, tätä saa nauraa, että se kuski on urpo, kyllä ne välillä kyttää, että mitä siellä nauretaan
Niille kaikille on paras vain
Huomannut tässäkin ilmiön, sinun takana oleva roikkuu, kun on kiihdyttämässä reippaasti, mutta kun asetelma on toisin päin, eli takana oleva on ohittanut edellesi, niin se on "jaloissa" vaikka kiihdyttetään normaalisti...
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Mitä nyt itse huomannut, kyllä ihmiset nykyään hyvin tilaa antaa esim kehä 1:llä neljän ruuhkassa.![]()
Ei järjellä, ei taidolla, ei työllä, ei tuskalla vaan tuurilla.
Sama havainto, ei yhtään kiukuttelijaa tänä kesänä, tilaa annetaan usein.
Viime viikolla nauratti Alppilassa kun oli yhden Jaguarin ja sen vasemmalla puolella olevan auton välissä turhan ahdas rako. Jäin Jagen taakse ja katsoin kun kuskilla alkaa pää pyöriä, ikkuna avautuu, käsi ojentuu ikkunasta ulos ja taittaa peilin kylkeä vasten. Huikkasin kiitokset ikkunasta ja jatkoin matkaa.
Viimeksi muokannut: skuikka; 04.06.2015 klo 11:39. Syy: Välimerkki
Pääkaupunkiseutu kehittyy tässä asiassa ensimmäisenä, luonnollisesti. Mutta käykääpä katsomassa jossain oulun korkeudella missä saadaan jo kolmella autolla moottoritie tukkoon... Saattaa ottaa hieman kauemmin sama kehitys.![]()
Supermoto