http://www.motouutiset.fi/fi/moottor....htm?ref=front Tuohon kun vielä lisäisi jonkinlaisen katoksen "monsuunien" varalle niin mikä ettei ?
Viimeksi muokannut: kallokas; 17.06.2014 klo 16:29. Syy: Linkki korjattu
Antaa vaan rampan kalakattaa.
Yamaha Tenere 1200 ZE -15.
Mahtava idea, mutta pelkäämpä, ettei ainakaan Helsingissä lähdetä tämmöistä palvelua kehittämään. Kun olen lukenut kaupunkisuunnitteluviraston sivuilta Helsingin pysäköintipolitiikan, ja sieltä erityisesti "Pysäköinnin nykytilanne, kehittämistarpeet ja pysäköintipolitiikan strategiset linjaukset" käy päivänselväksi se, ettei näiden plarien laatijat edes tunne käsitettä kaksipyöräinen moottoriajoneuvo. Olen antanut sinne palautetta näiden suunnitelmien epäuskottavuudesta ihan kirjallisesti, mutta eipä siitä mitään seuraa.
Suunnitelmista paistaa ainoastaan yksi asia, joka toistuvasti tulee siellä jokakohdassa esiin. Se on "olemassa olevien paikkojen _tehokkaampi_ käyttö".
Lue: "hintojen nostaminen"
![]()
Suora linkki: http://www.motouutiset.fi/fi/moottor....htm?ref=front
Mutta itselle tuosta tuli heti mieleen oma lukko. Ilkeästi ajateltuna kohta on jonkun lukot joissain kaapeissa pysyvästi, omaksi paikaksi varattuna, joko ihan tosiaan "tää on mun paikka" tai vaikka ilkivaltanakin = lukitus kaipaisi vielä kehittämistä. Esim. kettingin pää kaapin ovesta läpi ja sisäpuolella on sähkösolkulla ohjattu lukitustappi. Systeemi ajaa ihan samalla tavalla lukituksen, mutta on "keskuslukituksen" kautta ohjattavissa. Ja samalla saisi myös maksunkin, kun pyörän jättääkseen pitää kortti höylätä tms. = ratkaisisi jo aika monta ongelmaa samalla - eikä parkkien ilmaantuminen katukuvaan ole niistä varmasti niitä pienimpiä, kenties jopa joku kaupallinen toimija saattaisi niistä innostua
Samalla tavalla joskus kokeiltiin polkupyöräkaappeja. Sellaisia vihreitä pömpeleitä rinkulassa, jonne sait fillarin sisään jemmaan ja omalla munalukolla kaappi kiinni. Tuo kokeilu päättyi hyvin lyhyeen juurikin tuon lukituksen ongelmien vuoksi kun kohta niissä ruvettiin säilömään milloin mitäkin, pitkiä aikoja, omina "ulkovarastoina"![]()
Suzuki GSF 1250 SA GT ABS Bandit -08
Tuollainen lukitus vaatisi vain koko hökötyksen sähköistämisen. Pitää repiä katua auki, vetää kaapelia ja muuta tilpehööriä, laittaa sorat takas monttuun, kilpailuttaa asfaltointi jne. urakat. Menee ihan liian vaikeeks kaupunkisuunnitteluvirastolle ja Staralle. Lupakuvioihinkin menee vähintään vuosi. Mitä yksinkertaisempi rakenne, sitä helpompi asennus ja ylläpito.
Ideana kyllä hyvä, voisi kokeilla ensin toteuttaa vaikka kauppakeskuksien parkkihalleissa. Mikäs sen mukavampaa kuin ostaa ne saunakaljat kitimarketista ilman sitä ajovarusteiden ronttaustaMotoneteissähän onkin jo kaapistot, jonne kypärän ja repun voi/saa/pitää viedä.
Evoluutio: Honda Monkey Z50J -86 -> Kawasaki KMX 125 -86 -> Honda NSR 125 -89 -> Yamaha YZF-R6 -04 -> KTM Superduke 990 -09 -> Triumph Street Triple 765 RS -17 -> ??